@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Akıllı Mercek Yoktur. Bu Tuzağa Düşmeyin
 Sağlık sektörü rantın en kolay elde edildiği nadir sektörlerinden birdir. Sağlıkta emek satanlar diğer sektörlere kadar asla işsizlikten söz etmemektedir. Devlet hastaneleri dışında bir müşteri kapma yarışı içerisinde albenili, 5 yıldızlı otelleri geride bırakacak şekilde müştemilatlarıyla cazip bir işyeri olarak konuşlandırılan özel sağlık kuruluşları yaptıkları tüm girişimleri ile servetlerine servet katmaktadır. 

İnsan sağlığı üzerine kim oynarsa oynasın kendisini maddi bakımdan ihya edebilmekte ancak kazandıklarının da hayrını görmemektedirler. Zira tedavi edeceğiz diye son kuruşlarına kadar ellerinden servetlerini aldıkları halde tedavi olamayanların ahı yetmektedir.

Bir süre önce hem devletten hem de milletin cebinden para kazanma derdiyle yapılan kampanya sonucunda 300 kişinin nasıl kör bırakıldığını haberlerde okumuştuk. Şimdi de buna benzer bir olay sözde "akıllı mercek" aldatmacısı çıkartıldı.

Akıllı lens nedir?
Katarakt ameliyatlarında kullanılan merceğin türüne göre adlandırılmış tedavi tekniğinin adıdır. Hem yakını hem uzağı hem de ara mesafeyi görmeyi sağlayan çok odaklı göz içi merceklerine verilen isim olan Akıllı lensin kullanılması vasıtasıyla hastalara hem uzak görmede hem yakın hem de ara mesafeyi görmede yüksek kaliteye ulaşma imkanı doğduğu iddia edilmektedir.

Ancak yapılan bazı açıklamalar akıllı lens gibi bir uygulamanın olmadığı yönünde olunca vatandaşlar yeni bir tuzağın eşiğinde midir, diye endişelenmemek mümkün olmamaktadır.

Buna en yakın örnek bir süre önce Hürriyet Gazetesi tarafından yayınlandı. Gazeteye röportaj vererek konu hakkında görüşlerini açıklayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arif Koytak, “akıllı mercek” olarak adlandırılan ve cerrahi bir operasyon ile göz içine yerleştirilen merceklerin, sıradan bir kozmetik ürün gibi pazarlanmasının sakıncalarını anlattı ve hastaları uyardı.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Koytak, “Akıllı mercek olarak tanıtılan ‘çok odaklı göz içi merceği’, 1970'lerden bu yana katarakt ameliyatlarında göz içine yerleştirdiğimiz yapay merceklerin güncel bir modelidir. Çok odaklı merceklerin standart (tek odaklı) merceklerden farkı; sadece uzakta değil, yakın ve ara mesafelerde de gözlüksüz görüş sağlama iddiasıdır. Bazı sağlık kurumları ve hekimler çok odaklı merceklere pazarlanacak bir ürün gözüyle bakıp toplumun göz sağlığını tehlikeye atabilmektedir” dedi.

Haberde Prof. Dr. Arif Koytak'ın, akıllı mercek ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara da yer verilerek 

  • Kişinin görüş kalitesinden değişen oranlarda fedakârlık etmesi gerekecektir.
  • Bu merceklerin kullanıldığı hastalarda disfotopsi dediğimiz rahatsız edici ışık oyunları gözlenmektedir 
  • Çok odaklı mercekler kontrast hassasiyetini ve düşük ışıklı ortamlarda görüş yeteneğini standart merceklere oranla daha fazla bozmaktadır.
  • Hassas ve detaylı görme becerisi gerektiren uğraşları olan kişilerin yukarıda belirtilen yan etkiler nedeniyle çok odaklı merceklerden uzak durması gerekir
  • Bu mercekler herhangi bir göz problemi olmayan genç hastalara uygulanmamalıdır.
  • Sarı nokta hastalığı, diyabetik retinopati gibi retina hastalıkları olan kişilerde kesinlikle uygulanmaması gerekir. 
Koytak, konu hakkında söylediği son sözler ise olayın vehametini daha gerçekçi olarak vurgulamaktadır  “Akıllı mercek yoktur. Reklamlara kulak asmadan, tecrübe ve dürüstlüğüne güveneceği bir doktorun önerilerine dayanarak kendisi için en uygun olan lensi seçebilen akıllı hasta vardır.”

Konu hakkında özel web sitesinde de açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akman'da kendi web sitesi üzerinden yaptığı ara açıklamalarda  Gerçekten akılları var mıdır? sorusuna "İlk olarak akıllı lens olarak adlandırılan lensler, dünyanın hiçbir yerinde akıllı lens olarak adlandırılmamaktadır, bu ülkemizde ortaya atılan etik olmayan bir pazarlama yöntemidir. Bu lenslerin aklı falan yoktur, sadece iç içe geçmiş üç farklı lense benzeyen trifokal (üç odaklı) bir yapıları vardır." diye cevap verirken Akıllı Lensler Kimlere uygulanırlar? sorusuna da "Akıllı lens denilen trifokal lensler, ileri yaşta (50 yaş ve üzeri) katarakt oluşan, yani kendi göz merceği bozulan hastalara yapılan ameliyatta hastanın eritilerek alınan kendi bozuk merceği yerine konulan bir mercek türüdür. Üç odaklı bu mercekler sayesinde katarakt ameliyatı olan hastalar, yakın orta ve uzakta gözlük ihtiyacı duymamaktadırlar." Bu merceklerin "Akıllı lensler, yakını gözlüksüz gösterseler de uzak görmede kontrast kaybı ve gece görmede ışılar da dağılma gibi problemler ortaya çıkarabilmektedirler" sebep olacağı dile getirilmektedir.

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.