@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sultangazililerin Cami Hasreti İstanbul'un en uzun caddesi olarak bilinen, yıllar önce Edirne - İstanbul Karayolu olarak bilinen Eski Edirne Asfaltı Arnavutköy - Berec (Gaziosmanpaşa) kesiminde ibadet edilecek cami yok.

Yıllar önce, Edirnekapı'dan kalkan Edirne otobüslerinin güzergahı olarak bilinen ve İstanbul'un en büyük caddesi olan Eski Edirne Asfaltı üzerinde yoldan geçenlerin ya da yerleşik sakinlerin rahatça ulaşıp ibadet edecekleri bir cami bulunmaması vatandaşlar tarafından büyük eksiklik olarak görülmektedir.

Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa ilçeleri arasında yer alan Bereç'ten (Uluyol) Arnavutköy'e bağlı Çilingir köyüne kadar uzayan cadde üzerinde bulunan Eski Edirne Asfaltı bir çok ilçeye hizmet vermektedir. 

Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Sultangazi ve Arnavutköy ilçelerinin üzerinde taşıyan ve yeni havalimanı ile yoğunlaşan bir trafiğe sahip bulunan, Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde ilçelere önemli bağlantı yollarına giriş ve çıkış sağlayan önemli bir yol olan Eski Edirne Asfaltı, şehirler arası otobüslerinde yoğun olarak kullandığı bir yükü de yüklenmiş durumda. 

İlçe Sakinleri, Eski Edirne Asfaltı boyunca Edirnekapı yönünde giden şerit üzerinde bilhassa Sultangazi Ellinci Yıl Mahallesinde yaşayan ilçe halkı, bu caddede cami olmayışını önemli bir eksiklik göstererek mahallenin kuzey kısmında yer alan Baştabya olarak bilinen kısmında cami olmamasını büyük bir eksiklik olarak görmektedir.

Gelişigüzel ve plansız yerleşim sonucunda mahalle içinde yer alan camilerden, Eski Edirne Asfaltına en yakın caminin 700 metre aşağıda olduğu, diğer camilerinde 1 ve 1,5 km uzakta olduğu, bazı camilerinde bina aralarında, sokak aralarına sıkışmış olması nedeniyle ulaşımın bu yolu kullananlar tarafından çok zor olduğunu, aynı zamanda mahallenin Orhangazi caddesi üzerinde kuzey ve batı kısımlarında ikamet edenler için yakın bir cami olmadığına dikkat çekilerek cadde üzerinde bir cami yapılmasının uygun olacağı belirtilmektedir.

Konu hakkında düşüncelerini aldığımız ilçe sakinleri bugün 26. Mekanize Piyade Alayı'nın yer aldığı yerleşkede bulunan Baştabya Nizamiye girişinin hemen yanındaki alanın, bugün üst geçit ve Baştabya otobüs durağının hemen arkasındaki araziye yeni bir cami için yapılabileceğinin uygun olacağını belirtiyorlar.

Haber @erolkaranet - 20.04.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.