erolkara


Kovid-19 salgın hastalıkları kış ayları ile birlikte tekrardan artış gösterirken, devletin aldığı kararlara uymayanlara da müeyyideler peşpeşe gelmeye başladı. Karantinada olması gereken bir vatandaş yasağa uymadığı için yaklaşık 2 ay hapis cezası aldı.

Ülkemizde Mart ayından bu yana korona virüsü ile İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortaklaşa çalışma yürüterek salgın hastalıkla mücadelede çalışmaları hızla yürütmeye devam etmektedir. Sık sık vatandaşların salgın hastalıktan uzak durması için tedbirleri peşpeşe alan Bakanlığın emirlerine uymak istemeyenler de bir o kadar çok olmaktadır.
Bilhassa salgın hastalığa tutulan ve karantinada olması gerekirken yasaklara uymayarak gezinen vatandaşları tekrar yakalanarak yurtlarda tutulurken, buradan da kaçanlar da ayrı bir sorun olarak yetkililerin karşılarına çıkmaktadır.
Tüm bunlar yaşanırken coronavirüs pandemisi sebebiyle bir taraftan da alınan karantina önlemleri, bu önlemlerin zaman zaman çiğnenmesi, karantinadan kaçanlar, maske takma zorunluluğu, sokağa çıkma yasakları, seyahat kısıtlamaları gibi yeni gündemler ile de tanışmamız sonucu; karantina tedbirlerine uymamanın sorumluluğunun bir bedeli olmalıydı ve ilk emsal karar Kayseri'den çıktı.
Bilindiği gibi, korona virüsüne karşı karantinada olan kişilerin doktorlar tarafından belirtilen süre zarfında sokağa çıkması yasak olup sokakta yakalanan şahıslara 3 bin TL ceza kesilmektedir. 
Cezaya rağmen karantinada kalmayan bir hastaya verilen ceza emsal olarak basına yansıdı. Karantinaya uymayan kişiye hapis cezası verildi.
Kayseri'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanan sanık 1 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Kayseri 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanık Ç.Ö'ye,"Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçundan 1 ay 20 gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu (TCK m. 195)
“Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu” 5237 sayılı TCK’nın 195. maddesinde yer almaktadır. TCK’nın ikinci kitabının “Topluma Karşı Suçlar” isimli üçüncü kısmının “Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar” başlıklı üçüncü bölümünü oluşturan suçlar arasında bulunan ilgili madde şu şekilde düzenlenmektedir:

Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma
Madde 195- “(1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
Bu yasa dışında , Bulaşıcı hastalıklar hususundaki düzenlemeler genel olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’da yer almaktadır. Yayınlanan genelgeler ile alınan tedbirlere uymayanlar hakkında uygulanabilecek yaptırımlar olarak;
Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre uygulanacak para cezası (789-3180 TL),
Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine (Emre Aykırı Davranış) göre uygulanacak para cezası (100-392 TL) öngörülmüştür.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski