@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Allah Gözlükçülerin Fırsatçılığından Vatandaşı Korusun" Gözlük gözlükçüden alınır. Sakın internetten ya da işportadan gözlük almayın " .. Doğru bir söz.. Ne alınacaksa asıl işlevi o ürünü satan, vergi veren, eleman çalıştıran, meslek odasına üye olunan yerlerden alışveriş etmek ehvendir. İyidir, garantidir.
Ancak, ne yaparsanız yapın " dürüstlük" denen duygunun olmadığı sözüm ona işyerlerine gittiğinizde asla ve asla zarar görmeden çıkamayacaksınız. Çıkmayacağınızı bildiğiniz bir satış yerine neden gidesiniz. Kendinizi neden gitmek zorunda bırakacaksınız. 

Geçenlerde yeni bir gözlük ve dolayısıyla yeni bir numaralı cam yaptırmak için dolaştığım gözlükçülerde istenen fiyatları görünce asgari ücretle çalışan birinin kendisine ya da aile bireylerinden birine gözlük alması gerektiğinde ne kadar mağdur olacağını düşündüğüme dudaklarımdan dökülen sözcük "Allah yardımcıları olsun" oldu. Hemen hemen numaralı bir gözlük yaptırmak için maaşının yarısını gözden çıkartmak zorunda kalacağını bilseler herhalde ne göz doktorlarına giderler ne de gözlükçünün yanından geçerler. 

SGK tarafından vatandaşa tanınan gözlük ve cam hakkından yararlanmaya kalksalar bile 100 TL'ye yakın para harcamak zorunda kalmaları bir yana kullanılan ya da önerilen cami ve çerçeveyi görseniz kendinizle dalga geçildiğini hissedersiniz. Bunun yanı sıra SGK bu kadar ödeyip deyip de yine fark istemeleri de işin cabası.

Hele işportada bile bulamayacağınız şekilde antika olmuş, Çin malı adiyane ve biçimsiz gözlükler bir yana düz cam takarız biraz da farklı olur denilerek insanları mağdur etmenin adı gözlükçülük olmuş.

Numaralı bir gözlük ve elimizde bulunan bir çerçeve ile gözlükçüleri aşındırdığımzda cam için önümüze sürülen örneklerde cam fiyatları en az 800 TL ve yukarı çıktıkça astronomik rakamlarla başınız adeta dönmektedir. Elimizdeki çerçeveyi de asla kabul etmeyen gözlükçüler kendi sattıkları gözlükten başkasını yapmamaya adeta yemin etmiş gibiler. Elinde çerçeve ile gelen vatandaşa pekte olumlu bakmayan bu gözlükçülerin sunduğu çerçevelerde 200 TL'den başlamakta ve camlarla birlikte bin TL bir meblağı gözden çıkartmak zorunda kalmaktasınız.

Sadece bu mu. Verdikleri fiyata biraz yüzünüzü ekşittiğinizde %50 hatta %75 oranında fiyat indirimleri yapmaları yok mu, adeta akılla oynamak gibi bir şey ... 900 TL lik bir cama biraz pahalı dediğinizde siz 500 TL verin demeleri nasıl bir oyun oynandığını göstermektedir.

Elimdeki reçeteyle dolaştığım gözlükçülerin , çerçeveme itirazları bir yana cam fiyatlarındaki (aynı semtte ve aralarında 100 metreyi geçmeyecek mesafede olmaları durumunda) farklı ve uçan tutar söylemleri şaşkınlığınızı da mağduriyetinizi de artırmaktadır.

Sadece bu mu .. Sizlere söylenen pazarlama taktikleri de nasıl bir ustalıkla karşı karşıya olduğunu, yıllaroın gözlük kullananı olduğunuza rağmen nasıl bir oyun içinde kaldığını anlamanıza bile yetmiyor.

Tabii, uçan fiyatlar ve farklı taktiklerden başımız dönerek daha başka alternatif satıcı aramak için araştırma yaparken Gözlükçüler Derneğinin web sitesi üzerinden kendilerine ulaşarak bize yardımcı olmalarını istedik. 

Resimde göreceğiniz gibi mesajımı görmelerine rağmen cevap verme zahmetinde bulunmayan dernek size kayıtsız kalıyor. Zira inanıyoruz ki, piyasada optisyenlerin oyunlarını bilmeyen yok. Kendileri de bunu kabul etmiş olacak ki, size cevap veremiyorlar.

Araştırma sırasında bir haber sitesinde yayınlanan bir haberi de sizinle paylaşmak istiyorum. Yazdıklarımı bir gözlükçünün ifadeleriyle doğrulamış olmak için haberi buraya alıyorum."İLKSAYFA" adıyla yayıncılık yapan haber sitesinde yayınlanan haber "Optik yetkilisinden uyarı:" başlığını taşıyor 

Haberde şunlar ifade ediliyor. " Pahalı gözlük camı anlatılıp ucuzu satılıyor. Optikçi Niyazi Topuz, numaralı gözlükte yapılan kandırmacaya dikkat çekti. Topuz, “Pahalı camın özelliklerini anlatıp ucuzu takılıyor. Vatandaş camın sertifikasını istesin” uyarısında bulundu.
Göz bozukluğuna derman olan gözlüklerin ve dolayısıyla camlarının binlerce çeşidi bulunuyor. Bu durumda ne yazık ki her işte olduğu gibi optik işinde de kandırmacalara neden oluyor. Gazetemize bilgi veren Ulucanlar Ant Optik yetkilisi Niyazi Topuz, numaralı gözlükleri optikçiden teslim alırken sertifika istenmesi konusunda vatandaşı uyardı. Topuz, “Ucuz camları üstün kalite olarak tanıtıp takanlar var. Vatandaşın bunu anlamasının tek yolu optikçiden sertifika almaktır” dedi.
“Müşteri için dışarıdan bakıldığı zaman bütün camlar aynı görünür. Arasındaki farkı vatandaşın anlama imkanı yoktur. Pahalı bir camın özelliklerini anlatıp çok ucuz bir cam takar. Bunu vatandaş belki sonra anlar ama iş işten geçer. Vatandaşa sizin hatanız denebilir. Örnek veriyorum ben 200 liralık bir camı anlatırım takacağımı söylerim ama bir başkası buna 50 lira fiyat verebilir. Ama orada takılan aynı cam değildir, vatandaş bilmez. İşte tam bu noktada vatandaş sertifika isteyecek. Hiçbir satıcı başka cama başka sertifika veremez. Buna firmalar izin vermez.

Sonunda marka olarak kurumsal bir firmaya giderek çözüme kavuştuk. Hem çerçevemize hem de uygun fiyata gözlüğümüzü yaptırdık. Garantisi dahil.. Gözleri bozuk olan vatandaşlarımızın nasıl bir oyuna düşürülmek istendiğini kısa sürede gördük. Ve son olarak Allah fırsatçılara göz açtırmsın. diyoruz.
Bu arada devlete nasıl bir yük olduklarını da duyduğumuzda kurum müfettişlerinin gözlükçülerin evraklarını, faturalarını, gelir giderlerini iyiden iyiye gözden geçirmelerini tavsiye deriz. Fiş ve fatura vermeyen gözlükçülerin vergi kaçırmaları da ayrı bir konu. Bu bizi aştığı aştığı için birilerinin ilgisine bırakıyoruz.

Erol Kara - 08.02.2020

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.