@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam

Mülki Amirin Kesmediği Maske Cezası İptal Olur mu ?
 Bir yandan kesilen maske cezaları diğer yandan iptal edilenler.  Vatandaşın da görevlilerinde kafası bu konuda karışık. Polislerin suçüstü yapıp maske cezası kestiği vatandaşlar daha sonra itiraz ederek bu cezadan kurtuluyor.

Pekala meske cezası hangi hallerde iptal ediliyor. Ve herkesin bildiği şekilde mülki amir cezayı kesmezse bu cezaları iptal olacak mı ?

Hukukçular cezaya yasal süre içinde itiraz edilmesi durumunda kesilen cezaların iptal edileceğini düşünüyor. . Gerekçesi ise , Umumi Hıfzıssıha Kanunu çerçevesinde idari para cezasını polisin değil valil veya kaymakamın kesmesi gerekiyor ki, bu da zaman kaybiyla birlikte polisin ceza kesemeyeceğini gösteriyor.

Hukukçular, maske takılmamasından kaynaklı cezaların sadece mülki amirlikler tarafından kesilebileceğini belirterek “1593 sayılı umumi hıfzıssıhha kanunu 294'üncü maddesinin 2'nci fıkrası bu kanunda yazılı olan idari para cezalarının mahalli mülkiye amiri tarafından verileceği belirtilmiş. Bu noktada kolluk kuvveti polisin, cezaların kesilmesi noktasında bir yetkisinin olduğu söylenemez. Bu konuda sadece tespit yapıp bunu bağlı olduğu mülki amirliğe bildirmesi ve bu bildirim sonrasında mülki amirliğin de söz konusu cezanın olayda uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir karar vermesi gerekir. Anayasa ve kanunlarımıza göre idareyi temsil eden bir makamın kendi görev alanındaki bir yetkiyi başka bir merciye devredebilmesi ancak bu konuda yasal düzenleme yapılması veya hukukun öngördüğü sınırlar içerisinde ve belirlediği usulde yetki devrinin yapılmasıyla mümkün olacaktır” demektedir..

Bu şekilde yapılan bir ceza bedelinin ödenmesi durumunda iadesi talep edilir , diyen hukukçular" Cezalar ödenmemişse kaldırma kararıyla birlikte kalkmış olacak. Böyle idari para cezalarını 15 gün içerisinde itiraz etmeksizin ödeyenler 3/4'ünü ödüyor, itiraz söz konusuysa itiraz üzerine kaldırılırsa zaten ödeme gerçekleşmiyor, bu şekilde mağduriyet giderilmiş oluyor." diyorlar

Sonuç olarak, Polisin para cezası kesme yetkisi bulunmamaktadır. Polisin maske takmayan kişiyi belirleyip, tutanak tutup, ilgili mülki amire göndermesi gerekmektedir. Polis kendi başına idari para cezasına hükmedemez. Bu yetki kanunda sadece mülki amirlere tanınmıştır.

Aylardır, uzmanlar tarafından belirtilmesine rağmen polisin ceza kesebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor nedense kimse bu konuda bir girişimde bulunup, yasayı değiştirmeyi düşünmüyor.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam