@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamHamileler ve Covid-19 Aşısı
 Covid-19 aşısının yaygın kullanılmaya başlanmasıyla sorulan soruların başında 'hamile kadınların aşı yaptırıp yaptıramayacağı' geliyor.

Uzun zamandır beklenen ve üzerinde çalışılan aşı artık uygulanmaya başladı, ancak henüz herkes ulaşabilecek mi belli değil. Bunların başında da hamile ve yeni doğum yapmış, bebeğini emziren kadınlar geliyor. Bu kadınların aşıya ulaşıp ulaşamayacağı, nerede yaşadıklarına bağlı olarak değişiyor.

Hamilelik, kronik hastalık ve alerji gibi özel durumları olanların her ilaç kullanımından önce yapması gerektiği gibi Covid-19 aşısı için de doktoruna danışması gerekiyor. Zira bir ilaç veya aşı için yapılan klinik testler, çoğu zaman hamileleri kapsamıyor. Bu durum koronavirüs araştırmaları için de geçerli olduğundan, Covid-19 aşılarının hamile bir kadına veya ana rahmindeki bebeğine etkileri henüz bilinmiyor. Kısaca, şu ana kadar elde edilen veriler henüz net bir şey söylemiyor.

Uzmanlar, daha önce yapılan çalışmalar corona virüse yakalanan hamile kadınların bir kısmının şiddetli semptomlar ve komplikasyonlar yaşayabileceğini ve erken doğum riskinin yükseldiğini ortaya koyduğunu belirterek  “Hamile insanları incelemek etik olarak karmaşık bir durum. Hamilelik başka hiçbir şeye benzemez. Bu durumdaki bir kadına yaptığınız verdiğiniz her şeyin, gelişmekte olan çocuğu etkileme şansı da vardır"demektedir.

Sözü uzatmadan,"Bildiğiniz gibi çocuğun rahimde gelişmesiyle ilgili olan durum ilk 3 aydır. Bu süreçte bazen iğne yaptığınız zaman ateş yükselmeleri oluyor. Yüksek ateş bazen rahim içindeki çocuğun beyin sistemini sıkıntıya sokabilir. Bu her aşı için geçerlidir, ateşle ilgilidir. O zaman diyoruz ki; ilk 3 ayda bu riski ortadan kaldırmak için gebelikte aşı yaptırmayalım." diyen doktorların sözü  "Her hamile kadın, aşı ile ilgili kararından önce sağlık uzmanına danışmalı." şeklinde bitmektedir.

Sağlık dergilerine konu hakkında bilgi veren doktorların üzerinde durdukları ortak kanı ise şu şekilde sıralandı.

  • Aşı, henüz hamile kadınlarda test edilmediğinden, daha fazla bilgi mevcut hale gelene kadar hamile kadınlar bu aşıyı rutin bir şekilde olmamalıdır. Hamilelikte klinik herhangi bir çalışmanın başlayabilmesi için klinik olmayan kanıt gerekmektedir ve bu gerçekleşmeden önce hamilelik sırasında rutin şekilde aşılamanın tavsiye edilmemesi normal bir durumdur.
  • Hamileyseniz, yüksek risk altında olmadığınız müddetçe aşı olmamalısınız - hamileliğiniz sona erdikten sonra aşı olabilirsiniz
  • İlk doz aşıyı olduysanız ve akabinde hamile kaldıysanız, ikinci doz aşıyı hamileliğiniz sona erene kadar geciktirmenizi öneriyoruz (yüksek risk altında olmadığınız müddetçe)

Derleme : erolkara.net - 25.01.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam