@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Böyle Bir Programcı da Yazılımcı da Kimse Olamaz
Bir profesörün mezun edeceği talebelerine verdiği son ders...

Bilgisayar Mühendisi Arkadaş, anlatacağım kimse seviyesinde hiç biriniz ne yazılımcı, ne programcı olamayacaksınız. Buradan alacağınız değil Bill Gates'in yanında yıllarınızı vererek alacağınız dersler dahi böyle bir yeteneği, böyle bir ustalığıalamayacağınız gibi böyle bir programcı dahi asla ve asla olamazsınız.
Anlatacağımı iyi dinleyin ve neler yapıyorum havasına asla girmeyin.
İnşallah iyi bir donanımcı veya iyi bir programcı veya iyi bir networkçü veya iyi bir system administrator olacaksın..
Yanlız şu mühim meseleleri sakın aklından çıkarma: Bu kâinatın öyle bir donanımcısı vardır ki, bütün mevcudâtı ve içinde yer yüzünü create etmiş, güneşi bir güç kaynağı (power source), ayı bir sistem saati (system clock) yapmış. O power source'dır ki kesintiye uğramaz ve o system clocktur ki şaşmaz ve şaşırmaz, o donanımcının ilminin ve san'atının nihayetsizliğini gösterir.
Bu zât aynı zamanda öyle yüce bir programcıdır ki, şu muazzam dünya üzerinde çalışacak şekilde koca hayat programını yazmış, yüzbinlerce yıldan fazladır, error(hata) verdirmeden, crash(bozulmadan) ettirmeden çalıştırıyor. Eğer onun ne kadar iyi bir programcı olduğunu da anlamak istersen, önce kendine bak.
Gözünle göremediğin küçücük bir hücrene bütün kodunu save(kaydetmek) etmiş ve yine o küçücük hücrende execute(çalıştırıyor) ettiriyor. Madem ki DNA'nin bir program olduğu apaçıktır, ve bir program programcısız olamaz demek ki senin programcılığın o büyük zâtın programcılığına ancak bir ayna hükmündedir.
Yine senin bütün hücrelerinden oluşturduğu network'ün(çalışma ağı) içinde hadsiz protokollerle o hücreleri konuşturduğu gibi, madem ki senin de diğer insanlarla türlü dillerde ve protokollerde konuşabilmen için gerekli donanımı yanına vermiştir, aynen öyle de gördürüyor, konusturuyor ve dinletiyor.
Ve madem ki sen etrafındaki bütün cisimlerden haber alasın diye ışık, ses gibi türlü mediayı hazırlamış kullandırıyor, ve sen bunları keşfeder, kullanır fakat bir yenisini ekleyemezsin, o halde öyle büyük bir network uzmanı zât vardır ki senin her türlü ihtiyacını bilir, ona göre teçhizatını verir.
Senin networkçülüğün ancak onun, sonsuz ilminden sana verdiği bir küçük parça ve bir büyük nimettir.
Arkadaş, aldanma! Şu güzel dünya hayatı programı bir limited trial version'dur(limitli deneme sürümü), görüyorsun ki elde ettiğin malı mülkü hiç bir surette save edemiyorsun. Öyle ise, bu kâinat yazılımını yazanı tanı. Hem hiç mümkün müdür ki bir programcı bu kadar güzel bir program yapsın ve yaptığı programda about(hakkında) kesimi koyup kendini tanıttırmasın.
Öyle ise bu kâinatın en büyük donanımcısı, programcısı, networkçüsü ve system administrator'u(sistem yöneticisi) olan zâtın her yere işlediği about kesimlerini gör, öğren, full versiyonunu (tam sürümünü) kazanmak için çalış.
Unutma ki hiç bir hareketin atlanmadan çok dikkatli loglar(kayıtlar) tutuluyor. Bu loglar herşeye gücü yeten o system administrator tarafindan kontrol edilecektir.
Ey insan! insan isen, su güzel islere, tabiatı, tesadüfü, abesiyeti, dalaleti karıştırma; çirkin etme, çirkin yapma, çirkin olma.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.