@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Evlatlarımız ya da Torunlar Bu Çeşmeyi Göremeyecek
Sokullu Şehit Mehmet Paşa Çeşmesi
 "Bir Gün Yok Olabilir," diyoruz. Diyoruz ve endişeleniyoruz. Zira bir zamanların insanlara hayat veren bu çeşmeler bakımsızlık, terk edilmiş, hava şartları ve bitişiğinde aynı adı taşıyan caminin bahçesinden süzülen suların oluşturduğu rutubetlerle bir gün yok olacağa benziyor. Bu yok oluşu bugünün insanları hiç umursamadan izliyor. Ancak bilmiyorlar ki yarın evlatları ya da torunları bu çeşmenin yerinde yeller eseceğini,üzerinden arabalarla ya da yürüyerek geçeceğini düşünmezler.

Sokullu Şehit Mehmet Paşa Çeşmesi Sultanahmet ile Kadırga semtleri arasında Sokullu Şehit Mehmet Paşa Cami külliyesinin hemen altında ve aynı adı taşıyan sokakta yer almaktadır. 

Mimar Sinan eseri 1571 tarihli Sokullu Mehmet Paşa Camii önünde yer alan köşe çeşmesi ve bulunduğu sokak ilginçtir ki bir çok filme platform oluşturmuştur. 

"Beş Milyoncuk Borç Verir Misin?" "Ateş Böceği" ve "Devlerin Aşkı" ve daha bir çok filme sahne olmuş bu yer sadece tarihi eser meraklılarının ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş.

Kaynaklarda hakkında detaylı bilgi bulamadığımız Sokullu Şehit Mehmet Paşa Çeşmesi iki cepheli olup yan cephesi bir, ön cephesi iki yüzlü olarak tasarlanmış. İkiz kesme taştan klâsik üslûpta yapılmıştır. Harap halde bulunan çeşmenin ayna taşları sökülmüş, tekneleri kırılmış, suyu kesilmiştir. Çeşmelerin üst kenarında işlemeli bir pervaz boydan boya uzanmaktadır. Kitabesi yoktur. Camii ile aynı tarihte 1571 yılında yapılmış olması muhtemeldir.  Banisi kim derseniz II. Selim'in kızı Esmahan Sultan. Cami ve çevresindeki bu muhteşem çeşme Mehmet Paşa adına hanımı tarafından yapılmıştır.

@erolkaranet - 04.03.2021

@erolkaranet - 04.03.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.