erolkara

 

 Çengelköy'deki tarihi Vaniköy Camii'nde yangın çıktı. 

Üsküdar Çengelköy'de bulunan tarihi Vaniköy Camii'nde yangın çıktı. Olay yerine gönderilen itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alındı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bugün saat 13.30 sıralarında Üsküdar ilçemiz Kandilli Mahallesinde bulunan tarihi Vaniköy Camiinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Olay yerine süratle karadan ve denizden yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Denizden (3) sahil güvenlik teknesi, karadan İBB (5) İtfaiye araç ve ekibiyle müdahale edilerek kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları devam etmektedir. Ahşap kısımları yanan Vaniköy camiindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

VALİLİKTEN ,İKİNCİ AÇIKLAMA

İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkileri Müdürlüğü

TARİHİ VANİKÖY CAMİİ'NDE YANGIN SONRASI ÇALIŞMALAR
BASIN AÇIKLAMASI 
Bugün öğlen saatlerinde tarihi Vaniköy Camimizde henüz tespit edilemeyen bir nedenle çıkan yangın, Sahil Güvenlik ve İBB itfaiye ekiplerinin denizden ve karadan yaptıkları hızlı ve yoğun müdahale çalışmaları neticesinde söndürülmüştür. 
İl Emniyet Müdürlüğümüzce; itfaiye raporu, çevredeki kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının bilgileri doğrultusunda yangının çıkış sebebi ve sorumluların tespitine yönelik geniş çaplı bir soruşturma başlatılmıştır.
Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nce bir süre önce hazırlanan tarihi Vaniköy Camimizin rölöve ve restitüston projesi onaylatılarak, restorasyon projesi Koruma Kurulu’na sunulmuş olup, onay safhasında bulunmaktadır.
Koruma Kurulu izinlerini müteakip, camimizin restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 15.11.2020 – Saat 16.30

İMAM KORKUDAN BAYILDI
Olayda yaralı ve can kaybı bulunmazken cami ve yanında bulunan cami imamının kaldığı lojman kullanılmaz hale geldi. Yangın sırasında dışarıda olan Vaniköy Cami imamı Mustafa Coşkun, çocuklarının camide olduğunu sanarak baygınlık geçirdi. Coşkun'un yardımına yakınları koştu. Cami imamı Mustafa Coşkun olay yerine gelen ambulansta tedavi altına alındı.

TARİHİ VANİKÖY CAMİ

Üsküdar Kandilli’de Vaniköy Caddesi’nde bulunan Vaniköy Cami, 1670 yılında Vani Mehmet Efendi tarafından Padişah IV. Mehmed'in verdiği arazi üzerine inşa edilmiştir. Sultan I. Mahmut zamanında ise camiye hünkar mahfili ilave edilmiştir.İstanbul Boğazı'ın hemen kıyısında yer alan Vaniköy Camii, Tek minareli ve tek şerefeli olan caminin girişi batıdandır. Dikdörtgen planlı, duvarları kargir, kırma yapılı bir yapıdır. Ahşap karkas camiidir. Tek şerefeli minaresi kagir zemine oturtulmuş ve betonermedir. Deniz tarafından bir duvar çeşmesi bulunan caminin koru tarafı yüksek sütunlarla sundurma şeklinde inşa edilmiştir

Bu güzellik artık Yok...


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski