@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (SAV) DOĞUM GÜNÜ 18 EKİM 2021

Kimsenin Aklına Gelmeyen Muhasebe ÇeşidiBilhassa şirket sahiplerinin en fazla tutuştuğu dönem olan yıl sonları bir telaş içerisinde yaşanır. Aslında  şirket ile ilgili olarak verileceği aylar hatta yıllar önce bilinen şirket gelir gider , kar zarar hesaplarının sonuçlandırılması nedense yılın son ayında yoğunlaşır. Buna paralel muhasebeciler geceli gündüzlü raporların çıkartılması için gayret sarf ederler, evlerinin yolunu tutarlar. Normalde düzenli ve zamanında ve dürüstçe tutulan defterlerin sonuçlandırılması bir kaç gün almasa da "sonra yaparız" "nasılsa vakit var" denilerek sallanır. (Aynen insanın kulluk vazifesinde ibadetlerini ötelediği gibi) Burada muhasebecilerin tembelliğinin ya da vurdumduymazlığının ya da şirkette kalıp kalmayacaklarının belirsizliği de etkendir. Bunlarla birlikte daha az vergi vermek için ne kadar hile, art niyet ve kaçamak varsa bunları deneyerek devleti soymanın bir başka yolları aranır.
Neyse daha fazla konuyu dağıtmadan muhasebede en fazla unutulan, yok sayılan hatta aklımıza gelmeyen bir çeşidinden bahsedeceğiz. Bu da ömür muhasebesidir.

İnsan olarak yaşadıklarımızı, günahlarımızı ve sevaplarımızı, yaptığımız kötülük ve iyilikleri , insanlara ve çevreye verdiğimiz zararları, yaptığımız faydalı işleri ve kulluk vazifelerinden en kadarını yapıp yapmadığımızı pek düşünmeyiz. Ömür muhasebesinin öyle bir denetçisi var ki sizi "gak" demeden neyi nasıl yapacağınızı sizden önce bilen bir ulu varlığa vereceğimiz hesap vardır.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı bugün , bu yılbaşının ilk günü 81 il camisinden Müslümanlara bunu hatırlatmak için imamları görevlendirdi. Cuma namazda gidecek olan milyonlara bir kez daha "Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı" konu başlığı ile bunu hatırlatacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 01 Ocak 2021 günü cuma saatinde sadece Tüm Türkiye'de irat edilecek olan "Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı" konulu cuma hutbesini gidemeyenler için biz de sayfalarımız arasında aldık.  Hatta bu vaazı dostlarınıza da gönderirsiniz diye bilgisayarınıza dahi indirme imkanı sağladık.

Faydalanmanız dileğiyle.. Hayırlı cumalar

PDF Formatında  ya da WORD Formatında olarak bilgisayarınıza indirebilir ya da okuyabilirsiniz


"Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı"

Muhterem Müslümanlar!
Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz amel defterlerimiz kabarıyor. 

Aziz Müminler! 
Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım. Zira Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!”[1] 

Kıymetli Müslümanlar! 
Gelecek günlerimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlayalım. Dünyevî heves ve arzuların peşinden hırsla koşarken ahiretimizi heba etmeyelim. Aldığımız her kararın, söylediğimiz her sözün, işlediğimiz her davranışın Yüce Allah tarafından görüldüğünü, duyulduğunu, bilindiğini ve bütün bunlardan hesaba çekileceğimizi unutmayalım. 

Değerli Müminler! 
Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah, sadece samimi bir şekilde ve kendi rızası gözetilerek yapılan amelleri kabul eder.”[2] 
O halde, samimiyetle Rabbimize yönelelim. Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım. 

[1] Haşr, 59/18. 
[2] Nesâî, Cihâd, 24. 

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam