@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

İstanbul'da Fil Ahırları Olduğunu Biliyor muydunuz ?
Timur İmparatorluğunun kurucusu Türk-Moğol kökenli komutanı olanTimurlenk'in Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt'ı yenmesinde başrol oynayan filler, bu tarihten sonra Osmanlıların da savaş ve yük için tercih ettiği hayvanlardan olmuştur. İstanbul'un Fethinden yıllar sonra Yavuz Sultan Selim tarafından İstanbul'a getirilen filler için şehrin bir çok yerinde ahırlar yapılmıştı. 


İstanbul'un dik yokuşlarından sayılan Fatih ilçesindeki Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Bizans Sarnıçlarının hemen yanındaki sokak Fil Yokuşu olarak halen kullanılmaktadır. Bu yokuşun hemen yanındaki sarnıçlar zamanında fil ahırları olarak kullanılıyordu.


Mesela, Anadolu yakasından getirilen fillerin Rumeli yakasına geçişleri esnasında kullanılan EyupSultan ilçesindeki Silahtarağa mahallesinde bulunan ve Halicin en dar yeri üzerinde bulunan,  köprünün adı Fil köprüsüdür.


Bakırköy ilçesindeki bugün Fil damı eskiden Hebdemon Sarnıcı olarak bilinen alanda fillerin barındığı bilinmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa yerleşkesi  içinde bulunan fil ahırları,

Üsküdar Çengelköy’de Kuleli Caddesi üzerinde bulunan Osmanlı Fil Ambarları, 1800’lü yılların başında fil ambarı olarak inşa edilen daha sonraları silah deposu olarak kullanılan taş binalardır. Yapının inşa edildiği zamanlarda denize sıfır olduğu zamanla denizle arasına mesafe girdiği söylenmektedir. 2018 yılında bir binası restorasyona başlayan yapının diğer binasında eskiyi anımsatan otantik bir kafe bulunmaktadır.

İstanbul'da bulunan Blaherne Sarayı kompleksinden günümüze kalan tek saray olan Tekfur Sarayı, Fatih İlçesi sınırları içerisinde kalan Edirnekapı semtinde yer alıyor. Bu saray bir zamanlar Fil ahırları olarak hizmet vermişti.

Derleme : erolkaranet - 05.12.2020

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.