@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Tarihi 'Gül Cami' Gülmeyi Unuttu 

İstanbul Fatih ilçesinde bulunan tarihi Gül Cami yıllarca restore edilmeyi bekliyor. Caminin depremden çıkmış gibi halini görenler bu ilgisizliğe söyleyecek söz bulamıyorlar.

Caminin duvarları depremden çıkmış gibi bir halde

Bir süre önce Hünkar Mahfilinin döküldüğünü dile getirdiğimiz Laleli Cami'inden sonra bu kez ziyaret ettiğimiz Fatih İlçesi Balat Küçük Mustafa Paşa mevkinde bulunan Bizanslılardan kalma kiliseden dönme tarihi caminin adeta bir enkaza döndü. Görenlerin yüreğini sızlatan cami adeta sahipsiz bir virane yapı gibi.

Cami duvarındaki bu lambriler sökülünce Cami kullanılamaz hale gelmiş

Bir zamanların Hagia Theodosia Kilisesi yani bugünkü Gül Cami, Ayakapı’da Yavuz Sultan Selim Mahallesi Vakıf Mektebi Sokağında yer alır. 1145 yıl önce Bizanslılar tarafından yapılmış olan bir kiliseden 1453 İstanbul'un Fethinden sonra yani 530 yıl önce camiye çevrilmiş. Balat semtindeki Gül Cami 2014 yılından bu yana restore edilmeyi bekliyor.

Dış cepheler dahi rutubetten etkilenmeye başlamış.

Cami müdavimlerinden edindiğimiz bilgiye göre, 2014 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünden gelen bir ekibin caminin restore edileceğini, bunun için cami duvarının bir kısmını kaplayan lambri döşemelerinin sökülmesi için bir an önce başlanması gerektiği belirtilmiş. "Cami restore edilecek" diyerek alelacele yapılan sökümler sonrası cami duvarları ağır bir tahribata uğrayarak sanki deprem sonrası bir görünüm halinde kalmış.

Yürekleri sızlatan içler acısı duvarlar

Sadece lambrilerin sökülmesi bir yana çatıdan gelen yağmur sularının ve duvarlardan akan nemin etkisiyle cami içinde giderek artan bir nemlenme sonucu kubbe ve çevresinde sürekli bir tahribat oluşmaya başlamış.

Cami tarihi, turistlerin ilgi çektiği yer ancak acınacak halde olması yüzünden ibadet dışı kapalı tutuluyor

Videodan ve sayfadaki fotoğraflardan da görüleceği gibi cami bir Müslüman ibadethanesinden çok virane ve terk edilmiş bir halde beş vakit ibadete açık olarak görevini sürdürmektedir. Öte yandan yabancı turistlerin de sıkça geldiği caminin bu halini çekip gitmelerinden rahatsız olan cami görevlileri rezilliğin dış basına yansımaması kötü bir izlenim verilmemesi için namaz saatleri dışında camiyi kapalı tutmak zorunda kalmaktadır.

Restore edilecek diye proje çalışmaları işareti var ancak faaliyet 7 yıldır yok

Restore çalışmaları için sık sık Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve Fatih Belediyesine, Fatih Müftülüğüne ve daha bir çok ilgili ilgisiz mevkilere konuyu yansıttıklarını söyleyen semt sakinleri sadece geçen yıl bir proje için harekete geçildiğini, zaman zaman şikayet sonrası birilerinin gelip camiyi görmelerine rağmen yapıcı bir girişimde bulunmadıklarını söyleyerek ilgisizliğin 7 yıldır sürmekte olduğunu dile getirdiler.

Fatih'teki 1145 yıllık yapı için yedi yıl önce gündeme gelen restorasyon hala başlamazken, caminin duvarlarında çatlaklar oluştu

İstanbul Fatih ilçesi YavuzSelim Mahallesi’nde bulunan Milattsan Sonra 870 yılı yapımı Gül cami, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer.

Restorasyonun ne zaman başlayacağının bilinmediğini aktaran cami cemaati : “Durumu çok kötü. Biz bu durumu her zaman dile getirdik. ‘Yapılacak’ diyorlar ama dört yıldır hazırlık yapıyorlar. Çatlaklar var, rutubet almış. Vahim durumda. Burası Balat semtinin bir simgesidir. Ama ne yazık ki tarih yok oluyor. Gelen turistler tarihi eserin haline üzülüyorlar.”

Yıllar içerisinde camide oluşan rutubet duvarın ve tuğlaların aşınmasına yol açtı. Tarihi yapıdaki dökülmeler desenlerdeki bozulmalara neden oluyor.

530 yıllık caminin büyük ölçüde aşınan duvarları, rutubetin önlenememesi halinde caminin kubbe cephesinin çökme ihtimalini akıllara getiriyor.

Caminin restore edilme fikri yedi yıl önce ortaya çıkmış. Ancak bugüne kadar cami için bakım yapılmış değil.

Haber ve Fotoğraflar : Erol Kara - @erolkaranet - 08.02.2021

Aşağıdaki videoda daha ayrıntılı izleyebilirsiniz.
Derleme @erolkaranet -8.03.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.