@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İşaret Dili Tercümanlarına Yeterlik Sınavı Getirildi. İşaret dili tercümanlarının istihdamında 'yeterlilik sınavı' şartı geldi, Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı, tüm işaret dili tercümanı alımlarında temel kriter haline getirildi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi, Türk İşaret Dili tercümanı olarak alanda çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı (TİDYES) sonucu elde edilecek yeterlilik belgesine sahip olması gerekecek
Konu hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sitesinde yapılan açıklamada "İletişim dili olarak işaret dilini tercih eden işitme engelli bireylerin, yaşamın birçok alanında kendilerini ifade etmelerinde kilit öneme sahip Türk İşaret Dili tercümanlarının dil yeterlikleri, doğru, etkin ve anlaşılır iletişimin belirleyicisidir. Bu noktada mevcut uygulamalardan yola çıkarak tercümanların dil yeterliliklerinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bilindiği üzere işitme engellilerin, bilgi ve hizmetlere erişimi, iletişim ihtiyaçlarının giderilmesi, hak kaybına uğramamaları ve topluma eşit katılımlarında Türk işaret dili tercümanları önemli role sahiptir.
Bu kapsamda Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından Türk işaret dili yeterliliğinin belgelendirilmesi amacıyla Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı (TİDYES), 14-29 Kasım 2020 tarihleri arasında  Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi’nde iki farklı oturum şeklinde yapılacaktır. Sınava katılım sağlayan adayların Türk işaret dili yeterlilikleri “A1,A2; B1,B2; C1,C2” seviyelerinde belgelendirilecektir. Türk işaret dili tercümanı olarak alanda çalışmak isteyenlerin bu belgeye sahip olması gerekmektedir. Bakanlığımızca, yeterlilik belgesi Türk işaret dili tercümanı istihdamında aranılan temel kriterlerden birisi olacaktır. 

Türk İşaret Dili yeterliliğini ölçmek isteyen farklı profildeki kişiler sınava katılmaktadır.

  • Türk İşaret Dili (TİD) lisansüstü programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler
  • Öğretmenlik sertifikası için dil yeterliliğini belgelemek isteyen adaylar
  • Tercümanlık görevinde çalışabilmek için dil yeterliliğini değerlendirmek isteyenler
  • Dil düzeyini belirlemek isteyen TİD öğrencileri
  • Özel eğitim alanında çalışan öğretmenler
  • Görevde yükselme için dil yeterliliğini belgelendirmek isteyen çalışanlar
  • Burs adayları

Sınavın İçeriği
Kavrama Bölümü 52
Sözcük Anlamı Soruları
Sözcük – Yakın Anlam Eşleme Soruları
Dilbilgisi Soruları
Paragraf Tamamlama Soruları
Paragrafın Konusu Soruları
Resimli Paragraf Soruları
Resim Tanımlama Soruları
Hikaye Sıralama Soruları
Resim Eşleme Soruları
TİD-Türkçe Çeviri Soruları
Diyalog Tamamlama Soruları

Üretim Bölümü 8
Resim Betimleme Görevi
Olay Betimleme Görevi
Tanıtma Görevi
Hikaye Üretme Görevi
Tartışma Görevi
Öneri Görevi
Karşılaştırma ve Değerlendirme Görevi
Planlama Görevi

Daha detaylı bilgiler için buraya tıklayınız

TİDYeS 2020/1 Başvuruları Alınacak
TİDYeS 2020/1, 14-29 Kasım 2020 tarihleri arasında saat 10:00 ve 15:00’da Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM)’nde iki farklı oturum şeklinde yapılacaktır. Sınav cevaplama süresi 150 dakikadır. Sabah oturuma katılmak isteyen adaylar, saat 09.45’den sonra; Öğle oturuma katılmak isteyen adaylar ise saat 14:45’den sonra sınav binasına alınmayacaktır. Sınav başvuru süreci 2 Kasım 2020 – 13 Kasım 2020 tarihleri arasında olup adaylar ASYM’nin https://aday.ankara.edu.tr/ internet adresinden 2 Kasım 2020 saat 09:00’dan itibaren yapabileceklerdir. Sınav başvuru süreci 13 Kasım 2020 saat 17:00’da sonlanacaktır.
Sınava alınacak aday sayısı, ASYM sınav binasındaki görüntülü ölçme ve değerlendirme biriminin aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda toplam kontenjan, 1400 olacaktır. Adayların kayıt sırasına göre sınava girecekleri gün ve oturum sistem tarafından otomatik olarak tanımlanacaktır. Her aday TİDYeS 2020/1 sınavında sadece 1 oturuma kayıt yaptırabilir. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar sınav kontenjanına dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve TİDYeS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.
Adaylar, TİDYeS 2020/1 Kılavuzuna aşağıdaki bağlantılardan erişebilir.
Adaylara saygıyla duyurulur.
Ankara Üniversitesi
Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)

05.11.2020- @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.