@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bozdoğan Kemeri'nde Padişah Mührüİstanbul'un en çok bilinen sembollerinden.. İstanbul Fatih ilçesindeki Atatürk Bulvarının gerdanı.. Bozdoğan kemeri. Doğu Roma İmparatoru Flavius Iulius Valens tarafından MS 378 yılında tamamlandığı belirtilen dünyanın en eski su kemerlerinden Bozdoğan Kemeri'nde Osmanlı Dönemi'nde yapılan restorasyon çalışmalarını yaptıran padişah 2. Mustafa'nın kitabesi bulunuyor.

Bu kitabeyi altından geçen milyonlarca insanın fark etmediğini hatta fark edemediğini biliyor muydunuz ?

Bozdoğan Kemeri’nin doğu bölümü Sultan II. Mustafa tarafından 1109’da (1697-98) tamir ettirilmiş ve bu münasebetle, kemere bir kitabe konulmuş. Kitabe hemen hemen altından geçen herkesin dikkatlice baktığında göreceği ancak göremediği bir yere yerleştirilmiş. Padişah zamanında 41.-45. su kemerleri asıllarına uygun biçimde restore edilmiş. Ve geleceğe bilgi olsun diye de bir kitabe konulmuş. 

Kitabeyi, Atatürk Bulvarının Haliç yönünden geldiğiniz zaman Şehir Tiyatrosunun sağ üst köşesinden yukarıya baktığınız zaman en üst kısmın bulunduğu alana gözünüzü gezdirdiğinizde görmüş olacaksınız.


Gayet mütevazi ve gözden uzakta bulunan kitabede ne yazdığını da merak ediyorsanız, söyleyelim..

Kitabedeki tarihi beyit  “Şâd-âb kılıp âlemi izzile Sultan Mustafâ / Bâlâ-yı tâk-ı serbülend mâü’l-hayâta nâvedan” 

Bu arada, şu kısa bilgi de verelim. Bozdoğan Kemeri‘ne Hadriyanus Kemeri de denilmiştir ama günümüzde pek bilinmemektedir. 

@EROLKARANET - 07.02.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.