erolkara.net

 

Sosyal medyada paylaşılan her türlü ses, görüntü ve veri içeriğinin ABD'de kabul edilen "Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'na (DMCA) göre denetlendiği, herhangi bir hak ihlalinin tespiti halinde ülke kanunlarına bakılmadan ilgili içeriğin kaldırılabildiği ve söz konusu hesapların kapatılabildiği bildirildi.

5 Trilyona yaklaşan url için telif hakkı başvurusunda bulunduğunu belirten Google, telif hakkı ihlalinde bulunuyor olabilecek içeriklerin arama sonuçlarından kaldırılmasına yönelik düzenli olarak talepler almadığını ve bunlarla ilgili bilgilerin kamuoyuna açık olarak yayınlandığını belirtti.

Googl, konu hakkında "Politikamız gereği telif hakkı ihlali iddialarıyla ilgili açık ve spesifik bildirimlerde gereğini yaparız. Web formumuzda belirttiğimiz bildirim şekli, Dijital Binyıl Telif Hakkı'na (DMCA) uygun olup dünyanın çeşitli ülkelerinden/bölgelerinden telif hakkı sahipleri için basit ve verimli bir mekanizma sunmaktadır. İçeriğin Arama sonuçlarından kaldırılması sürecini başlatmak için, bir URL'nin telif haklarını ihlal eden içeriğe yönlendirme yaptığını düşünen telif hakkı sahiplerinin, telif hakkını ihlal eden malzemeyle ilgili bize bir yayından kaldırma bildirimi gönderirler. Yayından kaldırmaya yönelik geçerli bir bildirim aldığımızda, ekiplerimiz bilgilerin eksik olmaması için bildirimi dikkatli bir şekilde inceler ve diğer sorunları kontrol eder. Bildirim eksiksiz olup başka sorun bulmazsak URL'yi, Arama sonuçlarından kaldırırız." aöıklamasdında bulundu..

İşte o veriler ; 

4.916.265.987 Listeden kaldırılması talep edilen URL sayısı 

3.088.739 Belirtilen alan adları . Bu sayı, kaldırılması talep edilen URL'lerin bulunduğu benzersiz üst düzey alan adlarının (ör. google.com) toplam sayısını göstermektedir

234.955 Telif hakkı sahipleri ... Telif hakkı ihlaline bağlı kaldırma taleplerine konu olan içeriğin münhasır hak sahibi olduğunu iddia eden benzersiz gerçek veya tüzel kişilerin toplam sayısı.

228.644 Raporlama kuruluşları... Telif hakkı taleplerine bağlı olarak Google'ın Arama sonuçlarından içerik kaldırmasını talep etmek üzere telif hakkı sahipleri adına hareket eden benzersiz tüzel kişilerin veya kuruluşların toplam sayısı.

En fazla talebi gönderen veya en fazla talepte adı geçen altı raporlama kuruluşu, Belirtilen alan adları, Telif hakkı sahipleri

En fazla talebi gönderen raporlama kuruluşları
575.329.782 Rivendell,
520.717.705 BPI (British Recorded Music Industry) Ltd
411.625.282 Remove Your Media LLC
324.023.738 MG Premium Ltd.
275.636.789 APDIF - Mexico
253.272.609 APDIF do Brasil

En fazla talebi gönderen belirtilen alan adları
68.385.949 4shared.com
51.267.351 mp3toys.xyz
37.589.259 rapidgator.net
29.617.951 chomikuj.pl
27.757.169 uploaded.net
26.689.162 unblocksites.co

En fazla talebi gönderen telif hakkı sahipleri
516.607.095 BPI LTD MEMBER COMPANIES
323.182.586 MG Premium Ltd
269.045.988 APDIF Mexico Member Companies
251.517.168 APDIF do Brasil Member Companies
249.523.889 VIZ Media LLC
119.532.501 Zee Entertainment Enterprises Ltd.

Örnek talepler ve sonuçları

Bunlar, telif hakkı ihlali nedeniyle URL'leri kaldırilmesi için telif hakkı sahiplerinden ve rapor eden kuruluşlardan alınan taleplere ilişkin örneklerdir. 

Talep
Bir işletme, kendileriyle ilgili olumsuz bir incelemenin yorumlarında kendi web sitesinden içerik yayınlamıştı. İşletme sahibi, daha sonra yorumlardaki bu içeriği gerekçe göstererek incelemenin bulunduğu sayfaya karşı bir telif hakkı şikayetinde bulundu.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Ukraynalı bir politikacı, göreviyle ilgili performansının eleştirildiği çeşitli makalelerde resminin kullanılmasıyla ilgili olarak bir telif hakkı şikayeti gönderdi.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir İngiliz aktör, 20th Century Fox şirketini temsil ediyormuş gibi görünerek bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Şikayette, bir film blogundaki "2013'ün En Kötüleri" konulu bir yayında söz konusu aktörün film setinde çekilmiş bir filminin kullanılması protesto ediliyordu.
Sonuç
Söz konusu blog yayınını kaldırmadık.

