@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

İşyeri Çalışma Belgesi İle Yasağı DeliyorlarKovid önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları, bazı vatandaşlar tarafından hiçe sayılıyor. Cezadan kurtulmak isteyenler çeşit çeşit yollar bulurken, en sonuncusu pek şaşırtmadı. Çalışıyoruz, diye e-devlet'ten belge çıkartanlar sokaklarda rahatça geziyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan kısmi kapanma genelgesi ile birlikte sokağa çıkma yasağından muaf olanlar genelge ile belli olsa da, kısıtlama günlerinde muaf olanlardan bazıları o günlerde işyerleri kapalı olsa da, çalışmadıkları halde kontrol noktalardaki güvenlik görevlilerine "işe gidiyoruz" bahaneleri uydurmaya başladı.

Türkiye'yi de saran koronavirüs salgını tüm hızıyla can almaya devam ederken, "kendisini akıllı" sanan kişiler, sokağa çıkma yasağını delmek için çeşitli çözümler bulmaya devam ediyor. Bugüne kadar yasağı delmek için vatandaşların sahte otel rezervasyonları, MHRS üzerinden özellikle özel hastanelerden ya da devlet hastanelerinden gerçekte gitmeyecekleri doktor randevusu, ellerine aldıkları market poşetleri ile yasağı delenler görülmüştü.

ÇALIŞMA İZİN BELGESİ E-DEVLETTEN NASIL ALINIYOR

Sokağa çıkma yasağı için çalışma izin belgesi ise e- Devlet üzerinden alınabilmektedir. E- Devlet üzerinden çalışma izin belgesi almak için aşağıda sıralayacak olduğumuz adımlar üzerinden ilerlemeniz yeterli olmaktadır

  • T.C. kimlik numarası ile şifrenizi kullanarak e-Devlete giriş yapın.
  • Karşınıza çıkan ana ekranda ki arama butonuna ‘ Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması’ yazmanız gereklidir. Arama yaptıktan sonra ekranda çalışma bilgilerinizi içeren bir belge çıkmaktadır. 
  • Ekranda ki SGK kaydınızı içeren belgeyi ‘dosyayı indir’ butonuna tıklayıp PDF olarak indirin. Belgenin çıktısını almanız gereklidir. Çıktı olarak aldığınız SGK kaydınızı çalışmış olduğunuz firmanın yetkilisine vererek imza attırıp kaşe vurdurmanız gereklidir. 

ÇALIŞAN İZİN BELGESİ  ÖRNEĞİ  

14.04.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Kısmi Kapanma Genelgesi ‘ kapsamında; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, inşaat, medikal, sağlık, akaryakıt istasyonları, teknik servisler, motorlu taşıt sürücü kursları gibi ulaştırma alanına ait düzenlenen kurslar, elektrik- doğalgaz telekomünikasyon altyapı servis hizmetleri, toptancı halleri, konaklama, bilgi işlem merkezleri, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla genelgenin 1.1 maddesiyle bahse konu olan genelge ekinde bulunan ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi’nde ki istisnalar çalışmalarını sürdürebileceklerdir. 

Firmamız, kısıtlamadan muaf tutulan yerler kapsamında yer aldığından dolayı ilgili genelge hükümleri kapsamında sokağa çıkma yasağının uygulanacağı zaman dilimlerinde çalışmasına devam etmesi gerekir. Bu kapsamda …………… T.C. kimlik nolu ……………. firmamız çalışanı olup kısıtlama saatlerinde firmamıza gelerek çalışması kararlaştırılmıştır. 

Firma Bilgileri

Firma Adı:………
İşyeri Adresi : ………….
İletişim : .
Kaşe İmza

Çalışan Bilgileri

Adı Soyadı
T.C. Kimlik No
Görevi
Araç Plakası
İmza

Çalışma Tarihleri ;
Çalışma Saatleri : 


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam