erolkara.net

 

Adalete ve devlet adamlığının hassas yükümlülüklerine vurgu yapmak isteyenler yöneticilerin, halkla olan ilişkisinde zaman zaman dile getirdikleri anekdotlardan biri de “'Fırat'ın kenarında bir koyun kaybolsa bunun hesabını Hazreti Ömer'den sorarlar' sözleridir. 
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un "Kocakarı ve Ömer" şiirlerindeki dizeleriyle ünlenmiş olayda adalet simgesi kıymetli halife Hazreti Ömer'in / Allah ondan razı olsun) halkı için hassasiyeti önemle dile getirilir.

Olay şu şekilde rivayet edilir.
"Hz. Ali anlatıyor: "Bir gün Ömer'i, binekli olarak ve telaş içinde, hızlı hızlı giderken gördüm; "Ya emire'l-müminin nereye gidiyorsun?" diye sordum. "Devlete ait develerden biri kaçmış, onu aramaya gidiyorum" diye cevap verdi. O zaman ben: "İnan ki, senden sonra bu milleti idare edecek olanlara ağır bir yük bırakıyorsun! Herkes senin yaptığını yapamaz!" dedim. Bunun üzerine şöyle konuştu: "Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!" "Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer'den sorar onu!""
Nereden yazdık bunları, derseniz. Sizleri biraz Nevşehir yolculuğuna çıkartacağız.
Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı yürekleri ısıtan bir mesajını gördük.
Mesaj aynen şöyle...
Kardeşlerim! Eğer bu şehirde bir yavrumuz aç ve açıkta kalır ise bir kuzumuz soğuk yatağa girer ise bunun vebali önce benim ve ekibimin boynunadır. Bu duruma dair bilgisi olan kardeşlerim şahsıma, Turkuaz Masa'ya, Alo 153’e veya 0 537 850 50 50 WhatsApp hattımıza bildirelim”


İşte bu çağrıyı okuyunca, aklımıza Hazreti Ömer ( Allah ondan razı olsun) geldi ve dedik ki,Hazreti Ömer Nevşehir'den geçti. 

Bu arada bu güzel düşüncedeki Belediye Başkan ve aynı zamanda bir ilahiyatçı olan Rasim Arı'ya da bu hassas düşüncesinden dolayı buradan teşekkür ediyoruz.

Rasim Arı Kimdir

Rasim ARI, 1975 Nevşehir doğumludur.
1989 yılında eğitim görmeye başladığı Nevşehir İmam Hatip Ortaokulu’nun ardından 1993 – 1996 yılları arasında Pendik İmam Hatip Lisesi’nde eğitim görmüştür.
1996 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimine başlarken 2001 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.
2001 yılında Maltepe Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı olarak siyaset hayatına başlayan Arı, 2007 yılında AK Parti’den Nevşehir Milletvekilliği için Adaylığını koymuştur.
2002 yılında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın Danışmanlığı görevine getirilmiş bürokrasi hayatına sırasıyla Devlet Bakanı Güldal Akşit ve Nimet Çubukçu’nun Danışmanı olarak devam etmiştir.
2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği’ne görevine atanan Arı, 2015 yılından itibaren atandığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir
Ayrıca;
    •    Ataköy Marina ve Yat işletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği,
    •    Maksev Maltepe Eğitim Kültür Sanat Vakfı Yönet Kurulu Üyeliği,
    •    Wushu Federasyonu Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

  Halejn Nevşehir Belediye Başkanlığı görevimi sürdüren Rasim ARI, Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski