@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamGrip Aşısı Olup Olmayacağınızı Öğrenin

Türkiye'ye sınırlı sayıda getirilen grip aşısını alabileceklerin bilgileri e-Nabız sistemlerine yüklendi. Aşı fiyatı da değişmeyerek 72.64 lira oldu.

Grip aşısı alabilecek vatandaşlar e-Nabız sistemine girerek aşı olup olmayacağını öğrenebilecektir. .

Sağlık Bakanlığı e-nabız sayfasında vatandaşın grip aşısı olup olmayacağını belirterek aşı olması gerekenlerin ilgili sağlık kurumuna gitmesini, olmayacakların da herhangi bir risk altında olmadığını ancak ileri ki günlerde durumun değişebileceğini vurgulayan açıklamada bulunmaktadır.

Grip aşısı olup olmayacağınızı buraya tıklayarak öğrenin

Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip influenza ) Nedir?
Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?
Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar.
Aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görülebilir;
Ateş (koltuk altından ölçülen 38 °C ve üzeri)
Titreme
Kuru öksürük
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı ve tıkanıklığı
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Şiddetli halsizlik
İshal, nadiren kusma
Ateş (38 °C ve üzeri ) yükselir ve titreme görülür, bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir.
Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir, küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken ek belirti huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku halidir.
Belirtiler hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeye ulaşabilir. Halsizlik grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta devam edebilir.
Şikâyetler genellikle 7 gün sürer, ilk 2-3 gün içerisinde şiddetlenir ve sonrasında düzelme başlar, ancak iyileşme süresi 1- 2 haftaya kadar da uzayabilir.

Kaynak : Sağlık Bakanlığı

Detaylı bilgi aşağıdaki linktedir

https://grip.gov.tr/tr/mevsimsel-grip
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam