@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Polis Sınavı Mülakat SorularıPolisliğe hazırlanan herkesin merak ettiği konuların en başında mülakat gelmektedir. Mülakatlarda neler sorulur. Biz burada temelde gelebilecek örnek teşkil edebilecek bir kaç soru örneği yayınlıyoruz. Ancak mülakatlarda en önemli unsurun özgüven olduğunu asla unutmamak gerekir. Pratik zeka , anında cevap ve heyecan yapmamak önemlidir. Mülakatlara girecek adayların kılık kıyafet ve dış görünüş olarak intizamlı olması gerekmektedir.  Verilen doğru cevabın yanı sıra adayın soruya verdiği cevap şekline, kılık kıyafet, duruş,  konuşurken kendinden emin olup olmadığı, diksiyon düzgünlüğü, ciddiyet ve kılık kıyafet gibi faktörlere de önem verilir.

Genel kültür, hayata dair bilgiler ve en önemlisi polis mesleği hakkında düşünceler çok önemlidir. Her aday Emniyet teşkilatına layık biri polis adayı olduğunu da ispat etmek zorundadır.

İşte örnek sorular ve cevapları

Polis nedir ?
Kamu düzenini , huzur ve güvenliği sağlamakla görevli örgüttür.

Polislik mesleğine uygun olduğunuzu düşünüyor musunuz ?
Evet , polis olabilecek şartları taşıdığıma inanıyorum.

Seni neden polis olarak teşkilata alalım ?
Ben vatanını, milletini, bayrağını ,ulusunu, halkını, geçmişi ve kaderi olan yaşadığı toprağı seven bir insanım. Hayallerim, hedeflerim ve amaçlarım bu vatana hizmet etmek için beni polis olmaya teşvik ediyor. Bu mesleği ve üniformasını hakkıyla taşıyacağımı düşünüyorum. Devletimizin benden istediği hizmetleri hakkı ile yerine getirebilecek, sorumluluk sahibi ve özverili bir birey olduğum için.

Neden polis olmak istiyorsun ?
Efendim bir insan sevdiği işi yaparsa o işte başarılı olur ve mesleğin getirdiği sorumlulukları bilir. Bundan dolayı da mesleğin şanını ve şerefini korur ve yüceltir. Bende sevdiğim, meslekten öte gördüğüm polislik için şuan buradayım.

Polis öfkesine nasıl hakim olmalıdır ?
Yaptığı işin devleti temsil ettiğini unutmamalı.

Polislik senin için ne anlam ifade ediyor ?
Polislik = Vatanım için bir umut olmaktır. Devletimizin ve milletimizin ihtiyacı olduğunda her türlü zorlu görevin üstesinden gelmek için canla başla mücadele edecek, yeri gelirse canı gönülden candan geçecek, kutsal bir olguyu ifade etmektedir.

Vatan sevgisi nedir?
Gerektiğinde vatan için canını verebilmektir. Vatanın bütünlüğü için alınan sorumluluk vatan sevgisi olarak açıklanabilir

Disiplin nedir ?
Kurallara uymak , yapılan işi daha önce belirlenen nizamlara uygun yapmak . Bir topluluğun yasalarına yazılı yazısız kurallarına uymak.

Suç nedir ?
Yanlış ya da zararlı olduğu için hukuki otoritelerce yasaklanmış eylem , işleyene suçlu denir.

Suç korkusu nedir ?
Bir suça ya da kişinin suç ile ilişkilendirdiği sembollere karşı geliştirdiği bir duygusal korku veya endişe reaksiyonu.

Polislik için ideal bir aday olduğunuzu düşünüyor musunuz ?
Bu sorunun cevabını vermeyerek bu soruyu sizlere yöneltmek istiyorum. Gerçekten polislik için ideal bir aday olduğunuzu düşünüyor musunuz. Düşünüyorsanız neden ?

Polisliğe kabul edilirsen hangi birimde çalışmak istersiniz ?
Efendim bu onura nail olduğum sürece bana uygun görülen her birimde layıkıyla çalışıp kendimi geliştirmeye ve en iyisi olarak vatanımı hem iç ve hem dış tehditlerden korumak yegane gayem olacaktır. Bu sebepten ötürü her birimde çalışabilirim.

Ahlaksız bir görev verilse ne yaparsınız ?
Görevin gerekliliğini sorgularım , görev kutsal değerlerimin bekası için zaruri ise yerine getiririm .

Polislik zor bir meslek hayatını buna göreşekillendirebilecek misin ?
Bu mesleği zor veya kolay olduğu için seçmedim. Her mesleğin zorluğu ve kolaylığı vardır.Önemli olan mesleğin hakkını verip, zoru başarmak ve de severek bu mesleği yapmaktır. Bu sayede başkaları için zor olan durumlar, mesleğin çilesine bile aşık olan bizler için mutluluk kaynağıdır. Bundan dolayıda hayatımı mesleğime göre şekillendireceğimden hiç şüpheniz olmasın efendim

Ailen Polis olmanı destekliyor mu ?
Ailem bu vatanın yararlı bir bireyi olmamı istedikleri için polis olmamı sonuna kadar desteklemektedirler.

Maalesef desteklemiyorlar ama ben kararlıyım.

Ülkenin her yerinde çalışabilecek misin veya devamlı olarak nerede  çalışmak istersin ?
Efendim öncelikli olarak devamlı aynı şehirde çalışmak istemem. Türkiye Cumhuriyeti topraklarının her yeri bizim vatanımızdır. Devletimizin bize nerede ihtiyacı varsa orada seve seve görev almaya hazırım.

Temel insan hakları nelerdir ?
Yaşama hakkı , Sağlık hakkı , Düşünce özgürlüğü , Eğitim hakkı , İnanç özgürlüğü , İbadet özgürlüğü , Özel yaşamın gizliliği , Ekonomik haklar.

Adalet nedir ?
Hak ve hukuku gözetme ve yerine getirmedir. Haklıya hakkını suçluya cezasını vermektir.

Hiyerarşi nedir ?
Ast üst ilişkisine hiyerarşi denir. Ast ve üst kıdem , rütbe , liyakate göre belirlenebilir.

Polis-Halk ilişkileri denince aklınıza neler geliyor.

Sizce polis olmanın en zor yanları nelerdir?

Polislik mesleğine kabul edildiğinde hangi birimde çalışmak isterdiniz? Neden?

Polislik mesleği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Polislik denince aklınıza neler geliyor?

Polis-Medya ilişkisi denince aklınıza neler geliyor.

@erolkaranet - 09.12.2020

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.