@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kadırga'daki Mısır Valisinin Hamamı 

İstanbul'un 300 Yıllık Efsane Hamamı Kadırga Hamamı
 İstanbul Fatih İlçesi Kumkapı semtinde Kadırga denilen yere yolunuz düşerse zamanınızı biraz fazla olarak buraya ayırın. Tarihin her döneminde değişik bir esere rastlamanız mümkün.. Bunlardan biri de Şehsuvar Bey Mahallesi Kadırga Limanı Caddesinde 300 yılı aşkın bir zamandır ayakta duran Kadırga Hamamı'dır 
Tarihi Kadırga Hamamı 300 yılın üzerinde tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Türk hamamının bütün tarihi dokusunu bünyesinde barındırdığı belirtilen hamam, Osmanlı hamam kültürününün görselliğini günümüze taşıdığı belirtilmektedir.
Hamam, adını bulunduğu Kadırga semtinden alır. Kurucusu, 2. Bayezid dönemi vezirlerinden Yahya Paşa bin Abdülhay’dır. Kadırga Hamamı bügün kadın ve erkeklere hizmet etmektedir. Kapısında ve içeride Latin harfleriyle Mısır valisi olan Yahya Paşa tarafından 1154/1741’de yaptırıldığı yazılıdır. Hamam 1948 ve 1952’de tamir olunmuştur. Yapı, moloz taştan ve tuğla ile yapılmıştır. Erkekler kısmında kare planlı kubbeli bir soyunma yerinden sonra üç kubbeli bir ılıklığa geçilmektedir. Ilıklıktan üç eyvanlı ve iki halvetli sıcaklık kısmına girilmektedir. Girilemeyen kadınlar kısmının da aynı plana sahip olduğu sanılmaktadır.
Dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen Pandemi salgını dolayısıyla kısıtlama gününde denk geldiğimiz hamama giremedik. Ancak hamamın dış görünüşü içler acısı.  Kaderine terk edilmiş, bakımsız bir yapı gibi durmasına rağmen faaliyet içinde olduğu söylendi. Yan cephesinin bir yanında Fatih Belediyesinin çöplük toplama alanı olarak kullanıldığı hamamın diğer bir yanında bir yerinde kuşların yemesi için atılmış sulandırılmış ekmek görüntüsü temizlikle ilgili bu yapıya hiçte yakışmadığı söylenebilir. Bununla birlikte dış cephe duvarları virane bir görüntü vermektedir. Kaldı ki yerli insanların geldiği bu yer yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Çevresine bakarak hamama girmek istemeyecek çok kişinin olabileceği kanaatindeyiz.

Erol Kara - 25.02.2021 #Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.