erolkara

Suudi Arabistan, koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 9 aydır durdurduğu yurtdışındaki Müslümanlar için umre ziyaretlerini 1 Kasım 2020'den itibaren yeniden başlatacağını duyurdu.

Suudi Arabistan yetkilileri, Umre'ye izin vermenin üçüncü aşaması olan krallık dışında yaşayan Müslümanların umre ibadetlerini yapmaları için kapılarını açacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığından bir kaynak, Kutsal mekanları ziyaret etmek isteyen kişilerin sosyal mesafe kurallarına uymanın yanı sıra Covid-19 riski bulunmayan ülkelerden kademeli olarak ziyaretçi kabul edileceğini dile getirdi.

Suudi Arabistan'a Umre yapmak için gelenlerin otellerinde üç günlük karantinaya girmeleri gerektiği için ihramlarını giymeden Mekke'ye gelmelerini, karantina sonrası sorumlu şirketler tarafından en yakın “Mikat” sınırına taşıyarak İhram'ı yapıp umre ibadetlerine  devam edeceği belirtildi.

1 Kasım'da başlayacak olan umre girişleri için yaklaşık 20.000 hacı, sıkı sosyal mesafe önlemleri altında günlük ibadetlerini  yerine getirebilecekler

Yetkililer,  enfeksiyonlarda artış olması durumunda yetkililerin herhangi bir noktada hacı sayısını sınırlayabileceğini söyledi.

COVID-19 enfeksiyonu veya başka herhangi bir sağlık sorunu durumunda hacılar için yeterli sağlık hizmeti sağlamak için tam sağlık sigortasının zorunlu olduğu da belirtildi.

Bakanlık yetkilileri enfeksiyon sayısına bağlı olarak hangi ülkelerin umreci gönderebileceğini açıklayacaklarını, her ülkeden kabul edilmeyeceğini de söyledi. 

Ayrıca bakanlık, pandemiyle ilgili gelişmelerin sürekli olarak değerlendirileceğini belirtti.

Salgın nedeniyle bu yıl hac ibadeti sadece Suudi Arabistan'da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Haber : erolkaranet

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski