@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gelin Mevlidi Nedir, Nasıl Yapılır ?
Mevlid töreni kandil gecelerinde veya bayram sünnet, evlenme, ölüm, deprem askerlik gibi önemli olaylarda toplumsal gelenekte yer alan bir dini - kültürel öğe. dini inancı doğrultusunda herkesin yapabileceği bir eylem. hayırlamak anmak gibi bir amaçla yapılır hatta gösterişten kaçınarak yapılması makbuldür.

Gelin Mevlidi Mutlaka Yapılmalı mıdır ?

Düğün sonrasında gerçekleştirilen en önemli adetlerden biridir. Her ne kadar her yöreye göre belli başlı değişiklikler gösterse de temel sebebi Allah’a şükretmek., yeni kurulan yuvanın huzuru, bereketi, selameti için ve bu vesile ile peygamberimizi anmak ve güzel dileklerde, temennilerde bulunup dualar okumaktır. Fakat mevlit okutmak bir ibadet ya da zorunluluk değildir.

Mevlidde Gelin Ne Giyer ?

Gelin mevlidi için gelenekler tamamen değişiklik gösterilir. Örneğin bazı yörelerde gelinlik giyilir. Bazı yörelerde ise gündelik, şık kıyafetler tercih edilir.

Gelin Mevlidi Ne Zaman Okutulmalıdır ?  

Gelin mevlidinin ne zaman okutulacağı zaman önemli değildir. Bazen yeni evli insanların hastalık, uzak mesafe ya da maddi sıkıntılardan dolayı mevlit okutma zamanları biraz gecikebilir. En doğrusu acele etmeden doğru zamandır. Bu yüzden elinizden gelen en kısa sürede ama acele etmeden mevlidinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelin Mevlidinde Ne İkram Edilir?

Gelin Mevlidin de bazı yörelerde genelde tavuklu ya da etli pilav ve ayran yanında da tatlı ikram edilir. Bunların dışlında yaprak sarması, börek, Salata Kurabiye, kek, yaş pasta, kuru pasta, lokum, mevlit şekerlemeleri, kolonya vs. gibi şeyler de servis edebilirsiniz.

Gelin Mevlidinde Hangi Süreler Okunur

Gelin mevlidinde Yasin suresi ilk olarak okunur. Daha sonra Tebareke, Amme, Kevser, Nas, Felak suresi okunur. Daha sonra ise Fatiha suresi okunur. Mevlidi Şerif ve evlilik duası ya da gelin duası dediğimiz dua da okunur. Salavatlar getirilir, ilahiler okunabilir. Burada amaç güzel dileklerde, temennilerde bulunarak Allah adını zikretmektir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.