@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Sinizm.. Tedavisi Olmayan Polis Hastalığı
Polis idaresinde üst düzey polislerin ana gündemi, emrindeki personelden çok, belirli yasal metinlerle tanımlanan görevleri çok verimli ve etkili bir şekilde yerine getirmektir. 

Oysa diğer disiplinlerde olduğu gibi polis idaresinde de ilk düşünülmesi gereken konu “insan” unsurudur. Görevi güvenliği sağlamak olan polisler, hizmet verdikleri toplumla sosyal olarak etkileşim içinde olanlardır. Bu etkileşimde toplum algıları çok önemlidir. Bu algı, otoriter kişilik, maçolukluk, şüphecilik, gaddarlık, dayanışma, muhafazakarlık, gizlilik, yabancılaşma ve sosyal izolasyon gibi polis alt kültür unsurlarını barındırır. 
Bu unsurlar detaylı olarak incelendiğinde, kazazedeyle birlikte var olmaya devam ettikleri anlaşılabilir. Bu tür ilişkilerde ortaya çıkan sinizm, polis memurları arasında çok yaygın olan ve sadece toplumla değil, kişiliğiyle de ilişkisi olan algının yarattığı olumsuz bir davranıştır. 

Sinizm, şimdiye kadar tedavisi bulunamayan örgütsel kronik bir hastalıktır. Bu nedenle bu makalede sinizmin polis davranış modellerinde polis teşkilatında çalışan personelin olumsuz bir davranışı olarak yeri ve neden tedavi edilemediği üzerine “insan” unsuru esas alınarak odaklanılacaktır. Bu tür ilişkilerde ortaya çıkan sinizm, polis memurları arasında çok yaygın olan ve sadece toplumla değil, kişiliğiyle de ilişkisi olan algının yarattığı olumsuz bir davranıştır. sinizm, şimdiye kadar tedavisi bulunamayan örgütsel kronik bir hastalıktır. Bu nedenle bu makalede sinizmin polis davranış modellerinde polis teşkilatında çalışan personelin olumsuz bir davranışı olarak yeri ve neden tedavi edilemediği üzerinde “insan” unsuru esas alınarak ele alınacaktır. Bu tür ilişkilerde ortaya çıkan sinizm, polis memurları arasında oldukça yaygın olan ve sadece toplumla değil, kişiliğiyle de ilişki kuran algının yarattığı olumsuz bir davranıştır. sinizm, şimdiye kadar tedavisi bulunamayan örgütsel kronik bir hastalıktır. Bu nedenle bu makalede sinizmin polis davranış modellerinde polis teşkilatında çalışan personelin olumsuz bir davranışı olarak yeri ve neden tedavi edilemediği üzerinde “insan” unsuru esas alınarak ele alınacaktır.

Yazar: Savaş Şimşek
Yayınlayan: Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Çalışmayı İndirmek İçin Tıklayınız


Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.