@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Şeytanın Evliler Üzerindeki Hileleri
Şeytanın en çok eşlerin arasının açılması ve bir yuvanın yıkılmasına sevinir. Hiç aklınızdan çıkarmayın! Şeytan yuvaları yıkan ilk fitne tohumlarını evliliğe hazırlık sürecinde eker. Evliliğin ilk altı ayında bu tohumları sular ve büyütür. İkinci altı ayında ise yuvanızı bile yıkabilecek meyvelerini toplamaya başlar.
Şeytanın sizi bekleyen ilk tuzaklarından birisiyle düğün alışverişi sırasında ekeceği fitne tohumları için de fırsat arayacaktır. 
İkinci tuzağı, evliliğinizin en tatlı bölümünü bir köle gibi borç ödeyerek geçirmeniz için size cazip fırsatlar sunarak sizi faize ve borca esir etmek isteyecektir
Üçüncü tuzak,  Senin annen benim anneme şunu demiş. Senin baban benim babama şöyle davranmış. Sizin akrabalar düğünde şöyle şöyle yapmışlar. Kız kardeşin de düğün alışverişinde böyle yapmıştı… Gibi bin türlü planı, projeyi, dedikoduyu karşınıza çıkarıp sizin birbirinize olan sevginizi, saygınızı ve muhabbetinizi bitirmeye çalışacaktır. Akrabalık bağlarınızı öne sürerek sizin birbirinizle olan bağınızı kesmeye çalışacaktır.  Sakın bu tuzağa düşmeyin.
Hadis-i şerif 'te “İblis tahtını su üzerine kurar. Sonra yapacakları kötülükleri yapmak üzere avenesini sağa sola gönderir. Makam ve mevkice ona en yakın olan, fitnenin en büyüğünü yapandır. Hepsi yaptıklarını anlatmak üzere İblis’in yanına gelir ve içlerinden birisi: ‘Ben şunu, şunu yaptım.’ der. Ancak İblis, ona: ‘Senin yaptığın da bir şey mi?’ der. Sonra bir başkası gelir ve ‘Falan adamı, karısından boşayıncaya kadar onun yakasını bırakmadım.’ der. İblis bundan o kadar memnun olur ki, hemen onu yanına çağırır ve ‘Sen ne kadar şirinsin!’ diyerek ona iltifat eder.” (Müslim, Münafıkûn 67; Müsned, 3/314)
Buradan anlaşılıyor ki, İblis’i en çok memnun eden şeylerden birisi, karı-kocanın arasının açılması ve ailenin dağılması haberini almasıdır.
Demek ki şeytan karı-kocayı birbirinden ayıran yardımcısına iltifat etmekte, kim bilir belki de onu ödüllendirmektedir.
Bu itibarla asla unutulmamalı ki, şeytan, cennet köşesi olmaya namzet bir yuvayı bir cehennem çukuru haline getirebilmek için, hiçbir zaman boş durmayacak, eşleri birbirine düşürmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Ayrıca bu hedef istikametinde, avucunun içine alıp istediği gibi yönlendirdiği şeytanlaşmış insanlar vasıtasıyla da aile müessesesine sürekli zarar vermek isteyecektir. Allah,
“Çok hilekâr şeytan sizi Allah hakkında (yanlış bilgi, yanlış inanç ve yanlış yaklaşımlarla) aldatmasın.” (Lokmân, 31/33)
ayetiyle müminleri uyarmaktadır.
Dinimizin, ailenin korunması için ortaya koyduğu hükümlere sımsıkı sarılmalı, aile mahremiyeti ve aile sırlarını korumada azamî hassasiyet gösterilmelidir. Bu yapılabildiği takdirde şeytanın avenesi ve şeytanlaşmış insanlar, yuvanın içine nüfuz edip onu içten içe tahrip etme fırsatı bulamayacaktır.
Bu şekilde koruyucu ve önleyici maddi manevi tedbirler almanın yanı başında, dualarla manevi bir kalkan edinerek sürekli ilahi himayeye sığınma da mutlu bir yuvanın devamı adına çok önemlidir.
Allahtan uzaklaşmayın.Ona Dua edin. yardım İsteyin. Allah evlenenlere yardım eder. Allah size yardım ederse şeytanın hiçbir tuzağı size zarar veremez. Allah’ın size yardımının en önemli şartı O’nun rızasını gözetmenizdir.


@erolkaranet -
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.