@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

Namaz Muhasebesinde Müezzinlerin Durumu

”Müezzinler kıyamet günü boynu en uzun olanlardır.” (Müslim, Salât, 8)

”İnsanlar ezandaki ve birinci saftaki fazileti bilselerdi kura çekmekten başka bir çareleri olmadığını anlarlar, bu ikisi için kura çekmek durumunda olurlardı.” (Müslim, Salât, 28; Buhari)

Müezzin; erkek Müslümanlar arasından, ezan vaktini ilan etmek için seçilmiş kimsenin adıdır. Ezan ve kamet onun iki önemli görevidir. Güzel sesli olması, takva hâline sahip olması tercih edilmelidir.

1- Müezzin abdestli hâliyle ezan okur ve Allah'ın kullarını yine O'nun adına namaza davet ettiğini unutmaz.2- Ezanla ilgili fıkıh bilgilerine vâkıftır. Bu bilgileri sürekli tazeler. İşe başlarken okuduğu bilgilerle yıllarca yaşayıp gitmez.3- En büyük sözleri, en yüksek sesle haykıran bir mü'min olarak yaşantısına dikkat eder.4- Dünyevileşmeye, insana tenezzül seviyesine düşmeye karşı uyanık bulunur.5- Örnek bir mü'min olmanın ilerisinde, mü'minlerin örneği olarak en önde durur.6- Kıyamet gününde insanların en uzun boylusu olmanın ne anlama geldiğini zihninden hiç çıkarmaz.7- Kendisinde olmayan sesi icat etmeye çalışmayacağı gibi olanında da cimrilik yapmaz. Arş'a yükselecek ezanı okuduğuna dikkat eder.8- İbadetlerden bir ibadet olan ezanı, insani ürünlerle süslemeye kalkışmaz. Müzikal ezandan Allah'a sığınır.

9- Talime, tecvide riayet eder. Kimse dinlememiş olsa bile meleklerin dinlemesine karşı ciddiliğini hiç sarsmaz.10- Ezan bir ibadet olduğundan, bütün ibadetler gibi niyete binaen yapılacağından teknik aletlerle ezan görevinden yükünü hafifletme anlamında bir sıyrılma yolunu tercih etmez; Allah'tan hayâ eder.11- Müezzin, sabırlıdır. İnsanların kabalıklarına, yerli yersiz isteklerine karşı engin bir sabır ve tebessümle karşılık verir. Makamının hatırına pek çok şeye katlanmaya hazır olmalıdır.Nureddin Yıldız’ın Namaz Muhasebesi isimli eserinden alınmıştır.

http://suffagah.com/11-maddede-ideal-muezzin


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam