@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi Yayınlandı
29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi "Hayvanlara Merhamet: Dini ve İnsani Sorumluluğumuz" konu başlığı ile yayınlandı

29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır

29 Ocak 2021  günü cuma saatinde sadece Tüm Türkiye'de irat edilecek olan "Hayvanlara Merhamet: Dini ve İnsani Sorumluluğumuz" konulu cuma hutbesini yazılı olarak aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

PDF Formatında ya da WORD Formatında olarak bilgisayarınıza indirebilir ya da okuyabilirsiniz

Sevdiklerinize göndereceğiniz en güzel ve güncel cuma mesajlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Daha önce yayınlanan hutbelere buradan ulaşabilirsiniz

İşte 29 Ocak 2021  tarihli hutbe - "Hayvanlara Merhamet: Dini ve İnsani Sorumluluğumuz"

"Muhterem Müslümanlar!
Bir gün Peygamber Efendimiz, çölde susuz kalan bir köpeğe kuyudan ayakkabısına su doldurup içiren bir adamın Allah’ın rızasını kazandığını ve günahlarının bağışlandığını anlatmıştı. Ashâb-ı kirâm, “Ey Allah’ın Resûlü! Hayvanlara yaptığımız iyilikler için de mi sevap var?” diye sorunca Peygamberimiz şöyle buyurmuştu: “Her canlıya yapılan iyilikte sevap vardır.” 1

Bir başka gün ise Peygamberimiz (s.a.s), bir kediye kızıp onu hapseden ve açlıktan ölmesine göz yuman bir kadının Allah’ın azabını hak ettiğini anlatmıştı. Zavallı hayvana yaşama hakkı tanımayan merhametsiz kadının, Cenâb-ı Hakk’ın gazabına uğradığını ifade etmişti. 2 Zira her canlıya yapılan eziyetin de bir günahı ve ilâhî cezası vardı.

Aziz Müminler!
Kâinattaki her varlık gibi, hayvanlar da Yüce Allah’ın varlığına ve kudretine delil olarak anlam taşır. En küçüğünden en büyüğüne kadar her hayvan, Allah’ın eseri olarak değerlidir ve O’nun tarafından insana emanet edilmiştir. İnsanoğlu, hayvanlara karşı insaflı, şefkatli ve merhametli olmakla mükelleftir.

İslam, hayvanlara zulüm ve işkence anlamına gelen, onları yaratılış amacına aykırı biçimde zorlayan her türlü davranışı yasaklar. Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir hadisinde bizi şöyle uyarır: “Hiçbir kimse yoktur ki bir serçeyi yahut ondan daha büyük bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın!” 3

Kıymetli Müslümanlar!
Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Yeryüzünde yürüyen hayvanlardan ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi sizin gibi birer topluluktur.”4 Evet, hayvanlar da tıpkı bizler gibi yeryüzünün sakinleridir. Onların da yaşama, korunma, barınma gibi temel hakları olduğunu unutmayalım. Varlık âlemine sevgi, şefkat ve ibret nazarıyla bakalım. Hiçbir canlıyı incitmeyelim. Özellikle kış şartlarında hayvanlara karşı daha duyarlı olalım. Dinî, vicdanî ve insanî sorumluluğumuzu yerine getirerek Rabbimizin rızasına talip olalım.

1 Buhârî, Müsâkât, 9.
2 Buhârî, Bed’ü’l-halk, 16.
3 Nesâî, Sayd, 34.
4 En’âm, 6/38."

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir