@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Vehhabi Zulmünden Önce Cennet-ül Baki Böyleydi..Medine-i Münevvere'deki İlk Müslüman Mezarlığı Baki Kabristanı,

Medine' de büyük tarihi önem taşıyan ve binlerce Hz. Peygamberimizin (salli aleyhi ve sellem) 'in Ehl-i Beytinin ve binlerce sahabesinin mezarlarıyla dolu bir mezarlık Kral Abdul Aziz Al Suud ve Vehhabi işbirlikçilerinin emriyle Nisan 1925'de yıkıldı.

Nisan 1925 'de ( 8 Şevval, 1345 ) İslam tarihinin en karanlık günlerinden biri olarak tarihe geçti. 

Medine ' de 1925. yılından sonraki yıllarda tek başına 55 cami ve türbe yıkıldığı söylenmektedir.

Aynı yıl (1925), Hz. Peygamber 'in ( Sallallahu Aleyhi vesselam) eşi, dedesi ve diğer atalarının gömüldüğü Cennet-ül-Mualla'daki (Mekke) kutsal şahsiyetlerin mezarlarını da yıkıldı..

Suudi Vehhabileri tarafından Hicaz'daki kutsal sitelerin yıkımı bugün bile devam ediyor. Bazı alimlere göre Hicaz'da yaşananlar aslında Yahudilerin Tevhid'in rehberliğinde İslam'a karşı kurduğu bir komplodur. Fikir, İslam mirasını ve mirasını yok etmek ve tüm sembollerini sistematik bir şekilde kaldırmak, böylece gelecek günlerde Müslümanların dini tarihleriyle hiçbir ilgisi kalmayacak.

Kelimenin tam anlamıyla ′′ el-Baki ′′ "ağaç bahçesi" demektir. Kutsallığı nedeniyle ′′Cennet-ül Baki′′ olarak da bilinir, çünkü peygamberin akrabalarının ve ashabının çoğu burada gömülü bulunmaktadır

İşte eski Baki mezarlığından fotoğraflar

Kepçe ile yıkılma anı

Yıkımın haberi gazetelerde 


Daha sonraki yıllar 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.