@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mezarlıklarda Teknolojik Devrim.. Karekod 

Mezarlıklara gitmeyi pek sevmeyen ülkemizde mezar taşlarıyla ilgili gelişmelerde nedense önemseniyor. Aslında Osmanlılar zamanında mezartaşları çok önemseniyordu. Bugün eski mezarlıkları gezdiğinizde her bir mezar taşının bir sanat eseri olduğunu görebilmekteyiz. Hatta bir mezar taşındaki bir motiften, mezar taşı başlığından mezarda yatan kişi hakkında az çok hemen bilgi sahibi olmamız mümkündü. Ne var ki, sonraki yıllarda bu özellik kayboldu ve yerine düz mermer taşları üzerinde bir kaç kelime yer aldı.
Ne var ki, teknoloji sayesinde her ne kadar eski mezar taşlarına ulaşacak bir sanatımız yansımasa da bugünlerde mezarda yatan kişinin  özgeçmişi, videosu, fotoğrafları, şiir, dua gibi yazı ve görselleri ekranda izleme kolaylığı sağlayan bir teknolojik gelişme getirildi.
Uyanık girişimciler, mezarda yatan kişiye ait bilgileri istenirse 750 - 1000 TL arasında bir ücretle mezar taşına konulacak bir karekodla uygulamaya başladı.
Edinilen bilgilere göre, Karekod sisteminde vefat eden kişinin yakınının izin verdiği merhumun özgeçmişi, videoları, fotoğrafları, hatıraları, eğlenceli anları gibi paylaşımlar yapılabiliyor. Cep telefonuyla karekod sistemi tarandıktan sonra bu bilgiler cep telefonu ekranında yer alır. İsteyenler bu bilgilere ek şiir, dua, aile fotoğrafı ekleyebilir. . Karekod üreticileri konu hakkında "Bize göndereceğiniz merhumla ilgili yazı, fotoğraf ve videolarla merhum için bir sayfa düzenliyoruz. Düzenlediğimiz sayfanın link bağlantısını karekoda dönüştürüp, küçük bir parça siyah granit veya paslanmaz çeliğe lazerle işliyoruz  Mezara gelen ziyaretçi akıllı telefonuna karekodu okutunca özel sayfa açılıyor ve sizin belirlediğiniz içerik ziyaretçi tarafından görülüyor." dedi.


@erolkaranet - 26.01.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.