@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Bin Yıllık Tekke.. Türkler Sayesinde Ayakta 

2018 yılında yaptığımız Kudüs Turu esnasında rehberimizin sayesinde tur planında olmamasına rağmen gidip gördüğümüz bir aşevi vardı. TİKA tarafından canlandırılan İbrahim Tekkesi ... Filistinli kardeşlerimizin yemek ihtiyacını karşılayan ve binlerce Filistin'linin evine sıcak aş götürmesini sağlayan bir yapı.

Filistin’in El Halil şehrinde yer alan peygamber efendilerimizden Hz. İbrahim aleyhisselam, oğulları İshak aleyhisselam ve Yakup aleyhisselam ile eşlerinin de kabirlerinin olduğu Hz. İbrahim Camii’nin hemen yanında bulunan Hz. İbrahim Tekkesi İmarethanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek gittiğimiz yıl büyük bir restore çalışması sonucunda yeniden canlandırılarak hizmete açılmıştı.

El-Halil kenti Hz. İbrahim zamanından beri "kimsenin aç kalmayacağı şehir" olarak biliniyor. 1279 yılında Eyyubiler döneminde inşa edilen tekkenin bir zamanlar buradan yolu geçen herkes için bugün ise Filistin'li  muhtaçlara yemek dağıtmak amacıyla "Misafirlerin Babası Hz. İbrahim" anlayışı ışığında açıldığını öğreniyoruz. Tekke'nin Osmanlı döneminde, yoksullara ve yolculara yemek dağıtımının yanı sıra zikir halkalarıyla dini hayatın önemli bir unsuru haline getirildiğini de yine TİKA'nın sayfalarından öğreniyoruz.


İşgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde bulunan tarihi İbrahim Tekkesi’nde yemek saatinin başladığının bir ifadesi olarak davulların çalınması nedeniyle İbrahim Tekkesi, "Tablaniyye" olarak adlandırılmıştır.

Tekke günümüzde halen ramazan ayı başta olmak üzere yıl boyunca yoksulara yemek dağıtımının yapıldığı bir merkez olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Edindiğimiz bilgilere götre, İbrahim Tekkesi Ramazan ayında, Kovid-19 salgının yol açtığı zor ekonomik koşullar nedeniyle önceki yıllara göre artışla yarım milyondan fazla öğün çıkartmaya başlamış. Öyle ki bu yıl Ramazan ayının ilk günlerinde günde yaklaşık on bin öğün yemek servis edildiği belirtiliyor. Tekke çalışanları ayrıca, korona yüzünden evlerinde kalmak zorunda kalan Filistinlilerin evlerine kadar hizmet götürmeye başlamış.

Peygamberlerin büyüklerinden  Hazreti İbrahim’aleyhisselamın cömertliğinin bir ifadesi olarak inşa edilen İbrahim Tekkesi’nden daha eski bir tekkenin bilinmediğini bilinirken tekkenin en meşhur yemeği ezilmiş buğdaydan yapılan Halil İbrahim çorbasıdır. 


Derleme @erolkaranet - 19.04.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.