@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Zayıf Saçları Doğal Tedaviler Kullanarak Nasıl Güçlendirirsiniz? 


Doğru saç bakımı yapılmazsa saçınızda çok şey ters gidebilir. Yoğun programlar ve artan stres vücudunuza farklı şekillerde zarar verir ve zayıf saç bunun sonucunda ortaya çıkabilir.
Herkes kalın ve muhteşem doğal saçlara sahip olamaz. Bununla birlikte, yoğun programınıza ve kötü saç sağlığınıza rağmen, özveri ve doğru bakımla, siz de güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.
Bu yazıda, doğal tedaviler listesi ile size nasıl güçlü saçlar elde edeceğinizi anlatacağız.

Zayıf Saçın Belirtileri Nelerdir?
Normalden daha fazla saç kırılması yaşanıyor
Donuk ve cansız görünen saçlar
Bölünmüş uçları
Kuruluk
Kaba ve kıvırcık doku
Çok dolaşan saçlar
Seyrekleşen saç
Gevşek ve bir stil tutamayan saçlar

Kadınlarda Zayıf Saçların Sebepleri Nelerdir?

1. Genetik
Saçınızın dokusu ve gücü söz konusu olduğunda, genleriniz en büyük etkileyen faktördür. İster kalın ve kalın saçlara, ister ince ve ipeksi saçlara sahip olun, bu saçınızın ebeveynlerinizden geçen genetik yapısına bağlıdır. Saçınızın sağlığını etkileyen saç bozuklukları aynı zamanda genetik yatkınlığınıza da bağlıdır 
2. Kimyasal İşleme
Saçınızın yapısını renklendirme veya değiştirme şeklinde kimyasal işlem, üst derinize zarar verir ve saçınızı zayıflatır. Epiderm (üst deri), saç telini koruyan bir bariyer görevi gören saçınızın dış tabakasıdır. Hasar gördükten sonra saçlar zayıflar ve gözenekli hale gelir. Bu aynı zamanda saç dökülmesine de neden olabilir.
3. Aşırı Isı
Sıcak şekillendirme araçları kullanarak saçınızı aşırı sıcağa maruz bırakmak,üst derinize düzenli olarak zarar verir. Sıcak duş almak da saçınıza son derece zararlı bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, saç tellerine ısı uygulandığında, saç derinizi inceltmesine ve aşırı neme izin vermesidir . İncrelen üst deri, saçın gerilme mukavemetini azaltır ve saç dokusunu zararlı dış etkenlerden koruyamaz.
4. Protein Eksikliği
Proteinler saçınızın çoğunu oluşturur. Foliküller yeterli miktarda protein almazsa, saçınız zayıflar, kırılgan hale gelir ve hasara eğilimli hale gelir. Protein eksikliği de saç dökülmesine bağlanmıştır 
5. Hormonal Dengesizlik
Tiroid bozukluklarından kaynaklanan hormonal dengesizlikler sıklıkla saç dökülmesine neden olabilir. PCOS ve menopoz, anormal saç büyümesinin bir nedeni olabilir.
6. Yemek Alışkanlıkları
Sağlıklı saç büyümesi için dengeli beslenme şarttır. Vücudunuz belirli vitamin, mineral ve proteinlerden mahrum kalırsa, anormal saç büyümesine neden olabilir 

Saçınızın zayıf olup olmadığını görmek için yapabileceğiniz birkaç kolay test var.

Zayıf Saç Nasıl Teşhis Edilir
Saçınızın zayıf olup olmadığını görmenin ilk yolu, saçınızın bir kısmını parmağınızın etrafına sarmaktır. Çok fazla kaldırılmış uç varsa, muhtemelen saçınız zarar görmüş ve zayıflamış demektir.
Saçınızın zayıf olup olmadığını görmenin bir başka yolu da iki taraftan bir tutam çekip kolayca kırılıp kırılmadığını görmektir. Varsa saçlarınız zayıftır ve yardıma muhtaçtır.

Saçı nasıl güçlendireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, güçlü saçlar için doğal tedavilerin bir listesini hazırladık.

Doğal Tedavilerle Saç Nasıl Güçlendirilir?
Nasıl güçlü saç elde edileceğini merak ediyorsanız ve doğal tedaviler işe yarıyorsa, size işe yaradığını söylemek için buradayız. Ev yapımı tedaviler saçınız için iyidir ve ticari ürünlerden farklı olarak, saçınıza tam olarak ne sürdüğünüzü de bilirsiniz. Kimyasallardan uzak durmanın ek bir faydası da vardır.

Aşağıdakiler, uzun saçların aynı zamanda güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan doğal tedavilerin bir listesidir. 

1. Hindistan Cevizi Yağı Masajı
Hindistan cevizi yağı, akıl almaz derecede güzel saçlar için doğanın en iyi bileşenlerinden biridir. Penetratif özelliklere sahiptir, saç köklerini yağ asitleri ile beslemek için daha donanımlı hale getirir 
Masaj, hasar görmüş saç derinizi iyileştirecek ve onları daha yumuşak, daha ipeksi ve daha güçlü hale getirecektir.

Neye ihtiyacın var

2 yemek kaşığı ılık hindistan cevizi yağı
Duş başlığı

Uygulama Şekli

Saçınızı biraz nemlendirin ve ılık yağı saç derinize nazikçe masaj yapın. Tüm saçlarınız kaplanana kadar saçınızın ucuna kadar çalışın.

Saçınızı duş bonesi ile 30 dakika kapatın ve ardından yağı şampuanla durulayın.

2. Uçucu Yağ Masajı

Büyülü uçucu yağlar şifalıdır ve saç köklerinizi güçlendirmeye ve zayıf telleri içeriden onarmaya yardımcı olur. Nasıl daha kalın saç elde edeceğinizi arıyorsanız, saç uzamasını da tetikleyen bu uçucu yağ karışımını deneyin.

Neye ihtiyacın var

4 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı
2 damla kekik yağı
2 damla sedir ağacı esansiyel yağı
1/2 çay kaşığı jojoba yağı
3 damla lavanta esansiyel yağı
3 damla biberiye yağı

Uygulama Şekli
Tüm yağları karıştırın ve karışımı kafa derinize nazikçe masaj yapın. Saçınızı köklerinden uçlarına kadar yağda örtün.
Başınızı 10 dakika ılık bir havluyla örtün.
Şampuanla durulayın.

3. Yumurta veya Süt

Yumurta ve süt hem zengin protein kaynaklarıdır . Saçınızı besler, ona madde verir ve gerilme mukavemetini arttırır.

Neye ihtiyacın var

2-3 yemek kaşığı tam yağlı süt (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak) 
veya
1-2 yumurta (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak)

Uygulama Şekli

Saçınızı yaklaşık iki ila üç saat tam yağlı sütte bekletin. Alternatif olarak, bir yumurta alın ve iyice çırpın. Saçınıza uygulayın ve yaklaşık iki saat bekletin.
Tedaviden sonra saçınızı iyice durulayın. Saç kremi kullanmanıza gerek yoktur.
En iyi sonuçlar için bunu haftada iki kez deneyin.

4. Ev Yapımı Saç Toniği

Bu saç toniği / durulama, düzenli kullanımla size parlak, sağlıklı ve güçlü saçlar verecektir. Bunu en az iki haftada bir kullanarak saç bakım rutininizin bir parçası haline getirin.

Neye ihtiyacın var

2 yemek kaşığı ezilmiş maydanoz tohumu
1/2 su bardağı doğranmış biberiye
2 su bardağı su

Uygulama Şekli

Malzemeleri suda kaynatın ve 20-25 dakika kaynamış suda bekletin.

Çözeltiyi soğumaya bırakın ve ardından dikkatlice süzün.

Sıvıyı yeni yıkanmış saçınıza dökün ve en az bir saat ılık bir havluyla sarın. Bundan sonra saçınızı durulamayın. Doğal olarak kurumasını bekleyin.

5. Soğan Suyu Saç İçin

Soğan suyu, saç dökülmesiyle baş etme ve saçların yeniden uzamasını teşvik etme kabiliyetiyle ünlüdür  İşte saçınızı güçlendirmek ve saçlarınızın dertleriyle başa çıkmak için soğan suyu solüsyonu için kolay bir tarif. Sağlıklı saç büyümesi için bunu haftada iki kez yapabilirsiniz.

Neye ihtiyacın var

1 soğan
Blender / rende / meyve sıkacağı
Süzgeç

Uygulama Şekli

Soğanın dış katmanlarını soyun ve iyice yıkayın.
Rende kullanarak soğanı rendeleyin veya blender veya meyve sıkacağı içine atın. Süzgecinizi kullanarak, mümkün olduğunca çok meyve suyu çıkarmak için posayı sıkın.
Suyu saçınıza ve saç derinize masaj yapın ve 30-45 dakika bekletin.
Şampuanınızı kullanarak saçınızdaki suyu durulayın.
Yukarıdaki ilaçları kullanmanın yanı sıra, saçınızı güçlendirmek için birkaç ipucu da izlemeniz gerekir. Aşağıda tartışılmaktadır.

Zayıf Saçların Güçlendirilmesine Dair İpuçları

1. Kimyasal İşlemlerden Kaçının
Daha önce de bahsettiğimiz gibi kimyasallar saça zarar verebilir. Saçınızı kimyasallarla aşırı işlemden geçirmek saçınızın zarar görmesine ve zayıflamasına neden olacaktır.

2. Doğru Ürünleri Seçin
Protein ve diğer besleyici maddeler içeren hafif ürünler seçin. Şampuan seçerken sülfatlı ve alkollü olanlardan kaçının.

3. Günlük Şampuandan Kaçının
Saçınızı her gün şampuanlamak, saç derinizdeki doğal yağları uzaklaştırarak saçınızı kurutur ve zarar görmeye yatkın hale getirir. Saç sağlığının iyi olmasını sağlamak için yıkamalarınızı haftada üç kez ile sınırlayın.

4. Isı Şekillendirici Almaktan Kaçının
Saç derinizi saçınızı korur ve sağlıklı tutar. Saçınızı aşırı ısıya maruz bırakmak, saç derilerine zarar verebilir ve saçınızın dokusunu bozarak kırılmaya, kıvrılmaya ve uçların bölünmesine neden olabilir.

5. Protein Alımını Artırın
Proteinler saçınızın oluşumunun en büyük bölümünü oluşturur. Balık, soya ve yumurta gibi protein açısından zengin besinler tüketmeniz önemlidir.

6. Omega-3 Yağ Asitleri Tüketin
Omega-3 yağ asitleri saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur. Düzenli olarak omega-3 tüketimi saçların kalınlaşmasını ve yeniden uzamasını sağlayacaktır. Bunları takviye olarak tüketin veya yağ asitleri bakımından zengin deniz ürünlerini yiyin.

7. Multivitamin Takviyeleri Alın
Diyetinize belirli vitaminleri dahil etmediğinizde, vitamin takviyeleri almak saçınızın beslenmesini sağlamak için iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, herhangi bir takviyeyi kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

8. Taze Meyve Ve Sebzeler Tüketin
Saçınıza zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin taze meyve ve sebzeleri tüketin .

9. Bol Su İçin
Güçlü saçlar istiyorsanız bu yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Saçınızı nemlendirmek, beslemek kadar önemlidir. Bol su içmek saçınızın ve saç derinizin nemli kalmasını sağlar.

10. Sağlıklı Bir Diyet İzleyin
Sağlıklı bir diyet sürdürmek, güçlü saç büyümesi için çok önemlidir. Önerilen vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve su porsiyonlarını tüketin.

Artık saçı nasıl daha güçlü ve kalın yapacağınızı bildiğinize göre, neyi bekliyorsunuz? Saçınızın güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamak için bu tedavileri ve ipuçlarını izleyin. Zayıf saçlarınızı biraz daha fazla çaba ve özenle sağlıklı saçlara dönüştürün.

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.