@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklam65 Yaş Üstü İtilip Kakılmak, Mağdur Edilmek Zorunda mıdır?
Pandemi dolayısıyla 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlamalar getirilerek sokağa çıkmaları yasaklandı. Serbestçe çıkabilecekleri saatler belirlendi. İşe gitmek zorunda kalanlara daha sonraları belge göstermeleri şartıyla izin verildi. Ancak , bilhassa büyükşehirlerde işe gitmek zorunda kalan ve sigortasız çalışan bu nedenle çalıştıklarını ispat edecek belgelere sahip olamayan o kadar çok 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaş var ki, bunlar mecburen geçimleri için, sağlıkları için sokağa çıkmak zorundaydılar. 

Gittikleri yere kadar gidenler zaman zaman cezaya ya da uyarıya uğrasalar da bu çözüm olamadı. Bu insanlar çalışmak, evlerinin geçimini sağlamak zorundaydılar. Bugün büyükşehirlerde geçimin zorluğu ve okulların online eğitimi sayesinde iş bulup çalışmak zorunda kalan nice gençlik bu yasaklar yüzünden mağdur oldu. Tabii aynı durumda bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar da..

Kararname ile çıkışları yasaklanan bu kesim toplu taşım araçlarından da mahrum kaldılar. Özel sektörün araçlarıyla yani minibüslerle işe gider oldular. Birkaç kişi taksi ile gider oldu. Bu da bilhassa emekli ya da emekli olamamış 65 yaş üstünü maddi yönden dar boğaza daha fazla iteklemiş oldu. ( Alınan kararlarda bir mantıksızlık örneği olan bu durum da anlaşılır gibi değil. Kamu araçlarından faydalanma ama özel sektör toplu taşım araçlarından istediğin gibi faydalan.. Bu durum bu ne perhiz bu ne turşu deyimini hatırlatıyor) 

Hastaneye gitmek zorunda kalanlar belediye otobüslerine, metro ve tramvaya, vapura binemez oldu.  Bırakın bedava kartlarını kullanmaktan mahrum oluşlarını, parasıyla bile binemez oldular. Bu insanlar hastaneye de işe de gitmek zorundalar idi. Ya sağlıklarını kaybedecek ya da işlerini kaybedip aç bilaç yaşama tutanacaklardı.

Bir de üstüne üstlük yollara düşenlerin yollarda adeta kendini bilmez kamu görevlileri tarafından hak edilmeyecek davranışlara tutulmaları vardı ki içler acısı.

Sadece bir örnek..

Tarih 03.02.2021 Saat 10.00 yer Emirgan vapur iskelesi.


Boğaz istikametinden Eminönü istikametine gitmek üzere olan vapura binmek isteyen orta yaşı geçmiş olan bir çift turnikeye yaklaşırken turnikeden geçmekte olan bir erkek ve bir kadının ellerindeki İstanbulkartını makineye okutmasını bekliyorlardı. Erkek turnikeden geçmiş genç kadın ise geçemiyordu, zira İstanbulkartın HES KODU kullanımı dolayısıyla ikinci kez peşpeşe okutulması engellenmişti. Bu kez vapuru kaçırma endişesi içinde olan çiftten kadın olanı turnikeden atlayarak (bir çeşit kaçak yolcu durumunda) vapura koşarken, yaşlıca bey de istanbulkartını okutmuş iç tarafa geçmiş yanındaki orta yaşlı kadını beklemekteydi. 
O anda iskele görevlisi olduğu sanılan biri, koşarak yaşlıca adamın yanına vardı ve "kimliğini ver, kimliğini ver" diyerek sanki şüpheli ve sakıncalı bir kişiyi durdurmaya çalışan emniyet görevlisi gibi panik içinde davranmaya başladı.
Yaşlıca adam şaşırmıştı. 
-Ne oluyor ya.. kartımı bastım geçtim. Eşimi bekliyorum, dedi.
-Kimliğini azarlama derecesinde istemeye çalışan ve halen panik halini sürdüren iskele görevlisi adamın önünde duruyordu. Yaşlıca adam, 
-Kardeşim ne oldu, neye bağırıyorsun. Kartımla geçtim demesine rağmen görevli tınmıyordu. 

O anda diğer turnikeden eşi de geçmişti. O da yanındaki adamın bu şekilde bir hareketle karşılaşmasına şaşırmıştı. Endişe ve korku yüzünü kaplamıştı
Görevli adamın elinden İstanbul kartını çekerek aldı. Baktı."Tamam geçebilirsin" dedi.
Ne olmuştu ?. Yaşlı adam halen sebebini soruyordu.
Görevli baştan söylemesi gerekeni sonda söylemişti.
-65 yaşındaysan vapura almayacaktım..
Yaşlı adam, "turnikeden geçtikten sonra mı kontrol edilir. O zaman turnikeden geçmeden uyarsaydınız" dediğinde.."Turnikeden geçse de geçmese de vapura binmesi yasaktır. Sizi 65 yaş üstü sanmıştım" dedi.

Kaçak yolcuyu göremeyecek kadar kör olan görevlinin vatandaşın 65 yaş olup olmadığını sormadan bir atmaca gibi üzerine gelmesinin, ısrarla kimlik istemesinin çirkinliği ve yaşanılanları iskele kameralarından da görülebilir. 

Şimdi soruyoruz..

  • Kaçak yolcuyu fark edemeyen iskele görevlisi ta uzaktan ve turnike başında olmadığı halde koşarak insanların kimliklerini sorgusuz sualsiz isteyebilir mi ?
  • Her ne kadar olayı yaşayan yolcu 65 değildi. 65 yaş ve üstüne böyle davranmak etik midir?
  • Madem geçişleri yasaksa turnikeden kart geçişi nasıl kolaylaştırılıyor. Kısıtlama saatlerinde turnikelerden, akbil cihazlarının olduğu yerlerden 65 yaş üstü ve 20 yaş altının geçişi neden engellenmiyor.?
  • Böyle bir durumda araca binmesi yasak olan kişinin İstanbulkartından kesilen yol parası nasıl telafi ediliyor
  • Yaşlılara saygısı olmayan görevlilerin yaptıkları ahlaki midir?
  • Ve soruyoruz.. 65 yaş üstü vatandaşlar sizin horlayacağız, itip kakacağınız kimseler midir?
  • 65 yaş üstü vatandaşları saldırgan, itici, aşağılayıcı şekilde mağdur etmeye hakkınız var mıdır?
Olay bu..

Bu yaşananları inanıyoruz ki, şehri yönetenlerin anne ve babaları da yaşayabilir. Onlarda kendini bilmez toplum içinde nasıl davranmasını bilmeyen kamu hizmetlilerinin bu tür hareketlerine maruz kalabilir.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençlerin mağdur edilmemesi, hayat içindeki durumları kolaylaştırılmalıdır. Bu ülkeyi idare edenlerin yaşları bile 70 -80 civarında iken, ülkenin herhangi bir yerinde yönetimde olurken hatta pandemi dolayısıyla yasaklama kurallarını koyanların bile çoğunun 65 yaş üstü olduğu göz önüne alındığında sokaktaki vatandaşın içerisinde eli ayağı tutan, sağlıklı, geçimi için çalışan insanları ya da hastalıkları sebebiyle hastanelere gitmek zorunda kalanları kamu araçlarından mağdur etmenin anlamsızlığı tekrardan masaya yatırılmalıdır. 
Yasaklar konulurken hayatın gerçekleri ve akışı göz önüne alınmalıdır. Ve bilhassa 65 yaşın üstündeki milyonlarca kişinin seyahat özgürlüğünün kısıtlanamayacağı, uygulamanın İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Medeni ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi gibi Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu hesap edilmelidir.
65 yaş üstünün maruz bırakıldığı uygulamanın büyük oranda ruhsal ve bedensel sorunlara neden olduğu ve olacağı, hele ki yukarıda küçük bir örneğini verdiğimiz davranışlarla nasıl bir psikolojik travma yaşanacağı asla unutulmamalıdır. Yaşlıları potansiyel suçlu gibi görecek şiekilde davranmak ahlaki olmasa gerek..
Akıl ve bilimin ışığında, gelecekte ortaya çıkabilecek travmaları, sağlık sorunlarını, ekonomik etikleri de düşünmek gerekir. 

@erolkaranet - 08.02.2021
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam