Type Here to Get Search Results !

Banner

erolkara.net

Vefa Kilise Cami Ne Zaman Açılacak

 

Bizans döneminin en önemli kiliselerinden olan ve Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin ardından camiye çevrilen İstanbul Fatih İlçesi Vefa semtindeki Şemsettin Molla Gürani Camii’nin restorasyonu bitmek bilmedi. Kasım 2019'da bitmesi beklenen restorasyon çalışması üzerinden bir yıl geçtiği halde halen ibadete kapalı olarak duruyor.

Şemsettin Molla Gürani Camii uzun süredir görenlerin içini sızlatıyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, sonunda harekete geçmiş ve bakımsızlıktan çökme noktasına gelen camide 2 yıl devam edecek kapsamlı bir restorasyon için harekete geçmişti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıflar İstanbul 1 Bölge Müdürlüğü'nün kontrolünde 2018 yılında Pekerler İnşaat Firmasına teslim ettiği caminin restore çalışmaları için yaklaşık 3 milyon TL bedelle 600 gün vermiş ve Kasım 2019 tarihinde teslimi öngörülmüştü.

İhale günlerinde basına proje hakkında bilgi veren İstanbul Vakıflar 1'inci Bölge Müdürü Mürsel Sarı "Yapının beşinci yüzyıla ait olduğu oradaki birtakım tuğlalardan tarihlenebilmekte. Mevcut yapının da 11-12. yüzyıla ait olduğu öngörülüyor. Restorasyon ihalesi geçtiğimiz hafta neticelendi. Yaklaşık 600 günlük bir süre verdik ama süreç zorlu. Çünkü yeni bulgulara rastlamak mümkün. Böyle bir durumda tekrar projelendirme devreye girecek. Sürprizlere de açık olmak lazım. Sürenin uzaması mümkün. 2020'nin ilk aylarında tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuşmuştu. 

1985’ten bu yana UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası Projeleri’ kapsamında yer alan Vefa semti ve çevresinde tarihi değerine paha biçilemeyen ve yabancılar tarafından önemli bir ziyaret yerlerinden olan Vefa Şemsettin Molla Gürani Camii'nin restorasyonu yüzünden camide ibadette yapılamadığı gibi burayı özellikle ziyaret etmek isteyen yabancı turistlerde buraı göremeden sadece dış arıdan görüntü alarak geriye dönmek zorunda kalıyorlar

Haber : erolkaranet - 16.11.2020
Yorum Gönderme

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklamBilmeniz Gerekebilir