@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Ateşli Silahlarda Emniyet Kuralları
Silah taşıma ve kullanımında emniyet kurallarının hayati önemi vardır​.Bilinçsiz ve rasgele ateşli silah kullanımı sonucu pek çok insanımız yaralanmakta, zarar görmekte ve hatta ölüme varan sonuçlara rastlanmaktadır.

- İmkan varsa göz ve kulaklarınızı, emniyet gözlükleri ve kulaklık kullanarak koruyunuz.

- Bir silahı kavramadan önce zihhninizin açık ve zinde olduğundan emin olunuz.

- Ateş etmeden önce veya ateş sırasında uyarıcı ilaç veya alkol kesinlikle almayınız.

- Kesinlikle yatarken elinizin erişebileceği yerde atışa hazır dolu bir silah bulundurmayınız.

- Silahınızı çocukların kolayca ulaşabileceği yerlerde muhafaza etmeyiniz.

- Mümkünse silahınızı ve fişeklerini ayrı ayrı yerlerde muhafaza ediniz.

- Tetiği çekmeye niyetlenmedikçe, asla tetik parmağınızı tetik korkuluğunun içerisine koymayınız.

- Zarar vermek istemediğiniz bir nesneye doğru silahınızı asla doğrultmayınız.Her an istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir​.

- Silahınızı, doldururken veya boşaltırken asla sağa veya sola doğru yöneltmeyiniz,​ namlu her zaman ölü bir noktaya çevrili olmalıdır.

- Otomatik tabancaları boşaltırken önce şarjörü çıkartınız, sonra​ sürgüyü geriye doğru çekerek varsa fişek yatağındaki fişeği dışarıya atınız,​ bütün bunlardan sonra fişek yatağında fişek kalıp kalmadığını bir kere de göz ile kontrol ediniz.

- Atış poligonlarında ve açık sahalarda atış talimatı verilirken, tabancaların kontrol için hazırlanması emri verilinceye adar, tabancalar kılıf içerisinde muhafaza edilmelidir.​

- Toplu tabancaları, horoz kurulu vaziyette kesinlikle kılıfa koymayınız. Bu kural, emniyete alınmadıkça otomatik tabancalar içinde aynen tatbik edilmelidir.​

- Fişek ateş almadığında, silahı söküp nedenini araştırmadan önce silahın namlusu hedefe doğru olarak 15-30 saniye kadar beklenmeli ve daha sonra müdahale yapılmalıdır. Fişeğin geç ateşlenmesi durumu söz konusu olabilir.​

- Hiçbir silahı namlusundan tuturak çekip almayınız. Silah başkalarının kullanabilme ihtimali olan yerlerde bırakılmamalıdır.Büroda veya evde kılıftan çıkarılacak ise mutlaka başkalarının ulaşamayacağı kilitli çekmece gibi özel yerlerde boş olarak saklanmalıdır. Silahın kolayca erişilebilecek yerlerde bırakılması, kazaya sebebiyet verme riskinin yanında çalınma riski de doğurur.

- Her silah sahibi, kullandığı silahın çalışma sistemini, özelliklerini çok iyi bilmelidir.​ Silahı tanımamaktan kaynaklanan kazalara da sıkça rastlanmaktadır.

- Dolu silahla yüksek yerlere tırmanma​, yüksekten atlama, koşma gibi durumlar risklidir.

​​- Silah başka birine verilirken boş olarak verilmelidir​. Birisinden silah alırken de boş olup olmadığı öğrenilse bile kontrolü ihmal edilmemelidir.

- Silah atışa hazır oluncaya kadar emniyette bulundurulmalıdır.​

- Silahın namlusu suyun veya karın içerisindeyken ateş edilmemelidir. Namlusu sıcak olan bir silahın fişek yatağında fişek bulundurulmamalıdır.​

Tüm bu kurallar bilinçaltı programlanmayı içerir. Bir trajediye yol açmamanız, bu kuralları pratik alışkanlık haline getirmenizle mümkün olabilir. Bu kurallar atış poligonunda, tamir ve bakım atölyesinde, silah mağazasında ve sokakta, özetle silahın bulunduğu her ortamda geçerlidir. ​Güvenlik kurallarına uyma kişiliğin bir parçası haline gelmelidir.

Kaynak : Emniyet Genel Müdürlüğü

@erolkaranet - 29.09.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.