@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Bir Liralık Halk Ekmekler Üretimden Kalkacak mı ?İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz günlerde söylediği" 1 liralık ekmeğe ihtiyaç duyulmasın, sıfıra insin. Sıfır adet ekmek üretelim." sözleri vatandaşlar arasında "Halk Ekmek 1 TL'lik ekmek üretiminden vaz mı geçecek ?"düşüncelerine neden oldu.

 İstanbul'un en karakteristik anıtsal yapılarından Yedikule Kara Surları'nı restorasyon çalışmalarını yerinden inceleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu inceleme sonrası basın mensuplarınaın gündeme dair soruları da yanıtladı. 

Bir gazetecinin, Ekmek Üreticileri Derneği'nin Halk Ekmek büfeleri ile ilgili valiliğe gönderdiği şikayet dilekçesi ile ilgili sorusu üzerine, “Herkesin hukuki hakkı vardır. Halk ekmek konusunun bu şekilde mevzu edilmesinden üzüntü duyduğumuzu her ortamda dile getirdik. Çünkü günün sonunda yaşanan yoksulluğun izlerini bize hissettiriyor. Ama şunu bilsinler İstanbul'da üretilen ekmeğin yüzde 6'sı Halk Ekmek tarafından üretiliyor. Benim dileğim nedir? Umarım sıfıra insin. Hiç kimse 1 liralık ekmeğe ihtiyaç duymasın, sıfıra insin. Sıfır adet ekmek üretelim. Yüzde 6 için bu kadar gürültü kopartmanın arkasında ne yazık ki başka şeyler hissediyorum” dedi.

Açıklamasının devamında "Benim dileğim nedir? Hiç kimse 1 liralık ekmeğe ihtiyaç duyulmasın, sıfıra insin. Sıfır adet ekmek üretelim. Bu kadar net. Ama bugünün ihtiyacı, çözmek zorundayız. Sonuna kadar da bunun çözümü için üretimimize devam edeceğiz." diyen İmamoğlu geçmişte halk ekmek ürünlerine yaptığı fahiş zamlarla halkın diğer çeşitleri almasının önünü kesmiş, bir çok ürünün satışı ya azalmış ya da üretimden kaldırılmıştı. Vatandaşın halk ekmekten vaz geçmesi mümkün değilken İmamoğlu'nun hedefinde "sıfır üretim" söz konusu olunca vatandaşlar arasında "ekmeğe zam ya da halkın talep ettiği ucuz ekmek üretiminin sonlandırılmasının amaçlandırıldığı " söz konusu olmaya başladı.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir