@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İnternetteki Veriler Silinse de Tespit Ediliyor.. İşte E-TespitElektronik Ortamda Verilerin Tespiti Hizmeti (E-Tespit) 1512 sayılı Noterlik Kanunun 198/A maddesi kapsamında 01.03.2016 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu hizmet ile 7/24 çalışma prensibine uygun olarak, günün her saatinde, istenilen bir yerde, kişisel bir bilgisayar üzerinden, herhangi bir internet sitesinde yer alan sayfa içeriklerini ispatlamak amacı ile tespit işlemi yapabilirsiniz. Bu sistemde yapılan tespit işlemleri yargı süreçlerinde hukuki delil sayılmaktadır.

İnternet üzerinde sayfa içeriğinin tespitini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar E-Tespit Portal sayfası üzerinden tespitini gerçekleştirmek istediği internet sitesine erişerek ve site üzerinde gezerek istediği sayfaların tespitini gerçekleştirebilirler. Tespit sonrası oluşturulan ispat bilgileri ve belgeleri Türkiye Noterler Birliği Bilgi Sistemleri’ne kayıt edilmektedir. Tespit işlemi gerçekleştirildikten sonra verilen bir Başvuru Numarası ile herhangi bir noterliğe gidilerek tespit işleminizi onaylatabilir ve gerekli belgeleri alabilirsiniz.

Tespit işlemi günün her saatinde, internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar üzerinde anında gerçekleştirilebilmektedir. Anlık, istenilen zamanda gerçekleştirilebilmesi sayesinde tespit edilecek sayfa içeriğinin daha sonradan silinebilmesi riski ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Bu sistemin kullanımı için vatandaşlarımız TNB E-Hizmetler üyeliği işlemini bir defaya mahsus noterliklerden yaptırabilir veya üye olmadan her seferinde kimlik bilgilerini girerek sistemi kullanabilirler. Ücretsiz olan üyelik​ işlemini en yakın noterlikten yaptırabilirsiniz.Tespit işlemi sonrası, tespiti gerçekleştirilen metin internet sayfasından silinse dahi, tespit belgeleri ile “o zamanda, orada” yer aldığı ispatlanabilmektedir.

Uygulamaya İlişkin Genel Kurallar

Sistemi etkili bir şekilde kullanabilmek için ekranınızın minimum 1440X900 çözünürlükte olması gereklidir.
Tespit etmek istediğiniz internet içeriğinin bulunduğu ana sayfadan başlama zorunluluğu vardır, bu sayfanın tespiti zorunludur.
Uygulama kullanımı zaman kısıtlamalıdır, en fazla 10 dakika ile sınırlı bir bağlantı kurabilirsiniz, bu süre içinde tespit işleminizi tamamlamanız gerekir. Süreniz geçerse tespit işlemini yapamadan oturumunuz sonlanacaktır.
Tespit işlemi en fazla 10 ekran görüntüsü ile sınırlıdır, daha fazla görüntü almak istiyorsanız ikinci bir tespit işlemi başlatmalısınız.
Görüntü ile birlikte dosya indirme de yapabilirsiniz, her bir tespit oturumunda sadece tek dosya indirebilirsiniz, indirilen dosya boyutu en fazla 5 MB olabilir.
Tespit sisteminde tüm internet sayfaları üzerinde tespit yapılması mümkün olmayabilir, bu durumda Türkiye Noterler Birliği tarafından sorumluluk kabul edilmeyecektir.
Sistem üzerinden yapılan internet sayfaları erişimleri bulut sistemleri üzerinden gerçekleştirildiğinden dolayı bazı internet sayfalarının Türkiye üzerinden erişime göre içerik düzenlemelerinde farklılıklar olabilecektir, ancak içerikler değişmez, yerleri ve sıralamaları değişebilir.

Sistem Performansı ile ilgili Uyarılar ve Kısıtlar

Sistem, açtığınız internet tarayıcınızın içinde ikinci bir internet tarayıcısı açmaktadır. İkinci bir tarayıcı açılmasının nedeni, güvenlik ve amaç dışı kullanımı engellemektir, bu yüzden çalışma hızı normal bir tarayıcıdan daha düşük olacaktır.
Uygulamanın hızı kullandığınız tarayıcıya, internet bağlantı hızınıza, bilgisayarınızda kurulu bulunan güvenlik yazılımları ve benzeri kontrol yazılımlarının davranışlarına göre değişir.
İnternet bağlantı hızınız sistem performansı açısından etkili bir parametredir, en az 8Mbit internet hızına sahip olunması önerilir. Tespit işlemi yapılırken internet indirme bant genişliğini paylaşacak başka uygulamaların açık olmaması önerilir.

Güvenlikle İlgili Uyarılar ve Kısıtlar

Kullanacağınız uygulama yaptığınız her işlemi kayıt altına alacaktır.

Şifreli girilen web sayfalarında şifreler de kayıt edilecektir. Güvenliğiniz açısından tespit işleminizi tamamladıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz önerilir.​

İnternet bağlantı hızınız sistem performansı açısından etkili bir parametredir, en az 8Mbit internet hızına sahip olunması önerilir. Tespit işlemi yapılırken internet indirme bant genişliğini paylaşacak başka uygulamaların açık olmaması önerilir.

E-Tespit hakkında

Bu uygulama ile internet ortamında yayınlanan sayfaların ve indirilebilen dosyaların tespitini yapabilirsiniz. Sistem 7/24 hizmet verecek şekilde kurulmuştur, ancak, işlemin kesinleşmesi için mesai saatleri içinde seçtiğiniz bir noterliğe başvurarak tespit tutanağını hazırlatmanız gereklidir. Bu sistemde videolar oynatılma anında tespit edilememektedir ancak, 5MB’ı geçmeyen ve indirilebilir olan videolar sistem tarafından kayıt altına alınabilir.Tespit işlemi yapmak için kimlik bilgilerinizi sisteme girişte yazmanız gerekmektedir. Kimlik bilgilerinizin yanlış olması durumunda sistem, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra size tespit yapma olanağı vermeyecektir. TNBBS’ne üye iseniz TC Kimlik no ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.Bu sistemden tespit edeceğiniz internet sayfaları ve indireceğiniz dosyalar TNBBS’de kayıt altına alınmaktadır, Bu belgelere tespit işlemi sonrası internet üzerinden erişilemeyecektir. Erişim ancak noterlik tarafından olacağından belgeleri alabilmek ve tespit işlemini geçerli hale getirmek için mutlaka bir noterlikten e-tespit tutanağı hazırlatmanız gerekmektedir.Tespit işlemi sonucunda sistem tarafından bir 'Başvuru Numarası' üretilir. Bu numara noter huzurunda işlemin tamamlanması açısından önemlidir. Bu bilgi size hem ekranda gösterilecek hem de e-posta adresinize iletilecektir. Yazdığınız e-posta adresinizin doğru ve sürekli kullandığınız bir adres olması önemlidir.Tespit işlemi sonucunda çıkan belgeler kullanılarak noter huzurunda tutanak hazırlanırken tespit edilen görüntü sayısı ve varsa indirilen dosyaların boyutuna göre, noterlik tarifesi üzerinden ücretlendirme gerçekleştirilecektir.Tespit tutanağının e-belge olarak hazırlanmasını ve tespit tutanağının bir KEP adresine gönderilmesini istiyorsanız tutanak hazırlama işlemi başlamadan belirtmelisiniz.Sistemin nasıl kullanılacağına ilişkin “Kullanım Videosu” ekranın sağ üst köşesindeki düğme tıklanarak izlenebilir.

Elektronik Tespit Ücreti

2020 Yılı Noterlik Ücret Tarifesine göre ; 
Madde 15 – Elektronik ortamdaki durum, görüntü, işlem veya benzeri her türlü verinin tespiti işlemlerinde, noter ücreti ile hazırlanacak tutanak için yazı ücreti bu Tarifenin 1 inci ve 3 üncü maddelerinde yer alan hükümler doğrultusunda alınır.

Tespiti yapılan verinin 100 KB a kadar olan kısmı için 3,70 TL, sonraki her 100 KB için ise 1,85 TL ücret alınır.

Noterlik ücret tarifesinin tamamına burada ulaşabilirsiniz

Ayrıntılı bilgi ve sistemin kullanımına ilişkin yardım videolarına buradan erişebilirsiniz.

Tespit yapmak için buraya tıklayınız

E-Başvuru ve E-Tespit uygulamaları ile alakalı her türlü soru , görüş ve öneriler için buraya tıklayınız

Kaynak : Türkiye Noterler Biriliği

@erolkaranet - 04.11.2020

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.