@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Mehmet Emin Tokadi Türbesinde Kadınlar Günü ve Duası,
Burası Zeyrek.. Eski İstanbul'un unutulmayan semtlerinden. Hemen önündeki Atatürk Bulvarı üzerinden her gün binlerce araç milyonlarca insan geçse de bazıları için çok ama çok önemli bir semt. Ve bilhassa manevi sultanların huzuruna giderek huzur bulmak isteyenler için.


Burası Zeyrek semtinin ilk girişinde ve Halicin doyumsuz manzarasını rahatlıkla bulacağınız bir yer lakin hiç kimsenin aklına o manzaraya bakmak gelmiyor. Zira İstanbul'un en ünlü ve en büyük evliyalarından Mehmed Emin Tokadi hazretlerinin yıllarca kayıp olan daha sonra bulunarak gün yüzüne çıkartılan kabri şerifleri burada yer almaktadır. İşte buraya gelen ziyaretçiler bu kabrin huzuruna o kadar kendini kaptırır ki o manzara kimsenin umurunda olmaz. 


Mehmed Emîn Tokâdî Hazretleri’nin makamı; çoğu insanın yanından geçerken fark edemediği etrafı nûrlu bir perde ile çevrili sanki. Bu perdeyi aşanlar o huzura kavuşuyor. Bu nedenle hemen hemen her gün onlarca insan buraya gelmeden edemiyor. Bilhassa ellerinde cüzleri, tespihleri ile ve hatta kimisi niyeti duası kabul oldu diye şekeri,helvası, ikramı ile buraya abone olmuş adeta..
Tokâdî Hazretleri’nin türbe girişinde bulunan “Edeple gelen, lütufla gider” uyarısı insana çeki düzen verdiriyor. Başı açık olan, kolları bacağı açık olan ister istemez giremiyor. Ya örtünmek zorunda kalıyor ya da dışarıdan duvar ötesinden ellerini açıp niyazda bulunuyor. Çok çok hemen dışarıda bulduğu bir yere çöküp duasını oradan gönderiyor. 
Türbeye girenler, iç aleminde kopan fırtınaları dindirerek kısa bir yolculuğa çıkıyor. Mehmed Emîn Tokâdî Hazretleri’nin yüzyıllar önce ettiği, “Ömürlerinde bir kez bizi ziyaret eden imanını kurtarmadıkça vefat etmesin” duasına “âmin” diyerek oradan huzur içinde ayrılıyor.


Bilen bilir de bu türbeyi bilmeyenler için adres çok kolay. Bozdoğan kemerinin heybetli halini göreceğiniz Aksaray -  Unkapanı arası yolun adı Atatürk Bulvarı'dır. Bu bulvara girip de sağdaki şehir tiyatrosunu arkada bırakacak şekilde haliç istikametine giderseniz ya da Taksim istikametinden gelirseniz hemen hemen orta yerde yer alır burası. Yoldan görünmez tepededir. 


İstanbul İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğü binalarının yakınında eski konak tarzı ahşap binaları gördüğünüz yer yolun başlangıcıdır.
Zeyrek Mehmed Paşa Yokuşu’nu çıktıktan sonra Zeyrekhane’nin hemen bitişiğinde küçük bir kabristan karşınıza çıkar. 
Bu mahalde vaktiyle Piri Paşa Soğukkuyu Medresesi bulunmaktaymış.


Doya doya ziyaret edin diyeceğiz ama kalabalık bilhassa sağına soluna güvercin misali konmuş kadınların varlığı buna pek izin vermez hatta erkekseniz pek yaklaşamazsınız. 
Ve buradan bu güzel insanı vesile ederek Allah'tan isteyizni ve duanızın sonunda onun yaptığı şu duadan nasiplenmeyi de istemeyi unutmayınız.


Mehmed Emin Tokadi Hazretlerinin duası
Şeyh Mehmed Emin Tokadi Hazretlerinin meşhur duası "Benim vefatımdan sonra kabrime gelip bir Fatiha okuyanın vücudu cehennem ateşinde yanmasın." 
Ruhuna Fatiha diyelim..

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.