@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kabe'nin Sekiz Asırlık Taşları
Müslümanların Kıblesi Kabe-i Muazzama zaman zaman insanlarının şaşırmasına neden olan sırlarla cazibesini korumaya devam ediyor. Her bir köşesinin farklı bir maneviyata işaret ettiği Kabe'nin yeni bir sırrı daha ortaya çıktı.
Arabnews gazetesininn de gündeme getirdiği Kabe'deki 8 sarımtrak taş ilk bakışta fark edilmese de biraz dikkatli bakışta umre ya da hacca giden Müslüman'ların merakına neden oluyor.
Kabe-i Muazzama'nın mültezem olarakda bilinen Kapısının hemen yanındaki ve kabe örtüsünün bağlandığı halkları tutan mermerlerin ilk başında yer alan kısımdaki bu kahverengi taşların miladi 1213 yılında çalındığı ve 1377 yılında tekrardan yerine konduğu belirtiliyor.
Cebrail aleyhisselam tarafından peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa salli aleyhi ve sellem'e nasıl dua etmesini öğrettiği yer alan bu kısmın 800 yıldan fazladır muhafaza edilmek üzere bu taşların yerinin değiştirilmediği ifade edildi
Sarı-kahverengi bir renk ile karakterize edilen dünyada "Meryem taş" olarak bilinen nadir mermer tiplerinden biridir ve 807 yaşında olduğu söylenir.
Araştırmacı Mohi Eddine al Hashemi, verdiği bilgiye göre "Bu parçalar, 631'de Mescidi Harem'in Halife Ebu Caferi El Mansur'un armağanlarıdır; Tarih, mermerin az bulunan parçalarından birinin altındaki mavi renkli bir taşla yazılmıştır. Parça, büyüleyici yazıtlar içerir. En büyüğü 33 cm uzunluğunda ve 21 cm genişliğindedir. Sekiz parça mermerdir.


erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.