Talep
Bir kiliseyi temsil eden bir kişi, kilisenin web sitesindeki bir fotoğrafın, kilisenin uygulamalarının eleştirildiği bir makalede kullanılmasıyla ilgili olarak telif hakkı şikayetinde bulundu.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir haber sitesini temsil ettiğini iddia eden bir kişi, bir başka saygın haber sitesinin kendi makalelerini kullanmasıyla ilgili olarak telif hakkı şikayetinde bulundu. Daha ayrıntılı bir araştırmanın ardından Google, söz konusu kişinin sitesinin bu yayından kaldırma talebini göndermek üzere oluşturulduğunu ve geriye dönük bir şekilde tarihlendirildiğini tespit etti.
Sonuç
Söz konusu URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir işletme, Google'ın bazı sayfaları arama sonuçlarından kaldırmasını sağlamaya çalıştıklarının anlatıldığı bir TechDirt makalesinde ürün resimlerinin kullanılmasıyla ilgili olarak telif hakkı şikayetinde bulundu.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir müzik şirketini temsil eden korsan karşıtı yaptırım şirketi, söz konusu çalışmanın yayınlanmasının anlatıldığı çeşitli makalelerin arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyen bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Bunun nedeni muhtemelen "indirin" kelimesinin makale metninde görünmesiydi.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Büyük bir hak sahibinin kimliğine bürünen bir kişi, tek bir alandaki çeşitli sayfaları hedefleyen bir telif hakkı talebi gönderdi. Bazen büyük hak sahiplerinin kimliğine bürünen kişilerden talepler alıyoruz.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir müzik şirketini temsil eden korsan karşıtı yaptırım şirketi, başlığında "kahve" kelimesini içeren düzinelerce ana sayfanın arama sonuçlarından kaldırılmasına yönelik bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Bu URL'lerin tanımlanan telif hakkı korumasındaki çalışmayla herhangi bir ilgisi yoktu.
Sonuç
URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Korsan karşıtı yaptırımlar uygulayan tanınmış bir şirketin kimliğine bürünen bir kişi, yetişkinlere yönelik filmler sunan bir web sitesindeki çeşitli URL'leri hedefleyen bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Zaman zaman büyük korsan karşıtı şirketlerin kimliğine bürünen kişilerden talepler alıyoruz.
Sonuç
Sahte telif hakkı hak talepleri gerekçesiyle URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir film stüdyosunu temsil eden korsan karşıtı yaptırım şirketi, muhtemelen her URL'de stüdyonun yapımcılığını üstlendiği bir filmin adı yer aldığından, düzinelerce GitHub URL'sinin arama sonuçlarından kaldırılması amacıyla tanımladığı bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Ancak, GitHub URL'lerinin içeriği, ihlalde bulunduğu iddia edilen içeriği barındırmıyordu.
Sonuç
Kötüye kullanım amaçlı yayından kaldırma uygulamaları gerekçesiyle URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Mısır'da bir siyasi mevki için aday olduğunu iddia eden bir kişi, kendisinin sabıka kaydını açıklayan Mısır haber sitelerindeki 2 sayfanın arama sonuçlarından kaldırılması için bir telif hakkı şikayetinde bulundu.
Sonuç
Sahte telif hakkı hak talepleri gerekçesiyle URL'leri Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bir kişi, bir şikayet web sitesinde bir işletmeyle ilgili olumsuz bir yorum yazmıştı. İşletmenin doğru olmayan ithamlar nedeniyle dava açma tehdidinde bulunmasından sonra, söz konusu kişi yorumu içeren sayfanın arama sonuçlarından kaldırılması için bir telif hakkı şikayetinde bulundu.
Sonuç
Sitenin Hizmet Şartları uyarınca, yayınlanan yorumların telif hakkının sitenin kendisine ait olması nedeniyle URL'yi Google Arama sonuçlarından kaldırmadık.

Talep
Bağımsız bir pop müzik grubunun bir üyesi, Vimeo sayfasında grubun şarkılarından birini içeren yetkisiz müzik videosunun gösterilmesi nedeniyle, ilgili Vimeo URL'sinin arama sonuçlarından kaldırılması için bir telif hakkı şikayetinde bulundu. Söz konusu kişi Vimeo ve videoyu yükleyen kullanıcıyla iletişim kuramamıştı.
Sonuç
Videoyu yükleyen kullanıcının telif hakkı korumasındaki şarkıyı kullanma yetkisinin olmadığı gerekçesiyle URL'yi Google Arama sonuçlarından kaldırdık.

Hangi, web sitesi hangi url telif hakkı araştırmasına dahil öğrenmek için tıklayınız

Telif hakkı ihlaline bağlı kaldırma talepleriyle ilgili veriler

Derleme :erolkaranet


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski