@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamTürk Hava Yolları'nın Pandemi Süresince Yolculara Tavsiyeleri

Türk Hava Yolları Koronavirüs salgını sebebiyle oluşan özel durumlar hakkında yolcuların ne tapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

İşte o Öneriler ve Duyurular

Uçuşu bulunan misafirlerimiz için sokağa çıkma kısıtlaması hakkında bilgilendirme 

Değerli Yolcularımız, 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede yer alan ve 20 Kasım 2020 Cuma günü itibarıyla uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarından, uçuş gerçekleştirecek tüm yolcularımız muaf tutulacaktır. 

Yolcularımız, kısıtlama süresince yapılacak kontrollerde uçuşlarına dair bir belge (mobil biniş kartı veya bilet ekran görüntüsü) ibraz ederek ulaşımlarını sağlayabileceklerdir. 

11 Haziran - 31 Aralık 2020 (dahil) tarihleri arasında COVID-19 nedeniyle uçuşlara katılamayan yolcular için tanınan ilave haklar 

11 Haziran - 31 Aralık 2020 (dahil) tarihleri arasında Türkiye çıkışlı ve dış hat çıkışlı iç hat ve dış hat tarifeli seferleri için bileti düzenlenen ancak karşı ülke tarafından kabul edilmeme ve/veya COVID-19 pozitif olması sebebiyle Türkiye çıkışını yapamayan yolcularımız, kendilerine tanınan haklar kapsamında değişiklik, iade, açığa alma ve bilet süresini uzatma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Biletiniz 31 Aralık 2020 (dahil) ve öncesinde düzenlenmişse;
31 Aralık 2021 (dahil) tarihine kadar işlem yapmanız kaydıyla
11 Haziran - 31 Aralık 2020 (dahil) tarihleri arasında planlanan Türkiye çıkışlı ve dış hat çıkışlı iç hat ve dış hat tarifeli seferler için,
Kişisel ve grup bilet işlemlerinizi belge ibraz etmeniz koşuluyla (açığa alma talepleri için belge istenmemektedir) bir defaya mahsus olmak üzere ücret kurallarına bakılmaksızın tamamlayabilirsiniz.

Değişiklik talepleri
Yeni uçuşunuzun aynı kabinde ve uçuş bölgesinde olması kaydıyla, 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları için değişiklik işlemlerinizi değişiklik ceza ücreti ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.
Yurt dışı çıkışlı olup aktarma noktasında işlem yapacağınız biletler için, Ankara Havalimanı (ESB), İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) bilet satış ofislerinde işlem yaptırmanız kaydıyla, bir defaya mahsus olarak aynı parkur ve kabinde ileri bir tarihe ücretsiz değişiklik yapabilirsiniz. 
Türkiye’nin herhangi bir noktasından yurt dışına aktarmalı olarak düzenlenen ve seyahate engel durum nedeniyle aktarma noktasında işlem yapılacak biletleriniz için, Ankara Havalimanı (ESB), İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) bilet satış ofislerinde işlem yaptırmanız kaydıyla, bir defaya mahsus olarak aynı parkur ve kabinde ileri bir tarihe ücretsiz değişiklik yapabilirsiniz.

İade talepleri
Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferlerine kayıtlı kişisel ve grup bilet iade işlemlerini ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iade edebilirsiniz.
Interline uçuşlar kapsam dahilindedir. 

İade hakkınızdan yararlanmak için seyahatinize engel durumu belgeleyebiliyor olmanız gerekmektedir. 
Yurt dışı çıkışını gerçekleştirmiş ancak PCR testi ya da ülke otoritelerince belirlenen diğer testlerin ibraz zorunluluğu ve süre aşımı nedeniyle ve/veya ülke kısıtlamaları nedeniyle Ankara Havalimanı (ESB), İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) aktarma noktalarında devam uçuşuna kabul edilmeyen yolcuların iade hakkı bulunmamaktadır. 
Türkiye çıkışlı yurt dışı varışlı (Kıbrıs uçuşları dahil) aktarmalı seyahatlerde PCR testi ibraz zorunluluğu ve süre aşımı ve/veya ülke kısıtlamaları nedeniyle Ankara Havalimanı (ESB), İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) aktarma noktalarında devam uçuşuna kabul edilmeyen yolcuların iade hakkı bulunmamaktadır. 

İade seçenekleri 
Bilet tutarının % 15 fazlası değerinde seyahat çeki oluşturabilirsiniz. 
Miles&Smiles hesabınıza bilet tutarındaki her 1 EUR için 100 Mil yüklemesi yapabilirsiniz.

Açığa alma talepleri
Herhangi bir ek ücret ödemeden biletinizi açığa alabilirsiniz.

Bilet süresinin uzatılması talepleri
Herhangi bir ek ücret ödemeden biletinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatabilirsiniz.

Türk Hava Yolları satış ofislerine seyahatinizi engelleyen durumu gösteren bir belge ile başvurarak bilet değişiklik ve iade haklarınızdan yararlanabilir veya geri bildirim formu ile bize ulaşabilirsiniz. Açığa alma işlemlerinizi herhangi bir belge ibraz etmeden Türk Hava Yolları satış ofisleri ve çağrı merkezi ile biletin satın alındığı acenteler üzerinden yapabilirsiniz.

Türkiye'de 65 yaş ve üzeri yolcularımıza getirilen sokağa çıkma istinaden sokağa çıkma kısıtı getirilen şehirlere varışlı çıkışlı olarak bileti düzenlenen ve kısıtlama nedeniyle seyahatini gerçekleştiremeyecek olan yolculara verilen ilave haklar 

65 yaş ve üzeriyseniz; 10 Kasım 2020 ve öncesinde biletlemesi yapılmış, 10 Kasım 2020 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında 65 yaş ve üzeri kısıtının geçerli olduğu şehirlere gerçekleşecek Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferleriniz için bilet iadesi yapabilirsiniz. Diğer haklarınız orijinal bilet kuralları ve mevcut yayınlar çerçevesince uygulanacaktır.

İade talepleri

Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferlerine kayıtlı 65 yaş ve üzeri yolcuların iade işlemleri aşağıda belirtilen şartlarda yapılacaktır.
Hiç kullanılmamış bilet: Ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iade yapılır. Interline uçuşlar kapsam dahilindedir.
Kullanılmış bilet: Involuntary (istek dışı) kapsamında iade yapılır. Interline uçuşlar kapsam dahilindedir.
İade işlemlerinizi Türk Hava Yolları satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acenteler aracılığıyla yapabilirsiniz.
İade işleminizi Geri bildirim formu oluşturarak yapabilirsiniz.
İade işlemi, yolcunun doğum tarihini gösterir belge ya da bilgi temini ile yapılacaktır. Bilet ya da PNR üzerinde doğum tarihinizin bilgisi bulunmuyorsa, doğum tarihinizi gösterir belgeyi ibraz etmeniz gerekecektir.
İade hakkı bulunmayan promosyonel biletler ve Mil ile düzenlenen biletler kapsam dahilindedir.
Grup rezervasyonlarında 65 yaş üzeri ve yolcuların iade işlemleri mevcut kurallar kapsamında var olan cezaları gözetilmeksizin yapılacaktır.

21 Mart - 31 Aralık 2020 (dahil) tarihleri arasında düzenlenen biletler için yolculara tanınan haklar 

21 Mart 2020 - 31 Aralık 2020 (dahil) tarihleri arasında düzenlenmiş veya düzenlenecek Türk Hava Yolları ve AnadoluJet biletleri için, orijinal biletin tarifeli ilk uçuş saatinden önce rezervasyonda bulunan uçuşlarının iptal edilmesi kaydıyla; yolcular rezervasyon, parkur değişikliği veya açığa alma işlemlerini aşağıda belirtildiği şekilde yapabilirler. (Bu haklar Çin varışlı ve kalkışlı uçuşlar için geçerli değildir.)

Değişiklik talepleri

Yeni uçuşunuzun aynı kabinde ve uçuş bölgesinde olması kaydıyla, 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları için değişiklik işlemlerinizi değişiklik ceza ücreti ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Değişiklikten ortaya çıkabilecek diğer ücret farkları (işlem bedeli, kur farkları, sınıf,, tarih ve parkur değişikliğinden doğan farklar, vergi farkları) yolcudan tahsil edilecektir

Açığa alma talepleri
Herhangi bir ek ücret ödemeden biletinizi açığa alabilirsiniz.

Bilet süresinin uzatılması talepleri 
Herhangi bir ek ücret ödemeden biletinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatabilirsiniz.

Bilet değişiklik ve iade işlemlerinizi Türk Hava Yolları satış ofisleri ve çağrı merkezinden; açığa alma işlemlerinizi ise Türk Hava Yolları satış ofisleri ve çağrı merkezi ile biletin satın alındığı acenteler üzerinden yapabilirsiniz.

Türkiye’de yıllık izinleri ertelenen Sağlık Bakanlığına bağlı çalışanların biletlerine tanınan ilave haklar 
 
Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan personel izinlerinin iptal edilmesi nedeniyle, 28 Ekim 2020 tarihinde ve öncesinde Türk Hava Yolları ve AnadoluJet tarafından düzenlenmiş yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurt dışı biletleriniz için, 18 Kasım 2020 (dahil) tarihine kadar işlem yapmanız kaydıyla, aşağıdaki işlemleri ücret kurallarına bakılmaksızın yapabilirsiniz. Bu haktan yararlanmak isteyen misafirlerimizin Sağlık Bakanlığına bağlı çalıştıklarını gösterir belgeyi sunmaları gerekmektedir.

Değişiklik talepleri

Yeni rezervasyonunuzun aynı kabinde ve destinasyon bölgesinde olması, 18 Kasım 2020 (dahil) tarihine kadar işlem yaptırmanız kaydıyla;

Orijinal biletleme tarihinden itibaren 1 yıl içerisindeki seferlere, değişiklik veya fark ücreti ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz.
Interline uçuşlar için aynı ücret sınıfında yer olması kaydıyla değişiklik ücreti ödemeden işlem yapabilirsiniz. Yeni rezervasyonunuzun aynı ücret sınıfında olmaması durumunda, sadece ücret farkını ödeyerek değişiklik işleminizi yapabilirsiniz. Interline uçuşunuzu Türk Hava Yolları veya
AnadoluJet seferlerine kaydırmanız durumunda, değişiklik işleminizi ücretsiz yapabilirsiniz.

İade talepleri

18 Kasım 2020 (dahil) tarihine kadar işlem yaptırmanız kaydıyla, iadenizi aşağıdaki şartlara bağlı olarak talep edebilirsiniz.

Hiç kullanılmamış biletler: Ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iade alabilirsiniz. Interline uçuşlar dahildir.
Kullanılmış biletler: Involuntary (istek dışı) kapsamında iade alabilirsiniz. Interline uçuşlar dahildir.
Bilet süresinin uzatılması

Biletinizin süresini, orijinal bilet düzenleme tarihinden itibaren 1 seneye kadar uzatabilirsiniz.

Bilet değişiklik işlemleri Türk Hava Yolları satış ofisleri ve biletin satın alındığı acenteler tarafından yapılacaktır. Yukarıda belirtilen uygulamalar çerçevesinde yapılacak değişiklikler, bir defa ile sınırlandırılacak olup yolcunun sonraki değişiklik talepleri için ücret kuralları dahilinde oluşacak ceza ve farklar tahsil edilerek yapılacaktır.

Pakistan PCR Test Uygulaması 

8 Ağustos 2020 itibarıyla, Pakistan çıkışlı seferlerimiz için negatif COVID-19 PCR test sonucunuzun check-in esnasında gösterilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ayrıntılı bilgi için Pakistan PCR Test Uygulaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Negatif sonuç göstermeyen misafirlerimizin uçuşa kabul edilmeyeceğini önemle beyan eder, sağlıklı seyahatler dileriz.

Turkish Airlines Lounge hizmetlerindeki değişiklikler 
Yeni Koronavirüs (COVID-19) küresel salgını sebebiyle Turkish Airlines Lounge hizmetlerimizde bazı değişiklikler planlanmıştır.

İstanbul Havalimanı dış hatlar Miles&Smiles, İstanbul Havalimanı iç hatlar, Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlar ve Washington D.C. Dulles Uluslararası Havalimanı özel yolcu salonlarımız, gerekli hijyen önlemleri alınarak, yolcularımıza hizmet vermektedir.

Diğer yolcu salonlarımız geçici olarak hizmet vermemektedir.

Normalleşme sürecinde 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların yurt dışı uçuşları hakkında 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan talimatlara istinaden 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz yurt dışı uçuşlarında aşağıdaki kurallara tabidir.

Genelge ile salgın karşısında riskli konumda oldukları değerlendirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerinde Seyahat İzin Belgesi almaları gerektiği, 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin de yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehirlerarası seyahat yapabilecekleri talimatı verilmiştir.
Genelge ile vatandaşlarımızın ve yabancıların hava, kara ve deniz yoluyla ülkemize giriş/çıkışlarına ilişkin kısıtlamalar (İran kara sınır kapıları hariç olmak üzere) yürürlükten kaldırılmıştır.
Yurt dışına seyahat edecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ülkemiz içindeki bağlantı uçuşlarında (iç hat seferleri) yurt dışı uçuşuna devam edileceğinin kanıtlanması kaydıyla Seyahat İzin Belgesi almaları şartı aranmayacaktır.
­Yurt dışına seyahat edecek 18 yaş altındaki vatandaşlarımızın bağlantı uçuşlarında (iç hat seferleri) yurt dışı uçuşuna devam edileceğinin kanıtlanması kaydıyla yanlarında veli/vasisi bulunması şartı aranmayacaktır.
­Yurt dışından gelecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altındaki vatandaşlarımızın ülkemiz içindeki bağlantı uçuşlarında da (iç hat seferleri) Seyahat İzin Belgesi veya yanlarında veli/vasisi bulunması şartları aranmayacaktır.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın ertelenmesi nedeniyle Japonya varışlı yolcularımıza tanınan haklar 

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın 2021 yılına ertelenmesi nedeniyle Japonya seferlerine katılacak yolcularımız ayrıcalıklı bir şekilde değişiklik, iade ve açığa alma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Biletiniz 24 Mart 2020 ve öncesinde düzenlenmişse;

31 Temmuz 2020 (dahil) tarihine kadar işlem yapmanız kaydıyla,
14 Temmuz 2020 - 6 Eylül 2020 tarihleri arasındaki Japonya varışlı seferler için,
Kişisel ve grup bilet işlemlerinizi bir defaya mahsus olmak üzere ücret kurallarına bakılmaksızın tamamlayabilirsiniz.

Değişiklik talepleri

Yeni uçuşunuzun aynı kabinde ve uçuş bölgesinde olması kaydıyla, 30 Eylül 2021 tarihine kadar olan Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları için değişiklik işlemlerinizi değişiklik ceza ücreti ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

İade talepleri
Biletinizde belirtilmiş ücret kuralları dahilinde iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Açığa alma talepleri
Herhangi bir ek ücret ödemeden 30 Eylül 2021 tarihine kadar kullanmak koşuluyla biletinizi açığa alabilirsiniz.

Bilet değişiklik işlemlerinizi Türk Hava Yolları satış ofisleri ve çağrı merkezi ile biletin satın alındığı acenteler üzerinden yapabilirsiniz.


OHAL kapsamındaki 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan yolcularımız hakkında

OHAL kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üzeri ve/veya kronik rahatsızlığı bulunan yolcularımız, 21 Mart 2020 ve öncesinde düzenlenmiş kişisel ve grup biletleri için belirli kurallar dahilinde Ücretsiz Değişiklik Yapma ve Açığa Alma Haklarından yararlanabilecektir.

Kronik rahatsızlığı bulunan ve/veya 65 yaş ve üzeri yolcularımız;

Biletiniz 21 Mart 2020 ve öncesinde düzenlendiyse
Seyahatiniz 31 Aralık 2020’e (dahil) kadar Türkiye çıkışlı iç veya dış hat olarak biletlendiyse,
Orijinal biletinizin ilk uçuş saatinden önce uçuşlarınızın iptal edilmesi kaydıyla,
Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferlerindeki kişisel ve grup biletleriniz için ücret kurallarına bakılmaksızın Ücretsiz Değişiklik ve Açığa Alma haklarından yararlanabilirsiniz.

Kurallar ve koşullar

Biletlemenin 21 Mart 2020 (dâhil) tarihine kadar yapılmış olması gerekmektedir.
Orijinal seyahat tamamlanma tarihi 31 Aralık 2020 (dâhil) tarihine kadar olan uçuşlarda geçerlidir.
Yeni seyahat tamamlanma tarihi en fazla 28 Şubat 2021 (dâhil) olmalıdır.
Değişiklik yapılan uçuş için Türkiye’de düzenlenen biletler ve Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’in icra ettiği yurt içi ve yurt dışı seferler dahildir.
Ücretsiz Değişiklik Hakkı, grup biletleri için de geçerli olup genel grup kuralları kapsamındadır.
Rezervasyon ve parkur değişiklikleri bir defaya mahsus olarak tamamen ücretsiz yapılacaktır.
Değişiklik hakkı olmayan promosyonel ücretler kapsam dâhilindedir.
Bu uygulama Türkiye çıkışlı tüm ödül biletler için (iç hat ve Türkiye - KKTC Ercan seferleri dâhil) geçerlidir.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam