@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

İmar Barışı Uyanıklarına Ceza Geliyor
 İmar Barışı Kanunundan yararlanan bazı yapıların denetimlerine başlandı. Yanlış beyan verenlere İmar Kanununa Muhalefetten cezalar yazılmaya başlandı.

 İmar Barışı Kanunundan yararlanan bazı yapıların denetimleri sonucu yanlış beyan verenlerin yapı kayıtlarının iptâl edilmesi işlemleri sürerken, tespit edilenlere kaçak yapı işlemi yaptıkları gerekçesiyle İmar Kanununa muhalefet suçu işledikleri ve bununla ilgili olarak İmar Kanununun 32. ve 42. maddesi gereği işlem yapılarak para cezası kesilecek ve yıkım işlemi uygulanacağı belirtildi.

Bu konuda vatandaşları uyaran İnegöl Belediyesi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada şunları bildirdi

"İmar Barışı’ndan yararlanan vatandaşlara İnegöl Belediyesi önemli uyarıda bulundu. 
İmar Barışı kanunundan yararlanan bazı yapıların denetim soncu yanlış beyan verenlerin yapı kayıtlarının iptal edilmesi ile ilgili bilgilendirme uyarısında bulunan İnegöl Belediyesi, yaptığı açıklamada, ‘’3194 sayılı İmar Kanunu’nun 16. maddesiyle getirilen İmar Barışı’ndan faydalanan vatandaşlarımızın yapılarına Yapı Kayıt Belgesi verilmişti. Yapı Kayıt Belgesi başvuru sistemi tamamen beyan esasına dayalı olması nedeniyle, e-devlet üzerinden başvuru yapan tüm vatandaşlarımıza denetime tabi tutulmadan Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiştir.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nce yapılan denetimler sonucunda, İnegöl genelinde imar barışı kapsamına girmeyen ve yanlış beyan verilen yapıların yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş ve bu iptal kararı İnegöl Belediyesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yazılı olarak bildirilmiştir. 
Denetimler sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı kayıt belgeleri iptal edilen yapılar, İmar kanunun 32. ve 42. maddeleri gereği kaçak yapı olarak işlem görmektedir.
Vatandaşlarımızın e-devlet üzerinden kendilerine ait tapu kayıtlarını kontrol ederek, iptal edilen yapı kayıt belgelerine ait, tapu şerhi olup olmadığına bakmaları sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına önem arz etmektedir.
Mevzuata aykırı bulunup bu doğrultuda yapı kayıt belgesi iptal edilenlerin, kaçak yapı hükmüne giren yapılarını kaldırmaları ve yapı kayıt belgesine konu olarak yapılan kısmın yıkım işlemini yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde İnegöl Belediyesi tarafından yapı kayıt belgesi iptal edilen yapılara İmar Kanununun 32. ve 42. maddesi gereği işlem yapılarak para cezası kesilecek ve yıkım işlemi uygulanacaktır. 
31.12.2017 öncesi yapılmış olup, verdiği beyana uygun olarak yapılan yapıların yapı kayıt belgeleri geçerliliğini korumaktadır.
Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına e-devlet üzerinden tapu kayıtları kontrol etmeleri önemle rica olunur.’’ ifadelerine yer verdi.

İnegöl Belediyesinin belde halkı için yaptığı uyarıyı diğer belediyelerin sessiz sedasız olarak uyguladığı, bir çok belediyenin bu konuda sessiz davrandığı, ileri ki tarihlerde vatandaşın karşısına çıkacağı edinilen bilgiler arasında oldu.

@erolkaranet

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam