@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Patlıcan Yağ Çekiyor, Ne Yapalım
Patlıcan, lezzetiyle damaklara doyulmaz l bir haz bırakan sebzelerden bir tanesidir. Onsuz sofra düşünülemeyeceği gibi türlü türlü çeşitleri yapılan patlıcan yemekleri menülerin vaz geçilmezdir.. Tek dezavantajı ise diğer sebzelere oranla biraz daha fazla yağ çekmesidir. 

Patlıcanın, kızartılırken çok fazla yağ çekmemesi ve kararmaması için birden fazla pratik yöntem var. Deneyin, hangisi sizin için yapması en kolaysa o yöntemle devam edin.

Biz bu konudaki çözüm yollarını araştırdık, paylaşmaya çalıştık. Siz de patlıcan kızartırken daha az yağ çekmesi hakkında bilginizi lütfen mesaj bölümden paylaşın ki herkes faydalansın.

PATLICANIN FAZLA YAĞ ÇEKMESİ NASIL ÖNLENİR?

  • Yöntemlerden birine göre, patlıcanları yıkayın. Ardından alacalı bir şekilde soyun. Soyduğunuz patlıcanları soğuk tuzlu suyun içine koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Tuzlu sudan çıkardığınız patlıcanları dilediğiniz gibi dilimleyin. Dilimlenen patlıcanları buzlu suyun içine koyun ve suyun rengi kararana kadar bekletin. Ardından suyu süzün ve patlıcanları kurutun. Ocağa yağ tenceresini koymadan önce içine bir çay kaşığı sirke ekleyin. Yağ kızdıktan sonra içine patlıcanları ilave edin. Pişirmiş olduğunuz patlıcanları kevgir aracılığıyla içerisine kâğıt havlu serdiğiniz tabağınıza alıyorsunuz. Böylece yine fazla yağları süzülüyor.
  • Başka bir yöntem ise mısır ya da normal un ve yumurta ile kızartma yöntemi: öncelikle yumurtaları çırparak patlıcanları bandırıp, ardından una buluyoruz. Kızarmış patlıcanlarımızın daha az yağ çektiklerini göreceksiniz. 
  • Başka bir yöntemde patlıcanının başını ve sonunu kesmeden kızartmak. Bu sayede karnıyarık yaptığımızda bizi rahatsız eden yağlardan kurtulmuş olacağız.
  • Kızartma yağına biraz sirke eklerseniz, patlıcanın yağı fazla çekmesini engellersiniz.
  • Kabuklarını soyup dilimlediğiniz patlıcanları bir kağıt havlunun üzerine yayın. Tuz serpin ve üzerini yine kağıt havlu ile kapatın. Üzerine herhangi bir ağırlık koyun. Yaklaşık 2 saat bekletilen patlıcanlar yağ çekmeyecektir. 
  • Patlıcanları kızarttıktan sonra, ılık suya sokup hemen çıkarın ve süzgeçte bekletin. Yağı azalacaktır. Ancak bu yöntem her yemek için uygun olmayabilir.
  • Bir başka yöntem de, patlıcanları bütün haldeyken birkaç yerine bıçakla çizik atıp, fırında yağsız kızartmaktır. Sonra içini doldurabilirsiniz. Kızartmadan, patates kızartması lezzetini yakalayın
Bizden şimdilik bu kadar. Önerilerinizi bekliyoruz

@erolkaranet

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.