@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Salgın Hastalığa Tutulan Camiye Gelmesin 

Lafı dolandırmadan en başta soralım.
Salgın dönemi sürecinde camilere gidilmeli mi gidilmemeli mi ?
Neden soruyoruz. ?
Başlık başlık konuya giriyoruz.
Diyanet İşleri Yüksek Kurulu "Salgın Sebebiyle Cuma Üzerinizden Düşer".
Diyanet İşleri Yüksek Kurulu bir süre önce bilhassa kış mevsimi dolayısıyla yayınladığı bir yazısında hava şartları ağırlaştığı günlerde camilerin dışında namaz kılmanın imkansız oluşu yüzünden cami içini doldurmamak için mümkün olduğunca gidilmemesi gerektiğini açıkladı.
Din İşleri Yüksek Kurulu, "Salgın Tedbirleri ve Elverişsiz Hava Şartlarında Cuma Namazı" başlığı altında "bir açıklama yayınladı.
Bu açıklamada aynen şunlar belirtildi.
"Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, salgın tedbirleri ile elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür:
İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.


Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.
Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber  (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.
Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur."
Kamuoyuna saygıyla duyurulan duyuru böyle idi.
Bir çok haber kanalında bu yayınlandı. Gerçekten sağlığına dikkat eden, başkasına zarar vermekten kaçınan, camide yer bulamaz endişesi taşıyan Müslümanlar acı da olsa, zorlarına gitse de cumadan mahrum kalarak evlerinde öğle namazını eda ederek Allah'tan af dileyerek bu uyarılara hassas davranmaya başlamalıdır.

@erolkaranet * 15.02.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.