@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamAvukatlar, Gözlerini Tapu İşlemlerine Çevirdi.
İşsizlikle boğuşan Avukatlar, Tapu Dairelerindeki alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ile bir arada- bulunarak, kendi gözetimleri altında işlem yapılmasının zorunlu hal getirilmesini isteyerek yeni bir iş alanının kendilerine açılmasını istiyorlar.

Önceleri sokaklarda bulunan arzuhalcileri kendilerine rakip görüyorlardı. Adliyeler başta olmak üzere bir çok kamu kurumu önünde vatandaşlara dilekçe yazan arzuhalciler zaman zaman haklarında açılan davalara konu oluyordu.

Ne var ki giderek azalan arzuhalcilerden tam kurtulduk denirken avukatların karşısına arabulucular çıktı. Arabulucular sayesinde avukatlar bir çok işlerini kaybetti. Borçluların sayıca artması ve ödenmeyen borçların icra takibine düşmesi ile bu kez icra işlemlerinde faaliyet göstermeye çalışan avukatların karşısına bu kez de borçluyu rahatsız etmeme, mal kaldıramama, haciz işlemlerinde sınırlı çabalar olunca bu kez bu işlerinde tadı kaçtı.

Bir yandan avukat enflasyonu diğer yandan avukat ücretlerinin yüksek olması avukatların işsiz kalmasına sebep oldu. Bugün birçok hukuk bürosunda işgören olarak çalışan avukatlar geçim sıkıntısı ile de mücadele ederken işsizlik avukatların baş sorunu oldu. 

Avukatların yeni bir iş alanları açılması için ortaya atılan fikirlerden biri de tapu işlemelerinde avukat bulundurulmadan herhangi bir alım satım yapılmamasının sağlanması düşünülüyor. TBB'nin önerisisne göre, 5 milyon genç avukata yeni bir işalanı açılacakmış.

Türkiye Barolar Birliği'nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Tapuda avukat olmadan gayrimenkul alım satımı yapılamamalıdır. Teklifimiz alıcı ve satıcının avukatlarıyla tapuya gelmesidir. Böylece hem vatandaşı koruyacak hem genç meslektaşlarımıza yılda 5 milyon yeni iş imkânı yaratmış olacağız." denilen bir açıklama yapıldı. Bu açıklamayı destekleyen bir videoda yayınlandı. Böyle bir durumda amacın hem vatandaşın kandırılması veya tapuda yanlış işlem yapmasının önüne geçilmiş olunacak, hem tapu güvenliği üst düzeye çıkarılmış olunacak hem de avukatlara yeni bir iş sahası açılmış olunacaktır" denildi.

İşte o açıklama ve videosu 

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam