@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Paralı OtoYol Ne Demektir ?
 • Ücret toplama istasyonları dışında otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.
 • Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.
 • Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; azami hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için 120 km/saattir.
 • Otoyolda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.
 • İstanbul – İzmir otoyolunun Osmangazi Köprüsü dahil olmak üzere Gebze (Muallimköy Kavşağı) – Bursa arasındaki otoyol kesimini tehlikeli madde taşıyan araçların kullanması yasaktır. Tehlikeli madde taşıyan araçlar Bursa – İzmir arasında ise Belkahve Tüneli öncesindeki kavşaklardan çıkmak şartıyla otoyolu kullanabilirler.
 • Otoyolu kurallarına uygun olarak kullanmayan kişilere ve otoyola giren hayvan sahiplerine 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre, otoyolda çevreyi kirletenlere ise 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre idari para cezası doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.
 • Osmangazi Köprüsünün bulunduğu kesimde rüzgar hızının belirli değerlere ulaşması durumunda, aşağıdaki tabloda tanımlanan kısıtlamalara uyulması zorunludur.
 • Karavanlar, kapalı dorseli TIR’lar, strafor gibi hafif malzeme yüklü kamyonlar ile kendisi hafif olan araçlar, standart otomobillere ve ağır araçlara göre rüzgardan daha fazla etkilenirler. Dolayısıyla, Osmangazi Köprüsü geçişi sırasında karşılaşılabilecek rüzgar etkisinin, büyük, yüksek veya hafif araçlarda diğer araçlara göre daha fazla olacağı geçiş öncesinde sürücüler tarafından dikkate alınmalıdır. Ayrıca, kullandıkları araçların rüzgardan ne şekilde etkilendiğini en doğru olarak bizzat araç sürücüleri bilebilirler. Bu nedenle, rüzgarlı havada yapılan uyarıları ve bu uyarıların tarifi dışında kalsa bile, aracın yüküne ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak tehlikeli olabilecek durumları dikkate almadan, köprüden yapacağı geçişlerin sonuçlarından başkalarına atfedilemeyecek şekilde araç sürücüsünün sorumlu olduğu unutulmamalıdır.
Rüzgar Hızı (Km /Saat)  Osmangazi Köprüsünün Kullanımındaki Kısıtlamalar
54 Köprüdeki bütün araçlar için trafik hızı 65 km/saat ile sınırlıdır.
72 İki katlı tur otobüslerinin köprüyü kullanması yasaktır.
79 Kapalı kasa ve yüksek havaleli yüklü araçların köprüyü kullanması yasaktır.
104 Otomobil haricindeki araçların köprüyü kullanması yasaktır.
126 Köprü bütün araçlar için trafiğe kapalıdır.

 • Otoyola girişte ve çıkışta niçin bariyer var ?
 • KÖPRÜ VE OTOYOLLARDAN KAÇAK GEÇTİNİZ Mİ ? SORGULA
 • Otoyolda ödemeler kullanılan mesafeye göre yapılmaktadır. Nakit müşterilerin ya da etiketinde sorun olan OGS/HGS müşterilerinin araçlarının giriş kayıtlarının plaka bilgisi ile yapılmaması durumunda bu kişilerin de bilet alarak otoyola giriş yapmalarını temin edebilmek amacıyla girişlere bariyer konulmuştur. Çıkışlarda ise Nakit gişelerde kontrollü geçişi temin etmek, OGS/HGS gişelerinde ise herhangi bir nedenle etiket vasıtasıyla geçiş ücretinin tahsil edilememesi halinde kullanıcıların farkında olmadan ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak mağdur olmalarını engellemek için bariyer bulunmaktadır.
 • Otoyol ücretini Kredi Kartı veya Banka Kartı ile ödeyebilir miyim?
 • Evet, NAKİT gişelerinde ya da etiket ile ödeme yapılmadığı durumlarda OGS/HGS gişelerinde geçiş ücretini Kredi Kartınızla, Banka Kartınızla ya da Nakit olarak ödeyebilirsiniz. Gişelerde durmadan; 20 km/saat hızla geçmek istiyorsanız aracınıza ait plakaya tanımlı, yeterli bakiyesi olan veya hesabınıza bağlı ya da kredi kartınızla ilişkilendirilmiş OGS/HGS etiketi almanızı öneririz.
 • Gişelerden geçerken hız sınırlaması var mı?
 • Evet. Gişe alanlarında hızınız 20 km/saati geçmemelidir. Buna rağmen önünüzdeki aracın herhangi bir nedenle durması ihtimaline göre takip mesafenizi korumalı ve gerekiyorsa hızınızı daha da azaltmalısınız.
 • Gideceğim mesafeye göre ödeyeceğim ücreti nasıl öğrenebilirim
 • www.otoyolas.com.tr web sitesinden “İŞLETME” sekmelerini kullanarak ulaşacağınız Geçiş Ücreti Hesaplama alt sekmesinden giriş ve çıkış yapacağınız gişeleri ve araç sınıfınızı seçerek ödemeniz gereken güncel ücreti hesaplatabilirsiniz.
 • Gişelerde herhangi bir sebepten dolayı ödeme yapamazsam sonrasında ne yapmam gerekir?
 • Böyle bir durumda aracınıza ait bir İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi ve üzerinde (Ödemesiz) ibaresi olan yazar kasa fişi düzenlenecektir. Gişeden teslim alacağınız bildirim üzerindeki bilgiler dahilinde geçişi takip eden 15 gün içerisinde cezasız olarak geçiş ücretini bildirim üzerinde yazan noktalardan ödeyebilirsiniz.
 • İhlalli Geçiş Bildirimi üzerindeki ücreti zamanında ödemezsem ne olur?
 • Otoyoldan çıkış yaptığınız tarihi izleyen 15 gün içinde İhlalli Geçiş Bildirimi üzerinde belirtilen banka şubelerine ödeme yapılmadığı taktirde geçiş ücretinin 4 katı para cezası ve geçiş ücreti ile birlikte Tebligat Ücreti, Avukatlık Ücreti ve diğer masrafları içeren bir tutarda bir bedel ödemeniz gerekecektir. Örneğin; 10 TL olan geçiş ücretine 40 TL ceza uygulanacak ve 50 TL ödemek zorunda kalacaksınız. Ayrıca, ödenmeyen tutarın yasal takibine başlandıysa, bu takibe ait vekalet ücreti, dosya masrafı, tebligat ücreti, damga vergisi ve yasal faizler de ayrıca 50 TL’nin üzerine eklenecektir.
 • OGS/HGS abonesiyim, Otoyol ücretini OGS/HGS ile ödeyebilir miyim?
 • Evet. İstanbul – İzmir Otoyolunda OGS sistemleri kurulmuş olup, giriş ve çıkış gişelerinde etiket tipinize göre OGS/HGS şeritlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çıkış gişelerine geldiğinizde OGS/HGS hesabınızda yeterli bakiyeniz olup olmadığı otomatik olarak sorgulanacak ve ilgili bankadan ödeme provizyonu alınması halinde geçiş yapmanıza izin verilecektir. Geçiş anında hızınızı 20 km/saatin altına düşürünüz ve önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyunuz. Herhangi bir nedenle geçiş anında provizyon alınamaması (yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. nedenlerle) durumunda çıkış şeridinde bekleyiniz, gişe personeli gişede ödeme yapma ya da ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak 15 gün içinde ödeme yapma tercihinize göre size yardımcı olacaktır.
 • OGS/HGS abonesiyim giriş gişelerinde herhangi bir nedenle bariyer açılmazsa ne yapmalıyım?
 • Giriş gişelerinin hepsinde bilet verme makinesi bulunmaktadır. Bu durumda bilet makinesi üzerinde bulunan butona basıp bilet alarak otoyola giriş yapabilirsiniz. Bu bilet üzerinde aracınızın plakası, giriş yapılan gişe kodu, tarih ve saat gibi bilgiler bulunacaktır. Çıkışta OGS/HGS gişesine giderek işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.
 • Otoyolda geçiş ücretini nasıl ödeyebilirim?
 • OGS/HGS etiketiniz varsa girişte ve çıkışta OGS/HGS gişelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. OGS/HGS etiketiniz yoksa; girişte NAKİT gişelerinden giriş yaparak, çıkışta mutlaka NAKİT gişesine giderek işleminizi sonuçlandırmanız gerekmektedir.
 • Geçişlerimle ilgili bilgileri nereden öğrenebilirim?
 • Geçişlerinizle ilgili sorunlarınızı 7/24 sorun@otoyolas.com.tr mail adresine bildirebilirsiniz. Haftanın her günü (08:45 – 17:45) 444 98 87 nolu telefondan Çağrı Merkezi Hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.
 • Otoyolda acil durumda yardıma ihtiyacım olduğunda arayabileceğim bir telefon numarası var mı?
 • Otoyol güzergahında seyahat ederken kaza, yaralanma, yangın ve benzeri ACİL durumlarla karşılaşılması halinde yardım talep etmek için 7/24 çalışan 161 nolu Otoyol Acil Yardım Hattımızı ücretsiz arayabilirsiniz.
 • Ayrıca; 112 Acil Yardım, 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarını da ücretsiz arayabilirsiniz. İhtiyacı olan başka birilerinin de bu hatları arayabileceğini unutmadan lütfen hatları gereksiz yere meşgul etmeyiniz.

 • Gişelerde Sorunsuz Ödeme Yapabilmek İçin Öneriler
  • KÖPRÜ VE OTOYOLLARDAN KAÇAK GEÇTİNİZ Mİ ? SORGULA
  • Otoyolda NAKİT gişeleri sadece belli bir süre için kullanımda olacak, kısa bir süre sonra kaldırılacaktır. Bu konuda mağdur olmamak için araç sahiplerinin en kısa zamanda OGS veya HGS etiketi temin etmeleri gerekmektedir.
  • OGS ve HGS etiketlerinin montaj talimatına uygun olacak şekilde ön cama yapıştırılması önemlidir! Elde tutulan veya cama uygun şekilde yapıştırılmayan etiketler geçiş anında sorun yaratacaktır.
  • OGS/HGS etiketi olup da; geçişlerde sürekli sorun yaşayan araç sahiplerinin ya etiketlerinde sorun bulunmaktadır, ya da etiketlerine bağlı hesaplarındaki bakiyeleri yetersizdir. Bu sorunu önlemek için araç sahiplerinin öncelikli olarak bankaları ile görüşerek hesap tutarlarını veya talimatlarını kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yükseltmeleri, sorunun devam etmesi halinde ise OGS veya HGS etiketlerini değiştirmeleri gerekmektedir.
  • İstanbul-İzmir Otoyolu geçişlerinde geçiş ücretleri mevcut KGM sisteminden farklı olarak OGS/HGS hesaplarından anlık bakiye sorgusu yapılarak tahsil edilmektedir! Yani; eğer geçiş anında hesabınızda geçiş bedelini karşılayacak tutarda para varsa ancak o zaman OGS/HGS ile geçiş yapabilirsiniz. KGM sisteminde daha önce yapmış olduğunuz geçişlerin tahsilatları devreye girdiği anda bakiye tutarlarınızın hızla azalabileceğini unutmayınız! Hesaplarınız için düzenli bakiye tamamlama talimatı vermiş olsanız bile; talimat tutarınız geçiş ücretinin altında ise OGS/HGS etiketi ile geçiş yapabilmeniz için bu talimat tutarlarını geçiş ücretlerini karşılayacak şekilde bankanıza başvurarak yükseltmeniz gerekmektedir.
  • Ön ödemeli etiket bakiyelerinin kullanım sıklığı ve tahsilat tutarlarına bağlı olacak şekilde hızla azalacağını unutmayınız! Kredi Kartına veya Kredili Mevduat Hesabına bağlı etiketlerin kullanım kolaylığı daha yüksektir.
  • Aracınızın sınıfına uygun etiket kullanınız ve gişe kulvarlarında geri yönde hareket etmeyiniz. Aksi takdirde aracınızın sınıfının farklı algılanmasına ve tarafınızdan yüksek ücret tahsil edilmesine neden olursunuz.
  • Gişe alanında girdiğiniz kulvardan geri geri çıkarak başka kulvara girmeye çalışmayınız! Bu gibi durumlarda iki kulvarda birden çoklu işlem yapılarak etiketinizden birkaç kere tahsilat yapılmasına ve işlem sürenizin uzamasına neden olabilirsiniz. İşlem sıranız gelene kadar gişeden çıkmayınız ve gerekiyorsa ücretinizi nakit ödeyerek sorununuzun ne olduğunu geçiş sonrasında Çağrı Merkezini arayarak öğreniniz.
  • OGS etiketinizden gelen “bip” sesi sadece etiketinizin okunduğunu belirtir, etiketinizden para tahsilatı yapıldığını ifade etmez. Hesabınızda yeterli bakiye olmasa bile işlevsel bir etikete sahipseniz geçiş sırasında “bip” sesi duyarsanız. Ancak, etiket hesabınızda geçişi karşılayacak kadar bakiye bulunmuyorsa “bip” sesi çıksa bile etiket hesabından tahsilat yapılmadığı için bariyer açılmayabilir.
  • Motosiklet gruplarının işlemlerinin hızlı ve otomatik yapılabilmesi için OGS/HGS ve NAKİT gişelerinin tümünde giriş ve çıkışlarını kulvar başında bekleyerek kulvara tek tek ve önce girenin işleminin bitip kulvardan çıkmasından sonra diğerinin gireceği şekilde yapmaları gerekmektedir. Bu konuya önem gösterilmemesi durumunda çıkışta sorun yaşanması kaçınılmazdır! Sorunsuz geçiş yapabilmesi için motosiklet gruplarının NAKİT girişten tek tek bilet alarak girmesi ve yine NAKİT çıkıştan tek tek biletini verip nakit ödeme yaparak çıkması önerilir.
  • OTOYOL GEÇİŞ ÜCRET, HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  • Ücret Toplama Sistemi Çalışma Prensipleri ve İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Ödemelerine Dair Önemli Açıklamalar
  • İstanbul – İzmir Otoyolunda giriş ve çıkışlarda bariyer bulunmaktadır.
  • Giriş ve çıkış kulvarları yaklaşımlarında öndeki aracın her an durabileceği dikkate alınarak araçlar arasındaki mesafe en az 10mt olacak şekilde ayarlanmalıdır. 
  • Giriş ve çıkış kulvarlarına en yüksek yaklaşım hızı 20 km/saat olup, kulvar içinde herhangi bir nedenle bariyer önünde duracak şekilde yavaşlamaya devam edilmelidir. Kurallara uyulmaması nedeniyle giriş ve çıkış sistemlerinde sürücülerin neden oldukları hasarlar kendilerinden tahsil edilecektir.
  • Araçta OGS veya HGS etiketi olsa bile etiket problemi, bakiye yetersizliği vb nedenlerle bariyerin açılmayabileceği dikkate alınmalı ve bariyere durabilecek bir hızda yaklaşılmalıdır.
  • İhtiyaç durumunda bilet alabilmek için tüm araç sahiplerinin girişte bilet makinesine ya da nakit ödeme yapabilmek için çıkışta gişeye yakın konumda geçiş yapmaları gerekmektedir.
  • Çıkış gişelerinde NAKİT, OGS veya HGS ile ödeme yapılabilir. NAKİT gişelerinde nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
  • OGS veya HGS vasıtasıyla ödeme yapamayan  OGS/HGS etiketine sahip sürücüler nakit, kredi kartı veya banka kartı ile geçiş ücretlerini gişede ödeyebilirler. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda OGS/HGS gişelerinde nakit, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme ödeme kabul edilmeyebilir. Bu durumlarda gişe önünde beklemeden devam ederek ihlalli (Ödemesiz) geçiş ücretlerinin gecikmeden 15 gün içerisinde OTOYOL A.Ş. internet sitesi veya mobil uygulama vasıtası ile ödemesi gerekmektedir.
  • OGS/HGS etiketi olmayan NAKİT müşterilerinin OGS/HGS gişelerini kullanmaları yasaktır. Girişte bilet almış olsalarda olmasalarda tüm NAKİT müşterilerinin çıkışta NAKİT gişesine gitmeleri zorunludur.
  • Bakiyesinin yetersiz olduğunu önceden bilen OGS/HGS müşterilerinin NAKİT gişesini kullanmaları gerekmektedir.
  • OGS/HGS etiketi olup da girişte etiketinden işlem yapılamayan sürücülerin girişte bilet makinesinden bilet almaları durumunda çıkışta yine OGS/HGS gişesine giderek işlemlerini orada tamamlamaları gerekmektedir
  • İhlalli (ödemesiz) geçiş durumunda kalarak İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi alan araç sahipleri geçiş sonrasında  geçiş ücretine ek olarak 4 katı ceza ödememeleri için ihlal (ödemesiz geçiş) tarihini takip eden 15 gün içinde İhlalli (ödemesiz) Geçiş Bildirimi numarası veya araç plaka numaraları ile geçiş ücretlerini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya QNB Finansbank A.Ş. şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı sistemlerinden, igs.otoyolas.com.tr internet adresinden veya KGM ihlal sorgulama web sitesinden ihlalli (ödemesiz) geçiş sorgusu sonrasında “ödeme yap” seçeneği ile ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulamasını indirerek yapabilirler. Bu sürenin geçirilmesi halinde hukuki sürecin başlatılacağı, Geçiş Ücreti ile birlikte Geçiş Ücretinin 4 (dört) katı tutarındaki Ceza ve oluşacak tebligat, yargılama ve takip masrafları, avukatlık ücreti, işleyecek yasal faiz ve diğer her türlü yasal giderlerin de takip ve tahsil edileceği unutulmamalıdır. Yasal düzenleme uyarınca ihlalli (ödemesiz) geçiş ücretinin ödenmesine ilişkin tüm sorumluluk araç sahiplerine aittir.
  • Son güne kalan ödemelerinizi mutlaka igs.otoyolas.com.tr internet adresinden ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulaması vasıtasıyla yapınız.
  • Geçiş yapılan araca kayıtlı eski veya geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde açılmış yeni OGS/HGS etiket hesabının bulunması halinde, cezasız dönem içerisinde geçiş ücreti bu hesapların herhangi birinden otomatik olarak tahsil edilmeye çalışılacaktır. Ancak, otomatik tahsilatın yapılamaması araç sahibinin ödemeye ilişkin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, böyle bir durumda Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye herhangi bir sorumluluk da atfedilemez.
  • Sorun yaşamamak için PTT’den alınmış HGS etiketiniz dahil olmak üzere tüm HGS ve OGS hesaplarınızın etiket hesabına bağlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da limiti yeterli bir kredi kartı üzerinden verilmiş bir otomatik ödeme talimatının bulunması gerektiğini unutmayınız. Gerekiyorsa mevcut talimatınızı yenileyiniz. OGS/HGS hesabına yapılan ödemenin o güne ait otomatik tahsilat sorgusu sonrasına denk gelebileceği ve bu nedenle tahsilatın yapılamayabileceği için etiket hesabına yapılacak ödemelerin son güne bırakılmaması çok önemlidir.
  • Hesaplarınızdan tahsilat yapılamaması ya da geçiş tarihini izleyen 15 Gün içinde ödemenin alınamaması durumunda sorumluluğun başkasına atfedilemeyecek şekilde araç sahibine ait olduğunu, aracınıza kayıtlı sadece bir etiket bulunması gerektiğini, aynı cinsten birden fazla etiket olması halinde bunlardan hangisinden işlem yapılacağının bilinememesi ve bakiyesi yetersiz etiket üzerinden işlem yapılması halinde tahsilatın gerçekleşmeyeceğini önemle hatırlatırız.
  • Bu nedenle, aracınız üzerine kayıtlı, aktif, hesapta yeterli miktarda para bulunan veya otomatik ödeme talimatının olduğu sadece bir etiket bulundurmanız gerektiğini, hem OGS hem de HGS etiketi bulundurmak zorunluluğunuz varsa; mutlaka iki etiket hesabının da yukarıdaki şartları sağlaması gerektiğini unutmayınız. Aracınızın plakası üzerine kayıtlı birden fazla etiket bulunuyorsa kullandığınız etiket haricindekileri mutlaka iptal ettiriniz.
  • İstanbul – İzmir yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde sadece köprü ücreti tahsil edilmektedir.
  • İzmir – İstanbul yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde hem köprü ücreti, hem de giriş noktasına göre otoyol kısmına ait ücret birlikte tahsil edilmektedir.
  • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından hazırlanan detaylı bilgilendirme metnine isletme.otoyolas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
  OTOYOL GEÇİŞ ÜCRET, HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  @erolkaranet - 09.12.2020
  Etiket

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  *Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

  Reklam

  Reklam

  İlginç Bilgiler

  Reklam