@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çocuklarınızı Bu Üründen Uzak Tutun 

Geçen yıl ülkemiz iki güzel çocuğun ölüm haberiyle çalkalanmıştı. Ankara' Keçiören ilçesinde ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın (7) ve Diyarbakır Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesinde yaşayan 7 yaşındaki Umut Bilgi'nin şırıngalı çikolata yemesi sonrasında yaşanan elim olay medyaya yansımıştı.

Okul kantinlerinde aldıkları ürünün sonrasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan ancak geç müdahale sonrasında nefes alamadıkları için ölen iki çocuğun acısı anne babalarının yüreklerinde derin bir acı olarak kalacak. Ne var ki bu acı, bu yaşta bu ürünü kullanamayacak çocuklara satış yapılmasına vesile olanlar için unutulup gidilecek.

Üretici "Bu üzücü olay çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda ilk yardımı bilen hiç kimsenin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Okulda öğretmenlerden bir kişi ilk yardımı bilmiş olsaydı belki çocuğumuz yaşıyor olacaktı. Okulun hemen karşısında sağlık ocağı olmasına rağmen olaya zamanında müdahale edilmediği ortadadır. " diyerek suçu kendilerinin dışında bulunan yönlere kaydırırken kantinciler "yaşanan münferit olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, asıl tehlikenin okullarda değil, okul dışında faaliyet gösteren ve bu ürünlerin satışını gerçekleştiren kafelerde olduğunu "Okul etrafında yuvalanmış her türlü denetimden uzak kayıt dışı, kafe dedikleri, öğrencilerin alışveriş yapabildikleri, oturabildikleri hatta sigara içebildikleri yerler var. Bir arz talep oluşmuş. Okulda satışı uygun görülmeyen ürünleri buralarda çok rahat satabiliyorlar. Çocuklar bu ürünleri okullara çok rahat getirebilmekte. Mert bu ürünü okuldan almasaydı, okulun etrafındaki yerlerden çok rahat alması mümkündü."sözleriyle aktarmıştı.
Üzerinde hangi yaş grubuna hitap edecek bir açıklaması, nasıl kullanılacağına dair bir uyarısı olmayan şırıngalı çikolatalarda yer alan en öndeki kapağın boğaza kaçacağı yönünde uyarıya yer verilmemesi yüzünden nasıl kullanılacağı bilinmeyen ürünlerin serbestçe halen satışta olması da tedbirlerin ne durumda olduğunu göstermektedir.
Şırınga şeklinde yapılan çikolataların büyük bir tehlike oluşturduğu kamuoyunun yanı sıra da halen devam etmekte olan yargı süreci içerisinde medyaya yansıyan bilirkişi raporunda suçlunun bu ürünleri alıp kullanan çocuklar olduğu ortaya çıkması acılara acı kattı. 

İDDİANAMEDEKİ BİLİRKİŞİ RAPORUNA DİKKAT
İddianamede yer alan bilirkişi raporunda, "Dosyada mevcut 15 Ekim 2020 tarihli Adli Tıp Uzmanlığından alınan bilirkişi raporuna göre maktulün plastik enjektörün ucundaki tıpayı eliyle çıkarmadan ağzına alarak dişiyle çıkarmaya çalışırken tıpanın boğazına kaçması ve boğularak ölmesine neden olduğu, maktulün böylece kendi tedbirsiz ve dikkatsiz davranması sonucu ölümüne neden olduğu ve bu nedenle asli kusurlu olduğunun anlaşıldığı belirtilmiştir" değerlendirilmesi yapıldığı belirtildi..

ŞIRINGA ÇİKOLATA NEDİR ?
Büyük plastikten yapılmış şırınga görünümlü ve arkasında itilirek ağza doğru emilmesini sağlayan bir mekanizmanın yer aldığı tüpün içine yerleştirilmiş akışkan çikolatadan oluşan ürün. Ucunda basınçla açılan bir kapak mevcuttur. Bu kapağın basınçla fırlayıp çocukların nefes borusuna kaçma ihtimali vardır. Şırınga çikolata kapağı açılmadan ağıza götürülüp basınç uygulandığı takdirde kapak büyük tehlike yaratıyor. Şırınga çikolatanın çeşitli markaları bulunuyor. Belli bir yaşın üzerinde olanların kullanması ya da bir büyük kişinin desteğiyle kullanılması gereken bir üründür.

TEHLİKESİ NEREDE ?
Marketlerin yanısıra okullarda bulunan kantinler de dahil olmak üzer pek çok yerden satın alınabilen şırınga çikolata görüntüsüyle dikkat çekse de ölümcül bir hale gelebiliyor. Çikolatanın akışkanlığına kendisini kaptıran çocukların boğazına kapak kaçabiliyor. Bu sebeple ölüm vakalasrı yaşanmaktadır.
Şırınga çikolatanın ucundaki kapağı basınçla fırlayıp nefes borusunu tıkayabiliyor. Kapağı açılmadan ağıza götürülen şırınga çikolataya basınç uygulandığı takdirde kapak büyük tehlike yaratıyor. Şırınga çikolatanın çeşitli markaları bulunuyor.

ÖNERİLERİN EN BAŞINDA" SATIN ALDIRMAYIN"
Şırınga Çikolata" diye isimlendirilen ürünlerin ucundaki kapakların çocukların solunum yoluna kaçtığını ve çok üzücü olaylar yaşandığını, hatta ölümlere sebep olduğunu öğrendik. Bu yüzden gerekli hassasiyeti göstererek çocuklarımıza bu ürünlerden alınmaması ve gereken bilgilendirmenin de çocuklarımıza yapılması çok önemlidir.#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.