@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Salak Meyvesinin Faydaları
Allah'ın ayetlerini görmek için dünya üzerinde ne var ne yok bakmak lazım. Her baktığınız yerde her ulaştığınız yerde, gerek deniz altında gerek toprak üstünde ve gökyüzünde bizlere Allah'ın c.c varlığnı kanıtlayacak türlü türlü objelere görebiliriz. Her çeşit insan, her çeşit hayvan ve sayısız bitki türü.. Bir yerlere gitmesek bile medya aracılığı ile gösterilen belgesellerde hiç aklımıza gelmeyen yaratılmışları görmemiz mümkün.

İşte bunlardan biri de Yılan ya da Salak meyvesi olarak adlandırılan bir Güneydoğu Asya ülkesi.

Yılan meyvesi, Snake Fruit, Salak (Salacca zalacca ) isimleri ile bilinen bu egzotik meyve Arecaceae familyasından bir tür palmiye ağacı meyvesidir. Adını parlak kırmızımsı kahverengi, yılanı andıran pullu kabuğundan alır. Meyvenin dışı keskin dikenlerle kaplıdır. Salak meyvesinin 30’a yakın çeşidi vardır. Bu meyvenin dış kabuğu yılan derisine benzetilir. Hem kabuğun rengi hem de yüzeyin yapısı tıpatıp yılan gibidir. Salak meyvesine “Yılan meyvesi” denmesinin de sebebi budur.

 Endonezya'nın her yerinde, Tayland, Malezya ve Bruni'de yetişmektedir. Türkiye’de elma ve portakal tüketimi ne ise Bali için de salak meyvesi o kadar yaygındır.

İlk bakışta meyveler tuhaf görünüyor. Hatta onu dikenlerle dolu olarak gördüğünüzde hiç te hoş olmadığını düşünebilirsiniz. Dikenlerinden arındırıp ortaya çıkan loplar soyulmuş sarımsak dişlerine benzer ve onun kıvamındadır. Her lobda büyük bir yenmeyen tohum bulunur. Etin tadı tatlı ve asidiktir (türüne bağlı olarak) güçlü bir büzücü kenarı vardır. Salak, dokusu daha kuru ve gevrek olduğu için yeni hasat edildiğinde en iyi şekilde tadılır. Sulu bir meyve değildir. Meyvelerinin eti azdır ve büyük bir kısmı çekirdekten oluşur. Hafif asitli ancak baldan bile tatlı bir meyvedir. Meyvenin içi açık sarı ve pembe renklerdedir. Tadı ise armut’a benzetilmektedir.

Ağacında olgunlaşmak için zaman bekleyen Salak

Salak meyvesi, gövde tabanında ardışık dallanma ile oluşan kümeleşmelerde büyüyen, daima yeşil, meyveli, çok dikenli bir palmiyedir. Kökler yüzeyseldir, derin değildir ve tacın hemen altındaki gövdeden yeni kökler çıkar, düğüm noktaları kısa ve kalabalıktır. Yılda 5 defa meyve veren salak meyvesinin Türkiye’deki fiyatları tam olarak bilinmemektedir. Oldukça nadir olan bu meyveye ulaşılması güçtür. Ancak salak meyvesinin tohumuna ulaşabilirsiniz. Birçok internet sitesi üzerinden satışa sunulan salak tohumunu, evinizde gerekli koşulları sağlayarak yetiştirebilirsiniz.

 Uzun süre tokluk hissi veren bu tropikal meyve, hafızayı güçlendirmesiyle de tanınıyor…Diğer meyvelerde olduğu gibi, biyolojik olarak aktif maddeleri içerdiği için birçok faydalı özelliğe sahiptir. Bu tür maddelerin listesi meyvenin çeşidine ve büyüme yerine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak yine de 100 gram Salak meyvesinin içeriği şunları içerir:

  • 3.9 mg demir
  • 0.2 mg Vitamin B2
  • 8.4 mg C Vitamini
  • 12.1 g Karbonhidrat
  • 38 mg Kalsiyum
  • 18 mg fosfor
  • 0.8 g protein,
  • 0,4 g toplam yağ
  • Ve 0.3 mg toplam diyet lifi
Salak meyvesinde A vitamini herkesin sevdiği karpuzdan yaklaşık beş kat fazladır. 


Salak  meyvesinin faydaları:
Salak meyvesinin vücut bağışıklığını artırma potansiyeli vardır, Antioksidan ve anti-kanser özellikleri, çeşitli toksinlerin ve ayrışma ürünlerinin gövdesinin temizlenmesi, büzücü, hemostatik ve antiinflamatuar etki (tanenlerden dolayı), bağışıklık güçlendirme, felçlerin ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, hücre yenilenmesinin uyarılması, su ve hormonal dengenin düzenlenmesi, beynin uyarılması, hafıza gelişimi, kan kolesterol seviyelerini düşürmek, diyabeti önlemek, Sindirim sisteminin iyileştirilmesi (diyetinde kullanılan, kabızlık, ishal, mide ekşimesi ile yardımcı olur), sinir sistemi üzerindeki faydalı etki (yılan meyvesinin özel bir kaynağını kullanarak havayı kaldırmak için), menopozun nahoş semptomlarının baskılanması. Kalp ve damar hastalıklarını önler, Görme yetisini iyileştirir, Oluşacak görme bozukluklarının önüne geçer, Tokluk hissi verir, Beyne faydalıdır, Vücuda enerji verir, Mide rahatsızlıklarına karşı olumlu etki sağlar, 


Yılan Meyvesi Zararları Nedir?
Aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyon verebilir, Aşırı tüketildiği takdirde kilo problemi oluşabilir, Kabızlığa sebep olabilir,

@erolkaranet - 25.04.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.