@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

Kabe'de Ramazan Önlemleri .. Aşı Şartı Getirildi
Suudi Arabistan dışında yaşayan birçok ülke halkına yasak olan umre ibadeti belirli sayıda ülke ve  Suudi vatandaşları tarafından yerine getirilirken, Ramazan ayında Kabe ziyaretleri için yapılacak ziyaretleri için önlemlerde belirginleşmeye başladı.

Yapılan açıklamada öne çıkan önlemlerin başında umre ibadeti yapacakların aşı olmaları ısrarla istenecek. Ziyaretçiler, hem kendilerinin hem de başkalarının güvenliğini sağlamak için aşı yaptırmaya çağırdı.
İki Kutsal Cami İşleri Genel Başkanlığı başkanı Şeyh Abdurahman Al-Sudais, operasyon planının COVID'in yayılmasını engellemek için uygulanan sıkı sağlık ve güvenlik önlemleri doğrultusunda tüm hacıları kabul etmeyi içerdiğini söyledi.
Al-Sudais, "Amaç, Allah'ın misafirlerine, ibadetlerini yerine getirmeyi ve sağlığın korunmasını birleştirecek benzersiz bir deneyim sunmaktır" dedi. Konuşmasına devamla Sudais "Devam eden salgının ardından, İki Kutsal Cami ziyaretçilerini, güvenliklerini sağlamak için COVID-19 aşısı almaya ve diğer hacıların ve ibadet edenlerin (aşının) güvenliğini sağlamaya çağırıyorum." dedi.
Mekke Ulu Camii'nde, doğu avlusu da dahil olmak üzere ibadetler için beş alan ve özel ihtiyaçları olan ibadet edenler için ayrılmış bir alan olacak. Umre hacıları da ay boyunca birinci katta tavaf yapabilecekler.

ALINAN TEDBİRLER

  • Mekke Ulu Camii'nde, doğu avlusu da dahil olmak üzere ibadet için beş alan ve engelliler için ayrılmış bir alan olacak.
  • Umre hacıları da ay boyunca birinci katta tavaf yapabilecekler.
  • Zemzem soğutulmuş dolaplarda yine dağıtılmayacak. Ancak dağıtıma hazır olmak üzere günlük olarak 200.000 şişe Zemzem suyu sağlanacaktır. 
  • Oruçlarını Ulu Camii veya Mescid-i Nebevi'de açmak isteyenlerin sadece kişisel tüketimleri için su ve hurma getirmelerine izin verilecektir. Hiçbir paylaşım veya dağıtıma izin verilmeyecektir. 
  • Mescidi Haram cami içerisinde veya avlularında yemek yenilmeyecek. İftar sonrası sınırlı sayıda izin verilen yemek dağıtmak isteyenlerin hazırladıkları yemekleri kişiye özel dağıtmaları sağlanacak.

Sudais, yaklaşık 10.000 işçinin yardımıyla İki Kutsal Cami'nin aşırı kalabalığı önlemek için yetkililer tarafından belirlenen plana göre ibadet edenlerin sayısını barındıracağını söyledi.
Ekim ayından bugüne kadar 13 milyondan fazla kişinin sosyal mesafe ve maske kuralı içerisinde camileri ziyaret ettiği açıklandı.

@erolkaranet / Mekke

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam