@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Havacılık Daire Başkanlığı 

Havacılık Daire Başkanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığımız, 19 Ekim 1981 tarihinde kurulmuş ve SA-318C Alouette helikopterleriyle hizmet vermeye başlamıştır. Halen Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya, Van ve Erzurum olmak üzere 8 merkez ilimizde hizmet vermektedir. Envanterimizde Sikorsky Blackhawk S70A, Sikorsky Blackhawk S70i, Bell 206L, Bell 429 model helikopterler ve Beechcraft King Air B350i, Cessna Citation xls uçakları ile çeşitli türlerde İHA ve SİHA hava araçları bulunmaktadır.
Havacılık Daire Başkanlığı; kuruluşundan bu yana geçen zaman içinde bir çok konuda önemli mesafe katetmiştir. Kuruluş yıllarında bünyesinde Emniyet Hizmetleri sınıfı uçucu pilot yok iken, günümüzde Emniyet Hizmetleri sınıfı pilotlarımızı, Emniyet Hizmetleri sınıfı bakım yöneticisi ve uçuş ekibi ile hizmetlerini yerine getirmektedir. Havacılık Daire Başkanlığımız,
 • 1981 yılında SA-318C Alouette
 • 1989 yılında satın alınan 1981 model Puma
 • 1991 yılında satın alınan biri V.I.P. dizaynlı Black-Hawk (Sikorsky)
 • 2004 yılında MD600N
 • 2005 yılında VIP dizaynlı Sikorsky S-92
 • 2007 yılında Bell 206 L3
 • 2013 yılında Sikorsky S-92A VIP
 • 2013 yılında Bell 429 helikopterleri
 • 2013 yılında Beechcraft King Air B350i uçağı
 • 2013 yılında iha
 • 2014 yılında Cessna Citation xls
 • 2014 yılında Sikorsky S70i
hava araçları envanterimize katılmıştır.

2000 yılında Gölbaşı Ufuk Danişmend Polis Heliportu ve Diyarbakır Ünal Erkan Polis Heliportu uluslararası meydan statüsüne kavuşturulmuş olup ülkemizin ilk ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Birliği) kodlu helikopter meydanları olarak tescil edilmişlerdir.
Daire Başkanlığımız 21.Yüzyıl Hava Polisinin nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yürütmekte ve bu amaçla ileriye dönük projelerini hayata geçirebilmek için çalışmaktadır.
Havacılık Daire Başkanlığı dün olduğu gibi, bugün ve gelecekte de milletimizin ve teşkilatımızın hizmetinde olacaktır.


GÖREVLERİMİZ

Havacılık Daire Başkanlığının görevleri;
 • V.I.P. Hizmetlerinde
 • Asayiş ve Kaçakçılıkla mücadele hizmetlerinde
 • Personel ve malzeme nakli
 • Trafik kontrol hizmetlerinde
 • Arama ve kurtarma faaliyetlerinde
 • Deprem ve tabii afetlerde
 • Ambulans Helikopteri olarak
 • Güvenlik Hizmetlerinde
 • Terörle Mücadele kapsamında yapılan faaliyetler başta olmak üzere,
Merkez ve Taşra teşkilatlarımızın uçuş ihtiyaçlarını karşılamaktadır.


SUÇ ÖNCESİ HAVACILIĞIN ROLÜ:
Suç öncesi suç unsurunun oluşmasını önlemek amacıyla görev ifa eden Dairemiz bu görevi 2 şekilde yerine getirmektedir.
a) Caydırıcılık görevi:
Belirli bir hedef gözetmeksizin ülkemiz değerlerine, vatandaşlarımızın veya ülkemizi ziyaret eden yabancıların canlarına, mallarına bireysel ve toplu olarak gelebilecek her türlü saldırı veya huzur bozucu eylemlere karşı yapmış olduğumuz devriye uçuşları; suç işlemeye eğilimli kişilere karşı caydırıcılık, huzur ortamında yaşamak isteyen insanlarımıza da güven telkin etmektedir. Ayrıca helikopterle havadan trafik denetimi yaparak sürücülerin hata yapmalarını önlemek de karayolu trafik güvenliği açısından çok etkin bir caydırıcılık görevidir.
b) Keşif ve gözetleme görevi:
Suç öncesi alınan istihbari bilgiler doğrultusunda, suç işlemesi muhtemel kişilerin ve bu kişilere ait her türlü kara, hava, deniz araçları ile ev ve arazilerinin havadan izlenmesi veya takibi şeklinde ifa edilmektedir. Bu görev; her türlü terörist faaliyetlere karşı olabileceği gibi her türlü narkotik suçlara ilişkin gözden uzak, ulaşımı kolay olmayan kaçak ekim alanları, üretim alanları ve saklama alanlarının tespitine denizden, karadan, havadan yapılabilecek her türlü kaçakçılık olaylarına yöneliktir.
SUÇ SONRASI HAVACILIĞIN ROLÜ:
Suç oluşumundan sonra suçluların tespiti ve yakalanması, bazen yerden yapılan takip ve araştırmalar neticesinde mümkün olamamaktadır veya uzun zaman almaktadır. Havadan araştırma, tespit ve takip yeteneği ile; bombalama, soygun, sabotaj, saldırı, terör, kapkaç, gasp gibi olaylara karışarak kaçan kişilerin tespit edilmeleri, kontrol altına alınarak takip ve yakalanmaları kısa sürede gerçekleşebilmektedir.
DİĞER GÖREVLERİMİZ:
Her türlü polisiye olayda suç öncesi ve suç sonrası etkin görev üstlenen dairemiz sadece suçla ilgili değil, diğer bir takım olaylarda da havacılık hizmeti vermektedir.
Ülkemizin çeşitli yörelerinde meydana gelen sel, deprem gibi doğal afetlerde arama-kurtarma görevleri ifa edilmektedir. Genelde afet bölgelerindeki hasta ve yaralıların en yakın hastaneye ulaştırılmasında, tıbbi malzeme, sağlık ekibinin afet bölgesine naklinde ve mağdur durumda kalan vatandaşlarımıza gıda-malzeme yardımları yapılmasında da helikopterlerimiz görev yapmaktadır.
Meydana gelen çeşitli kazalarda vatandaşlarımızın olay yerinden en yakın hastaneye bir an önce nakli büyük önem arz ettiğinden helikopterlerimiz bu tür olaylarda ambulans görevi ifa etmektedir.
Diğer yandan yaz aylarında turizm yörelerimizde yapılan devriye uçuşları esnasında; karadan fark edilmesi ve ulaşılması çok zor olan birçok bölgedeki orman yangını, pilotlarımızın konuya duyarlılığı sayesinde büyümeden önlenmektedir.
Tüm bunlara ilaveten polis havacılığı olarak, Başbakanımız başta olmak üzere birçok yerli ve yabancı devlet adamına ve teşkilatımız büyüklerine VIP hizmeti vermenin de gururunu taşımaktayız.

İLETİŞİM
Havacılık Daire Başkanlığı
Adres Eymir Mahallesi, Ufuk DANIŞMEND Polis Heliportu 06830 Gölbaşı/Ankara
Danışma 0312 462 83 98
Telefon 0312 462 83 10
Fax 0312 499 70 25


@erolkaranet - 26.12.2020
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.