@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Vaniköy Camiinden 16 Yıl Önce Çalınmıştı 

İstanbul Üsküdar'da yer alan tarihi Vaniköy Camii, geçtiğimiz günlerde büyük bir yangınla karşı karşıya kalmıştı. 
Vaniköy Camii, ahşap olması nedeniyle yangında küle döndü. Restorasyon çalışmalarının hızla başlayacağı belirtilen caminin bir başka talihsizliği ortaya çıktı.
İstanbul’daki 355 yıllık Vaniköy Camii elektrik tesisatından kaynaklanan nedenlerden ötürü kısa bir süre önce yanmıştı. Yangında tarihi cami büyük çapta hasar görmüş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar yapılması için gerekli izinler verilmişti.
Yanma olayının yaşanmadığı takdirde tarihi camide restorasyon çalışmaları için, 7 Şubat 2019 tarihinde proje çizdirilmesi sözleşmesi imzalanmış, 25 ekim 2019'da projeleri İstanbul 6 no'lu Bölge Koruma Kurulu'na iletilmişti.
Caminin talihsizliğinin sadece bu olmadığı, camide bazı eserlerin kayıp olduğu da ortaya çıktı.
Vakıflar Genel Müdürülüğü'ünün çalıntı eserler listesinde camide bulunan Besmele yazılı bir levhanın 16 yıl önce çalındığı ortaya çıktı

Vakıflar Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan  kayıp eserler arasında yer alan bilgilere göre Vaniköy Camiinde bulunan ve üzerine "Bismillahirrahmanirrahim" yazılı tarik hat tekniği ile ve altın mürekkep ile yazılı levhanın 10 Aralık 2004 tarihinden beri kayıp olduğu ve bulunamadığı kaydının mevcut olduğu görüldü

Vakıflar Genel Müdürülüğü'nün açıkladığı kayıp eserler listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Haber araştırma : erolkaranet - 24.11.2020

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.