erolkara

 Resmi Gazetede gelen duyuruya göre Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bazı kadrolarda değişiklik yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait dolu ve boş kadrolarda ekli listede gösterildiği şekilde değişiklik yapılmasına 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 7 nci maddesi gereğince karar verilmiştir.

İşte Yapılan Kadro Değişiklikleri


KADRO DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR ?

Resmi Gazetede zaman zaman kamu kurumlarının dolu-boş kadrolarında değişiklikler yayımlanmaktadır. Birçok memur adayı bu değişiklikleri “atama olacak” şeklinde yorumlamaktadır. Dolu-boş kadrolarda değişiklik rutin bir işlem olmakla birlikte farklı amaçlarla kadrolarda düzenleme yapılmaktadır. Genel Kadro Ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadroların ihdası, iptali ve kullanılmasına dair esas ve usulleri düzenlenmiştir.

Dolu Kadro Değişikliği ne demektir: 

Mevcut kadrolar üzerindeki derece değişikliğini ifade etmektedir. Fazla önemli değildir.

Boş Kadro Değişikliği ne demektir: 

Kamu kurumunun kadrolar üzerinde sınıf, unvan ve derece değişikliği yapabilmesidir. Örneğin bir kamu kurumunun memur kadrosunu verip (iptal edip), mühendis kadrosunu istemesi (ihdas) boş kadro değişikliğidir. Bu değişiklik çok önemlidir ve bir nevi kadro ihdası anlamına gelmektedir. Boş kadro değişikliklerini inceleyerek bir kurumun ilk defa mı personel alacağı veya görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı açıp açmayacağını anlamak mümkündür.

Kamu kurum ve kuruluşları, merkezi memur yerleştirmelerinde veya açıktan atamalarda yeni memur almak için kadroların derecelerini değiştirmektedir. İlk atamaya uygun derece yapılması demek, yeni memur alacağı anlamına gelir.  Kamu kurum ve kuruluşları, kadrolarla ilgili düzenleme yaparken ihtiyaç duymadığı unvanı iptal edip yerine ihtiyaç duyduğu unvana ait kadro ihdası yapabilir. Yeni kadrolar, derecesine göre nakil veya ilk atama için kullanılabilir.  Kamu kurum ve kuruluşları, başka kurumlardan naklen memur alabilmek için unvanlarda ve derecelerde değişiklik yapabilmektedir. Kuruma yapılan nakil başvurusuna göre derece değişiklikleri daha çok yapılmaktadır.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski