@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Diyanet, İmam-ı Azam'dan Çok mu Biliyor.
 İslam'da icmal ve kıyas vardır, denilerek, "bir konu hakkında önce Kur'an'a, Sonra Peygamberlerin sözlerine, daha sonra mezhep imamlarının beyanlarına ve ardından kıyasa bakılarak karar verilir" diye öğretilen dini konularda bu yolların yok sayılmasına neden olan günümüz bazı ilahiyatçıların "fincancı katırlarını ürkütmemek" amaçlı açıklamaları ülkede şaşkınlık oluşturmaya başladı.

İslam Dininin olmazsa olmazlarından olan ve Hazreti Adem aleyhisselam'dan bugüne insanlara farz olarak emredilmiş oruç konusunda sabit olan kurallar varken, bunların günümüz bazı ilahiyatçıları tarafından yok sayılması" dinle oyun mu oynanıyor" denilmesine sebep oluyor.

İslam mezheplerinin en büyüklerinden olan sünni içtihadının önde gelen mezhebi olan Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam hazretlerinin oruç konusundaki beyanları yok sayılarak, oruçta kaza gerektiren irade ile oruca giren ne olursa olsun orucu bozduğu belirtilmesine rağmen oruç bozmaz denilerek ülkenin en büyük dini otoritesinin yok saymasına tepkiler giderek artıyor.

Geçtiğimiz günlerde sayfalarımızda yer verdiğimiz iki önemli kaynakta Eski Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen ilmihalinde ve DİB'in islam Ansikolpedisi'nde yer alan orucu bozanlar arasında yer alan "iğne ve aşı orucu bozar" konusunda bir tepki de Türkiye Gazetesi'nin yazarlarından Osman Ünlü'den geldi.

TGRT Haber'e konuk olan İlahiyatçı Osman Ünlü, aşının orucu bozduğunu, aşı olan kişinin bir gün kaza orucu tutması gerektiğini söyledi.

İşte o haber


Osman Ünlü, Diyanet'in "aşı orucu bozmaz" fetvasının tamamen dini dayanaktan yoksun olduğunu ve aşının orucu bozacağını söylerken, şunları belirtti. "Dürüst değiller, Neye dayanarak bu fetvaları veriyorlar? Namaz saatleriyle oynuyorlar, imsak, iftar saatleriyle oynayıp alabora ettiler. Aşı orucu bozar. Din hakkında kendi yorumunu din diye anlatanlar da toprağın altına girecek. Allahü Tealanın diniyle oynayanları Allah affetmez. Bugün Diyanet kadrolarında vazife alanlar, sağdan soldan uydurulan bilgileri milletin önüne din diye koyanlar hiç mi korkmuyor ölümden ya.. Diyanetin dini bozma yetkisi yoktur. Biz bunları söylemezsek dilsiz şeytan oluruz" diye konuştu.

Programa katılan Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil de şunları söyledi: "Oruç tutmak farzdır. Tutamadıysa da kazasının yapılması farzdır. Müslümanın kafasını karıştırmaya gerek yok. Aşı akşam da olunabilir. Mecburiyet varsa da kazası gerekir. Gıda ve deva olmayan bir kum parçası, bir pamuk, kağıt yutulduğunda orucu bozar. Kişi sigara dumanını isteyerek çekse orucu bozulur. Vücuttan giren her sıvı kesin belli, dört mezhepte de orucu bozar. Elin üstünde yara mı var merhem sürdünüz, içeri geçtiyse bozar. Siz içeri bir aşıyı yani bir sıvı şırınga ediyorsunuz ve kana geçiyor. İğne, sıvı, aşı orucu bozar.  Bunu çocuk bile bilir."


Derleme : @erolkaranet - 07.04.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.